Dnes je piatok, 05.jún 2020, meniny má: Laura
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Petržalka chce za stavby na bývanie vyberať poplatok 35 eur

február 27, 2017 - 08:00
Bratislavská mestská časť Petržalka chce miestny poplatok za rozvoj pre stavby na bývanie vyberať v najvyššej možnej sume, čo je 35 eur.

Pixabay/ ilustračné foto

Sadzbu poplatku môžu určiť v intervale od troch do 35 eur za každý aj začatý štvorcový meter podlahovej plochy nadzemnej časti stavby. Vyplýva to z návrhu všeobecne záväzného nariadenia (VZN), o ktorom budú petržalskí miestni poslanci rokovať na utorkovom zastupiteľstve.

Od 1. novembra minulého roka na Slovensku platí zákon o miestnom poplatku za rozvoj. Sadzbu pre stavby na pôdohospodársku produkciu, skleníky i pre stavby pre vodné hospodárstvo chcú v Petržalke v sume desať eur. V kategórii priemyselné stavby a stavby využívané na skladovanie chce Petržalka vyberať poplatok 25 eur. Stavby na ostatné podnikanie a na zárobkovú činnosť, stavby využívané na skladovanie a administratívu súvisiacu s ostatným podnikaním a so zárobkovou činnosťou navrhujú v mestskej časti na 35 eur. Rovnakú sumu by v Petržalke mali platiť aj tí, ktorí budú chcieť v mestskej časti ostatné stavby, patria sem napríklad rekreačné chaty a parkovacie domy. V zmysle zákona o miestnom poplatku za rozvoj môže obec ustanoviť uvedený poplatok na svojom území, v jej jednotlivej časti alebo v jednotlivom katastrálnom území všeobecne záväzným nariadením. Ak petržalskí poslanci v utorok VZN schvália, platiť bude od 1. apríla tohto roka.

Výnos z miestneho poplatku za rozvoj si bratislavský magistrát a bratislavské mestské časti rozdelia v pomere 68:32 v prospech mestských častí, ktoré budú tento poplatok aj vyberať. Vyplýva to z dodatku k Štatútu hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy, ktorý vlani koncom októbra prijali bratislavskí mestskí poslanci. Zákonodarca v ustanovení zákona o miestnom poplatku za rozvoj umožnil, aby správu poplatku v podmienkach Bratislavy mohli vykonávať aj mestské časti, ak tak ustanoví Štatút hlavného mesta Bratislavy. Novelu zákona o miestnom poplatku za rozvoj schválili poslanci Národnej rady Slovenskej republiky minulý rok v decembri. Poslanci za Most-Híd v predloženom návrhu doplnili stavby, ktoré napriek nevyhnutnosti stavebného povolenia na ich uskutočnenie nepodliehajú poplatku za rozvoj. Ide podľa nich najmä o stavebné činnosti týkajúce sa rekonštrukcie obvodového plášťa stavby, najmä zateplenia bytových domov a stavebné činnosti súvisiace s údržbou stavby. Podmienkou je, aby pri týchto stavebných úpravách, ktoré priamo súvisia s obnovou bytových domov, ako aj iných stavieb, neboli zároveň zmenené ich podlahové plochy.

Z veľkých bratislavských častí už miestny poplatok za rozvoj schválil v Novom Meste, v Starom Meste i v Ružinove. Za stavby na bývanie budú vo všetkých týchto samosprávach vyberať poplatok 35 eur. Rovnakú sumu za tieto stavby budú vyberať i bratislavské mestské časti Karlova Ves a Devín.

Rokovanie petržalského miestneho zastupiteľstva sa začína v utorok 28. februára o 9:00 v kongresovej sále Technopolservisu na Kutlíkovej ulici 17 v Petržalke.

- - Inzercia - -