Dnes je pondelok, 25.máj 2020, meniny má: Urban
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Vyskúšajte! Tieto domáce pleťové masky nahradia drahé krémy na pleť!

september 05, 2018 - 16:33
Ktorá z nás by nechcela mať pleť krásnu a jemnú bez jedinej chybičky? Nemyslite si, že len nás „obyčajné“ ženy trápia tieto problémy. Aj bezchybné modelky či herečky sa neraz usilujú zakryť svoje nedokonalosti. Typy pre krásnu a zdravú pleť sa skrývajú aj v ovocí. A to nielen na tanieri, ale aj na vašej tvári.

Tradičné a osvedčené domáce kozmetické recepty našich starých mám sa neraz vyplatili a pomôžu našej pleti aj dnes. Tak ako kedysi, aj dnes si môžeme vyrobiť domáce pleťové masky, ktoré nahradia drahé krémy v kozmetických salónov. Ako hovorí príslovie, že v jednoduchosti je krása, tak i jednoduchá príprava pleťových masiek pomôže našej pleti byť jemnou a krásnou. Trochu čistej prírody si môžeme preniesť aj k nám domov a pripraviť si z nej prípravky pre zregenerovanie pleti. V týchto mesiacoch je dostatok čerstvého ovocia, ktoré je dôležité nielen pre zdravú výživu, rôzne diéty, ale aj na skrášlenie pleti.

Ovocie je bohatým zdrojom vitamínov a minerálnych látok, ktoré sú účinné proti rôznym chorobám a blahodarne pôsobia i na pleť. O liečivých účinkoch ovocia na pleť sa presvedčili aj kozmetickí výrobcovia. Na trhu už máme širokú paletu ovocných prípravkov v rôznych výživových krémoch a mliekach.

Asi každá z nás uzná, že vyhadzovať týždeň čo týždeň peniaze na drahý krém by bolo pohromou pre domáci rozpočet. Na druhej strane sme také zaneprázdnené, že stráviť čas každý deň výrobou domácej masky by bolo tiež nemožné. Najideálnejšie je kombinovať krémy spolu s domácimi ovocnými maskami, pre ktoré nemusíme behať do obchodu, stačí jednoducho nazrieť do chladničky.

Pravdaže, nestačí len na pleť nanášať krémy a masky, ale treba sa o ňu pravidelne starať. Je potrebné dodržiavať správnu životosprávu, pitný režim, mať dostatok spánku, vyvarovať sa pikantných jedál, alkoholu i fajčenia. Na našej pleti sa všetko odrazí. Ak sa už na pleti objavujú prvé vrásky alebo sa vynárajú pigmentové škvrny, zväčšujú sa póry a tvoria sa vyrážky, netreba čakať. Ak sa začneme o našu pleť starať v pravý čas, môžeme týmto problémom predísť alebo ich odstrániť. A to aj prípravou domácich ovocných masiek. Zregenerujú, oživia, vyhladia a dodajú našej pleti výživné látky.

Citrónová pomoc

Prvou pomocou proti vyrážkam sú citróny, ktoré čistia pleť do hĺbky. Obsahujú ovocné kyseliny, ktoré pôsobia antibakteriálne. Éterické oleje podporujú obnovu buniek a spevňujú a napínajú pleť. Pri problémoch s mastnou pokožkou, ktorá má sklon k tvorbe vyrážok, stačí vytlačiť citrónovú šťavu a niekoľkokrát denne ju nanášať na postihnuté miesto. Na pleť dobre pôsobí aj mliečno-citrónová maska.

Šťavu z polovice citróna zmiešame s lyžicou mlieka a pridáme trochu pleťového krému s vyšľahaným bielkom. Pleťový krém môžeme nahradiť lyžicou pšeničnej múky a po pol hodine sa nám pokožka nielen dezinfikuje, ale aj zosvetlí. Na vyhladenie a napnutie pleti môžeme zmiešať lyžicu citrónu s lyžicou oleja.

Exotická maska

Na suchú pleť, ktorá je jemná a citlivá s červenými škvrnami, je veľmi účinné tropické ovocie avokádo. Je nielen zdravou potravinou, ale aj pôsobí blahodarne na pleť a má osviežujúci a chladivý efekt. Hydratuje, upokojuje a vyhladzuje pokožku. Vnútornú dužinu avokáda rozmixujeme a pridáme lyžicu masla spolu s lyžicou tvarohu. Pridáme pár kvapiek citrónu a masku nanesieme na pleť približne na štvrť hodiny.

Hroznová pravda

Vo víne je nielen pravda, ale aj krása a zdravie pre našu pleť. Vínny extrakt je zdrojom minerálov, a to najmä horčíka. Obsahuje ovocný cukor a hroznové šupky sú bohaté na antioxidanty. Na prekrvenie a regeneráciu pokožky je vhodná maska pripravená z rozmixovaných hroznových bobuliek. Pridáme do nej pol lyžice denného krému s pol lyžicou medu. Masku necháme pôsobiť na tvári približne pol hodiny. Hroznové bobuľky môžeme zmiešať aj s lyžicou múky alebo s ovsenými vločkami a naniesť na tvár na štvrť hodiny. Proti prasknutým žilkám na tvári účinne pôsobí i šťava z konárikov vínnej révy, ktorá sa získava, keď hrozno začína pučať.

Olejovo-ovocné masky

Na suchú pleť sú vhodné masky pripravené z jahôd a olivového oleja. Pridáme k nim lyžicu tvarohu s lyžicou medu. Rozmiešanú hladkú kašu necháme na tvári pôsobiť desať minút. Na jemný peeling pokožky sú dobré kúsky pomaranča zmiešané s lyžicou olivového oleja. Na odstránenie odumretých pleťových buniek môžeme tiež použiť kivi, ktoré rozmixujeme a jednoducho nanesieme na pokožku. Na očistenie pleti si môžeme pripraviť malinovú masku s lyžicou mlieka a vaječným bielkom. Podobné prečisťujúce účinky má aj banánová maska, do ktorej pridáme dve lyžice teplého mlieka, jeden vaječný žĺtok a polovicu banánu. Tieto masky necháme pôsobiť približne štvrť hodiny.

Rada na záver:

Masky sa nanášajú na dôkladne odlíčenú pleť. Pre viditeľný účinok musíme dodržať čas pôsobenia, ktorý nie je dobré skracovať, ale ani predlžovať.

- - Inzercia - -