Dnes je streda, 26.jún 2019, meniny má: Adriána
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Praktická Slovenka: Uchráňte domácich miláčikov pred Silvestrom

december 28, 2017 - 12:34
S radostným kričaním si pripíjame, želáme si len to najlepšie do nového roku, naši domáci miláčikovia sa krčia v kúte pod posteľou a úprimne si želajú, aby už bol minimálne február. A hlavne aby bolo ticho.

Vítanie nového roku prináša so sebou často bujaré oslavy. Ľudia chcú zakončiť rok vo veľkej paráde, veď ďalší deň sa začína všetko nanovo. Hluk a oslavy sa nevzťahujú len na posledných desať minút starého roka ale v skutočnosti už od rána počuť praskanie a vybuchovanie petárd, alebo vypúšťanie svetlíc a ohňostrojov. Pre niekoho nevinná zábava je pre majiteľov domách miláčikov nočná mora. Zvieratá majú oveľa jemnejší a citlivejší sluch a každé reaguje na zvýšený hluk individuálne.

Stratený psík alebo mačka pod skriňou

Psíky, mačičky, papagáje aj malé morčatá sa správajú na základe svojich inštinktov. Silný hluk a blikajúce ohňostroje vnímajú oveľa citlivejšie ako my. Na druhej strane je pravda, že každé zvieratko má vlastnú osobnosť a každé vníma a vyrovnáva sa so silvestrovským humbukom individuálne. Od ustráchaných a vystresovaných maznáčikov po flegmatických domácich spoločníkov. Vo všeobecnosti platí, že silvestrovská noc pôsobí na väčšinu domácich miláčikov stresujúco.

Najväčšie starosti na Silvestra majú majitelia štvornohých havkáčov. Tí najčastejšie zvyknú reagovať precitlivelo a placho. Medzi indície, že aj váš psík nezvláda silvestrovské oslavy v pohode patrí chvenie a trasenie celého tela, dýchavičnosť, nervózne pobehovanie, schovávanie do malých priestorov až agresivita. Pri nervóznom pobehovaní môže dokonca dôjsť aj k úrazu, kedy váš domáci miláčik môže naraziť do dverí alebo inej prekážky, prípadne sa zasekne v malom priestore, do ktorého sa skryl pred blikajúcim svetlom a hlukom. Pokiaľ chováte svojho psíka na dvore, pod vplyvom stresu sa môže uchýliť aj k úteku, pričom si ale nebude pamätať cestu späť domov.

Mačky na stres vyvolaný silným hlukom reagujú podobne ako psy. Ich sluch je dokonca citlivejší ako pri ich večných rivaloch. Najčastejšie si však hľadajú čo najmenšie a najtichšie miesto na úkryt a často najskôr pobehujú po byte, mňaukajú a nakoniec zalezú pod skrine, pod umývadlo alebo aj do šatníka. Tie obzvlášť plaché môžu ostať schované aj viac dní.

Ako pomôcť zvieratku k pokojným sviatkom?

Aj keď polnočný ohňostroj a teenagerov, ktorí hádžu na zem petardy nezastavíte, môžete svojmu miláčikovi uľahčiť strávenie bujarých osláv. Pokiaľ musíte ísť vyvenčiť vášho štvornohého kamaráta počas silvestrovského dňa je dobré, aby ste ho nepúšťali z vôdzky, aj keď je vycvičený. Nikdy totiž neviete, kedy a kde môže vybuchnúť petarda, a ako váš psík zareaguje. Preto radšej eliminujte možnosť úteku a majte ho pri sebe. Večer v byte skúste nájsť izbu, kde je najmenej hluku a strávte tak kritický čas so svojím psíkom. Dobré rozptýliť ho hrou alebo sa s ním rozprávať pokojným hlasom, či dať mu fajnú maškrtu ako odmenu. Dávajte si ale pozor nato, aby ste ho neľutovali a „nemojkali“ príliš, potom sa bude váš psík cítiť, že jeho strach je opodstatnený a veľmi mu nepomôžete. Ak chováte psíka na dvore, mali by ste ho počas silvestrovskej noci zavrieť aspoň do garáže alebo šopy, prípadne ho vziať dnu.

Ak sú vašimi domácimi spoločníkmi mačičky, je dobré pozatvárať okná a dvere, aby ste zabránili ich úteku. Rovnako, ak chováte mačku na dvore, je dobre ju na tento večer vziať dovnútra alebo zavrieť aspoň do garáže. Predpokladajte, kam by sa mačička v prípade núdze mohla schovať a nejaké útulné a bezpečné miestečko jej pripravte.

Ak máte doma škrečkov, morčatá, činčily, potkany či iné hlodavce, ktoré sú aktívne v noci, je dobré premiestniť ich do najtichšej miestnosti a zakryť ich príbytok prikrývkou, pretože v prítmí sú pokojnejšie. Rovnaký postup je dobré použiť aj ak doma chováte papagáje alebo iné vtáctvo, ktoré je všeobecne veľmi náchylné na stres.

Odmeňte ich maškrtou!

Vynikajúcou pomôckou na prežitie silvestrovských osláv je mať po ruke najobľúbenejšiu pochúťku vášho miláčika. Či už sú to obľúbené granule, psie krekery, prípadne niečo čo mu pripravujete vy a psík to miluje. Pre mačičky prichystajte do ich útočiska misku s vodou a misku s ich obľúbenou pochúťkou. Napríklad fajné mäsové kombinácie z kapsičiek alebo jemná paštéta pohladia ich žalúdok. Nezáleží na tom, aké zvieratko doma chováte, dôležité je, aby cítilo vašu podporu a lásku. Vďaka tomu sa s vami bude cítiť bezpečne kdekoľvek.

- - Inzercia - -