Dnes je štvrtok, 18.apríl 2019, meniny má: Valér
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Nájdite rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom! Ako na to vám poradí psychologička

október 17, 2018 - 11:25
Určite to poznáte. Keby mal deň tridsať hodín, aj tak by ste všetko nestíhali. Ako si teda môžete zachovať "zdravý rozum" a ,,pevné nervy", aby neustály stres nezanechal na vašom zdraví fatálne následky? Poradí vám psychologička PhDr. Andrea Križanová, PhD.

Pravdepodobne budete súhlasiť, že život dnešnej ženy je náročnejší ako v minulosti. Zmenili sa nároky na výchovu, taktiež sa zvýšili požiadavky zo strany zamestnávateľov, ženy majú väčšie možnosti v kariére a dostávajú zaujímavé pracovné príležitosti. Tu však nastáva problém témy ,,work-life-balance".

Každá žena túži po šťastnej rodine. Treba si však uvedomiť, že dosiahnutie tohto cieľa závisi najmä od ženy. Keď je spokojná žena, spokojná je celá rodina. Preto predstavujem pár odporúčaní, ako si zachovať zdravý rozum a pevné nervy pri hľadaní rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom.

V prvom rade k tomu potrebujete tolerantného a trpezlivého manžela. Tento výber nie je jednoduchý, preto si žena často musí vystačiť sama.

Oddychujte, venujte sa koníčkom

Každá z nás má k dispozícii rovnaký čas - dvadsaťštyri hodín. Kľúčovým sa stáva, ako ten čas využijete. Cieľom je hlavne vaša spokojnosť. Odporúčam rozdeliť čas v bežnom týždni medzi štyri sféry. Pracovný čas by mal tvoriť dvadsaťpäť percent, osobný dvadsať percent, rodinný dvadsaťpäť percent a pokojový čas tridsať percent - zahŕňa aj spánok a odpočinok. Venujte sa aspoň jednému koníčku trikrát týždenne.

Vnímajte jednotlivé polohy

V živote zastávate niekoľko rolí: rola zamestnankyne, rodiča, manželky, dieťaťa, kamarátky. Odporúčam nemať nereálne očakávania. Nie je možné, aby ste boli vo všetkom sústavne úspešné. Takú ženu nepoznám. Spomínaných dvadsaťštyri hodín predsa len predstavuje limit, preto je dôležité prijať samu seba a svoje role pozitívne. I napriek zlyhaniam a nedokonalostiam je dôležité mať k sebe pozitívny vzťah. Kvalita života závisí od subjektívnej spokojnosti, ako sa cítite a vnímate v jednotlivých rolách.

Oceňujte a odmeňujte sa

Pre každú ženu je dôležité ako ju vníma okolie. Občas sa môže stať, že vás okolie nedostatočne oceňuje alebo je príliš kritické. Vtedy je vhodné, aby ste sa dokázali oceniť sama a poprípade aj odmeniť. Veď to poznáte - zájdete na dobrý koláčik, kúpite si pekné toppánky. Pre každú z vás existuje niečo, čo vás poteší. Základ je vedieť si urobiť hranice a mať k sebe láskavý vzťah. V praxi sa stretávame s pacientkami s rakovinou prsníka, ktoré mi hovoria: ,,Nikdy som nemyslela na seba, vždy boli pre mňa dôležití ostatní členovia rodiny." A to je problém. Mám rada príklad s lietadlom, kde v inštrukcii znie: ,,Najskôr si masku nasadí matka, potom ju nasadí dieťaťu." Aj v živote ženy to tak funguje. Najskôr musí byť v pohode matka, potom je viac než isté, že bude v pohode i rodina. Osobne si to myslím.

Neprestávajte sa inšpirovať

Dôležitá je snaha o dosiahnutie a udržiavanie harmonických vzťahov v rodine. Chce to dobrý základ v komunikácii. Dnes existuje množstvo kvalitnej literatúry na túto tému. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že po prečítaní inšpirujúcej knihy prišlo svetlo do našej rodiny. Práve rozmýšľam, po ktorej siahnem najbližšie.

Nebojte sa požiadať o pomoc

Pri fungovaní v pracovnom a osobnom živote je dôležité vedieť požiadať o pomoc. To býva pre ženu často problém, preto sa stáva, že je vyčerpaná, unavená a pod psychickým tlakom. Odporúčam rozdeliť úlohy v domácnosti aj za cenu, že nebudú splnené podľa vašich predstáv.

Kalokagatia - zdravé telo, zdravá duša

Teoreticky všetko ovládate, no prakticky - ruku na srdce, často zanedbávate - starostlivosť o telo, dušu a zdravie. Chodievajte pravidelne na preventívne prehliadky, sledujte svoje telo a v prípade pochybností neváhajte navštíviť lekára. Držte sa hesla: Radšej dvakrát zbytočne, ako raz neskoro. A na záver - ak sa podarí žene nájsť vyváženosť a spokojnosť vo svojom živote, bude z toho ťažiť celá rodina i okolie. Je dobré z času na čas pripomenúť tento fakt členom rodiny. Ich pomoc a podpora na dosiahnutie tohto stavu ženy je nenahraditeľná.

- - Inzercia - -