Dnes je pondelok, 25.máj 2020, meniny má: Urban
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Andrej Sládkovič, posol minulosti aj dneška. Výročie oslávime v novembri

marec 27, 2020 - 09:00
Na budúci týždeň, v deň, keď vychádza sviatočné dvojčíslo Slovenky, sme mali organizovať celonárodnú spomienku pri príležitosti 200 rokov od narodenia významnej osobnosti minulého storočia, Andreja Sládkoviča, ktorého odkaz – slúžiť ľuďom a prírode – je najmä v týchto neľahkých časoch viac ako aktuálny.

Podujatie sa z pochopiteľných dôvodov nekoná. Kedy plánovaný program predstavíme verejnosti a prečo je dôležité nezabudnúť na toto významné jubileum, o tom hovoríme s autorkou myšlienky a organizátorkou podujatia, riaditeľkou vydavateľstva Máriou Rehákovou.

S odkazom Sládkoviča, ale aj s jeho životom, sa čitatelia Slovenky stretávali už takmer dva mesiace. Hovorili sme o jeho diele, ale aj o jeho láske, ktorú stretol v Banskej Štiavnici a o jeho tvorbe a živote na radvanskej fare. Čím vám prirástol k srdcu tento výnimočný človek, keďže bez osobnostného vkladu by sa zaneprázdnený človek do tohto pekného, ale náročného projektu nepustil?

S myšlienkami Sládkoviča je spojené moje detstvo aj mladosť. Bez tohto symbolického puta by nebolo možné plánovať a zorganizovať celovečerné podujatie s množstvom faktov o jeho živote a tvorbe, ktoré navyše bude zaznamenávať RTVS. Hovorím bude, lebo celonárodná spomienka sa namiesto 30. marca 2020 uskutoční v októbri, v čase, keď plánujeme ďalší ročník celoslovenskej súťaže Návraty poézie o Cenu Sládkoviča, ktoré pripravujeme už desiaty rok. Od tohto podujatia sa bude odvíjať aj konkrétny dátum osláv, ktorý čitateľom Slovenky a celej verejnosti dáme dostatočne dopredu vedieť... Moje prepojenie so Sládkovičom vzniklo cez môjho otca, ktorý ma viedol k jeho tvorbe a najmä cez osobnosť vtedajšieho farára v Radvani Daniela Faklu, ktorý nás ako deti prvýkrát zobral k jeho pamätníku a pod Sládkovičovou lipou nám čítal jeho básne. Dnes, keď sa pozerám do minulosti a vidím fotografie, ktoré nafotil Daniel Fakla napríklad vtedy, keď sa bol pamiatke Sládkoviča pokloniť Tomáš Garrique Masaryk, a to dokonca dvakrát, vnímam ako veľmi dôležité, že si v minulosti  štátnici, ale aj bežní ľudia pripomínali významné osobnosti. Verím, že sa na dedičstvo osobností našich dejín začneme opäť pozerať s úctou a vďakou. Do veľkej miery je to aj úloha nás, ktorí pracujeme v kultúrnej oblasti.

Slávnosť bude podľa plánu v Evanjelickom kostole v Radvani? Vystúpia na nej aj umelci, ktorých ste v programe avizovali?

Áno, pretože Andrej Sládkovič v tomto kostole pôsobil pätnásť rokov, býval na fare, ktorá stála neďaleko a je pochovaný na evanjelickom cintoríne v Radvani, kde každoročne chodievame pred spomínanou súťažou poézie položiť kvety so žiakmi stredných a základných škôl v Banskej Bystrici. Veľmi si vážim, že súťaž aj podujatie môžeme organizovať v spolupráci s vedením Mestského úradu v Banskej Bystrici, sme vďační za to, že mnohí vnímame dôležitosť tvorby  a myšlienok tohto výnimočného človeka. V programe, verím, aj v októbri vystúpia dvaja výnimoční recitátori Juraj Sarvaš – legendárny herec a dlhoročný garant súťaže Návraty o cenu Andreja Sládkoviča a Štefan Bučko, skvelý herec, člen SND a porotca v spomínanej súťaži. Veľmi sa teším na vystúpenie Bratislavského chlapčenského zboru, recitovanie žiakov, ktorých pripravuje herečka Michaela Čobejová, recitál operného speváka Otokara Kleina, vystúpenie folklórneho súboru Urpín a veľkým darom pre nás všetkých by bola prítomnosť Maríny Kráľovičovej, ktorá pokrstí reedíciu knihy Sládkovičovej Maríny, spoločne s riaditeľkou vydavateľstva Ikar Gabrielou Belopotockou. Program bol a verím, že aj bude bohatý a dvesto rokov oslávime aj s ďalšími osobnosťami, generálnym biskupom evanjelickej cirkvi Ivanom Eľkom a farárom v Radvani Michalom Zajdenom.

O podujatí sme sa rozprávali s pani Máriou Rehákovou

Takmer všetci poznáme Sládkovičove lyrické skladby Marínu a Detvana. Vy na jeho pôsobenie upozorňujete verejnosť aj preto, lebo, ako sme sa o tom niekedy učili, patril medzi tých, ktorí sa zaslúžili o slovenskú svojbytnosť... Myslíte si, že mladá generácia pozná túto časť našej histórie?

Andrej Sládkovič bol výnimočný aj v tom, že spolu so Samuelom Jurkovičom sa pričinil v roku 1841 o založenie „slovenského národného divadla“ v Sobotišti. O sedem rokov neskôr s nadšením vítal revolúciu, veril v slobodu, rovnosť a bratstvo. Zúčastnil sa na memorandovom zhromaždení v Martine a bol tiež zakladajúcim členom Matice slovenskej a teda sa aktívne zúčastňoval na revitalizácii slovenského života. Kto pozná dielo Andreja Sládkoviča, a tým myslím aj jeho publicistickú tvorbu a preklady z nemčiny, ruštiny či francúzštiny, nemôže ani len zapochybovať o dôležitosti odkazu tohto muža, ktorého myšlienky a vízie predbehli dobu. V tomto neľahkom čase vidíme, aká je dôležitá láska medzi ľuďmi, vzájomná úcta, skromnosť a pokora. Cnosti, ktoré sám počas svojho života vyznával a o ktorých je dôležité hovoriť s mladými ľuďmi, podobne ako o jeho diele. Hĺbka jeho posolstva je totiž aktuálna aj v tejto modernej dobe.

partneri:

- - Inzercia - -