Dnes je piatok, 24.máj 2019, meniny má: Ela
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

V Redute zahrá orchester a zbor žiakov umeleckých škôl

november 13, 2018 - 17:03
Bratislavské základné umelecké školy sa spojili a vytvorili 160-členné symfonicko-vokálne teleso. Koncert 160 žiakov z jedenástich základných umeleckých škôl pod taktovkou dvoch dirigentov, Jozefa Chabroňa a Vladimíra Dianišku, sa v sídle Slovenskej filharmónie v bratislavskej Redute uskutoční v stredu 14. novembra o 18:00.

Ako informovala tlačová tajomníčka filharmónie Martina Tolstova, v rámci koncertu z cyklu Junior vystúpia aj mladí talentovaní hudobníci – huslista Teo Gertler a hobojistka Alžbeta Struňáková.

Nejde o prvý spoločný koncert základných umeleckých škôl (ZUŠ). Na prvý takýto koncert pozvali v roku 2016. Aktuálne sa na pôde Slovenskej filharmónie stretnú žiaci ZUŠ Miloša Ruppelta, Júliusa Kowalského, Ľudovíta Rajtera, Exnárova, Hálkova, Vrbenského, Jozefa Kresánka, Eugena Suchoňa, Istrijská, Františka Oswalda a Jána Albrechta. Za dirigentským pultom sa budú striedať Jozef Chabroň a Vladimír Dianiška. Mladí nadšení umelci uvedú diela svetových a slovenských skladateľov, medzi ktorými je aj Etuda Ľubice Čekovskej, ktorá vznikla pre túto príležitosť.

Hostia koncertu, mladí talentovaní hudobníci za svoju doterajšiu krátku kariéru získali niekoľko ocenení. Alžbeta Struňáková sa začala venovať hre na hoboji v ZUŠ Ľudovíta Rajtera a v štúdiu pokračovala na Konzervatóriu v Bratislave. V súčasnosti je študentkou prvého ročníka Hudobnej a tanečnej fakulty Vysokej školy múzických umení. Počas štúdia získala niekoľko ocenení, napríklad 1. miesto a cenu Hudobného fondu v súťaži slovenských konzervatórií v hre na hoboji a 2. miesto s dychovým kvintetom. Absolvovala medzinárodné kurzy v sólovej aj komornej hre. Venuje sa aj pedagogickej činnosti a v súčasnosti vyučuje na ZUŠ sv. Cecílie. Teo Gertler je žiakom ZUŠ Ľudovíta Rajtera v triede Renaty Klempárovej. Husľové hodiny navštevuje aj na ZUŠ Tótha Aladára Zeneiskola v Budapešti u Ácsné Szily Évy a tiež u husľového pedagóga Zakhara Brona vo Švajčiarsku. "Teo Gertler patrí k výnimočným talentom svojej generácie. Na svoj vek preukázal mimoriadne schopnosti a dosiahol výnimočné úspechy na domácej aj medzinárodnej úrovni," upozornila Tolstova. Ako uviedla, medzi jeho najvýznamnejšie úspechy z posledného obdobia patrí Grand Prix na XIV. medzinárodnej súťaži huslistov Karola Lipinskeho a Henryka Wieniawskeho v Lubline (Poľsko), 2. miesto na 11. ročníku medzinárodnej súťaže mladých huslistov „Grumiaux“ v Bruseli (Belgicko), 1. miesto 21. ročníka súťaže mladých huslistov Prešporský Paganini v Bratislave a iné. Absolvoval majstrovské kurzy s významnými husľovými virtuózmi a pedagógmi. Ako sólista koncertoval s mnohými orchestrami v Rusku, Česku, Maďarsku, ale aj na Slovensku. V roku 2016 a 2018 bol Teo ocenený primátorom hlavného mesta Bratislavy cenou „Talentovaná mládež“, a v roku 2017 cenou starostu Starého Mesta Bratislava „Staromestské talenty“.

Vo štvrtok je na programe v Redute druhý Populárny koncert, na ktorý pozývajú členovia Slovenského komorného orchestra a Trio Clavio. V piatok bude hosťom Slovenskej filharmónie Český filharmonický zbor Brno a v nedeľu sa koná prvý organový koncert, na ktorom sa predstavia dvaja poprední ruskí interpreti, organista Daniel Zareckij a trubkár Vladislav Lavrik. Viac podrobností o programe Slovenskej filharmónie možno nájsť na jej webstránke http://www.filharmonia.sk.

- - Inzercia - -