Dnes je streda, 03.jún 2020, meniny má: Karolína
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Praktická Slovenka: Aby nás nestrašilo nachladnutie

september 28, 2017 - 11:32
Chladné rána a večery, cez deň horúco, kašľajúci kolegovia v kancelárii, nepravidelný pitný režim, nedostatok vitamínov a spánku, celodenný stres, neotužovaný organizmus, málo pohybu... Aj to môžu byť príčiny náhleho jesenného nachladnutia. Ako s ním zabojovať bez lekára?

Chrípkovú infekciu zväčša spôsobia vírusy, baktérie a plesne v ústnej dutine a nosohltane, ako aj v celom dýchacom trakte. Zaujímavosťou je, že týchto „nežiaducich hostí“ máme v organizme trvalo usadených a zdravý imunitný systém sa s nimi za normálnych okolností vie vyrovnať. Problém nastane pri oslabení obranyschopnosti tela, keď sa vnútorné baktérie a vírusy môžu bez ťažkostí aktivovať a spôsobiť chorobu. Zaútočiť však môžu aj pôvodcovia chorôb zvonka, najmä následkom kontaktu s už chorými, predovšetkým prechladnutými ľuďmi. Keď prepukne choroba, automaticky sa spustia naše obranné mechanizmy. Zvyšuje sa teplota, objaví sa kašeľ, bolesti hrdla, kostí, svalov a kĺbov. Všetky tieto príznaky majú význam a telo nimi bojuje proti chorobe. 

 

Dožičme telu pokoj

Kašeľ vlastne stráži dýchacie cesty a snaží sa z nich vypudiť nečistoty, vírusy a baktérie. Horúčkou telo zasa svojpomocne zneškodňuje pôvodcov choroby, zvýšená teplota ich zabíja. Bolesť svalov a kĺbov nás naliehavo upozorní, že naše telo potrebuje fyzický pokoj. Treba si preto ľahnúť do postele a neodčerpávať telu energiu, ktorú potrebuje na vnútorný boj. Náš neviditeľný imunitný systém totiž intenzívne pracuje, musí naštartovať vlastný boj a vytvoriť protilátky proti nežiaducemu vírusu či baktérii. Preto je dôležitý fyzický pokoj, aby sa všetky sily organizmu mohli sústrediť na boj s infekciou.

Celý článok nájdete v aktuálnom čísle Praktickej Slovenky 10/2017

- - Inzercia - -