Dnes je pondelok, 30.marec 2020, meniny má: Vieroslava
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Čierna farba v móde ako asociácia smútku? OMYL!

október 25, 2019 - 08:00
Nejeden z nás vníma čiernu ako farbu smútku a depresívnych stavov. No oprávnene? Zrejme nie. Podľa najnovších výskumov by malo byť naše stanovisko k jednej z najobľúbenejších farieb oblečenia oveľa zhovievavejšie.

Začnime však úplne z druhého konca. V rámci prieskumov najmenej lichotivo spomedzi všetkých farieb v móde rezonuje ružová. Tá býva spájaná s hlúposťou, detinským správaním, naivitou a lacnosťou. V pozitívnom duchu ju vnímalo iba 5% zúčastnených respondentov.

A práve naopak, farbou, ktorá dominuje vo väčšine šatníkov, je čierna. To, že opticky zoštíhľuje je jedna vec, no ešte vám aj pridá na kráse a pozitívnom vyžarovaní. 

Názory kupujúcich

Prieskum, ktorý sa zameral na nákupné správanie spotrebiteľov čo do farieb odevov, realizovalo hneď niekoľko internetových obchodov s oblečením, a to na základe dotazovania svojich klientov. V závere nákupu boli kupujúci na stránkach obchodov požiadaní, aby opísali svoje vnímanie ľudí podľa farby oblečenia. Najlepšie z toho vzišla práve čierna.

Zo zozbieraných odpovedí rovnako vyplynulo, že ak máte na sebe čiernu, pôsobíte na ľudí inteligentne a sebaisto. Takmer 60% opýtaných potvrdilo, že ľudia oblečení v čiernej vyzerajú sebavedomejšie. Až 64% mužov považuje čiernu za najlichotivejšiu farbu z pohľadu výsledného stylingu. Iným slovom, čiernou skutočne nič nepokazíte. :)

A čo ďalšie odtiene?

Druhou najfrekventovanejšou farbou medzi spotrebiteľmi je modrá. Pomerne kladne ľudia vnímajú aj červenú, ktorá býva už stabilne spájaná s charizmou a sex-appealom, ale taktiež aroganciou.

- - Inzercia - -