Dnes je pondelok, 30.marec 2020, meniny má: Vieroslava
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Tancuj tancuj vykrúcaj

január 24, 2020 - 15:00
Ctiť si tradície a vo voľnom čase sa k nim s láskou vracať je veľmi dôležité. Aby naše deti vedeli odkiaľ sú a aké krásne tance na Slovensku máme.

Sedemdesiat sukien mala

Keď sa na ľudové tance pozeráme zdajú sa nám byť jednoduché. Vyskakujú, preplatajú nohami a do toho pískajú a výskajú. Potom čo som to pár krát skúsila na vedených hodinách som názor zmenila a skladám klobúk dole všetkým účastníkom. Sú za tým roky driny a prepracovať sa do jedného z najlepších súborov je obdivuhodné. Najlepšie je začať samozrejme od malička a na to existujú rôzne druhy kurzov či tanečných škôl. Deti sa tam učia aj vyčítanky, rečňovanky, hádanky a tancovať malé choreografie a tančeky zo svojho regiónu.

Folklór ako mainstream

V poslednej dobe si už aj na Slovensku začíname vážiť dary v podobe krásnych tancov, ktoré sa nám tu roky tradujú. Z generácie na generáciu si ich môžeme odovzdávať a toto si uvedomili už aj tvorcovia relácií a začali túto tematiku realizovať čoraz viac. Ako však ukážeme deťom, že práve folklór je to pravé orechové pre nich? Z môjho pozorovania si myslím, že tým, že deti sa učia najviac napodobňovaním im môžeme pomôcť. Tancujte na rodinných oslavách, kto vie nech chytí do ruky harmoniku, rozdajte deťom hudobné nástroje dostupné v ktoromkoľvek reťazci. Uvidíte, že sa chytia.

poland-4559357_1280.jpg

Všímajme si krásu vôkol nás
Všímajme si krásu vôkol nás
Foto: 
pixabay.com

Tancovanie v ľudovom súbore neprináša len dobrý pocit, ale aj kamarátstva, prvé lásky, tvrdú disciplínu a odriekanie. Ale keď prídu výsledky a deti môžu svoje znalosti ukázať ľuďom z celého sveta budú vám vďační. Dostanú totiž do života pridanú hodnotu v podobe dobre stráveného voľného času. Budú môcť komukoľvek a kdekoľvek na svete ukázať, že vedia niečo čo iní nie. To im dodá sebavedomie a dobrý pocit. Folklórnych krúžkov je veľa najmä vo väčších mestách a na dedinách sa najlepšie učia deti samy od starých rodičov. Tým zase aj slzy vyhrknú keď vidia tancovať svoju ratolesť.

Dostali ste aj vy chuť sa poriadne povykrúcať?

- - Inzercia - -