Dnes je piatok, 05.jún 2020, meniny má: Laura
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Keď slnko pomáha s účtami

júl 08, 2014 - 17:13
Kto by netúžil žiť čo najlacnejšie a v súlade so životným prostredím? Otázka bývania je pre človeka tou základnou. Trendom moderných technológií v oblasti bývania je dosiahnuť nízkoenergetické bývanie s alternatívnymi prírodnými zdrojmi energie. Tie dokážu ušetriť až 70 % nákladov za energie. Jedným z nich je slnečná energia.
Hovorí sa, že tam, kde nechodí slnko, chodí lekár. Slnko nemusí iba liečiť, ale môže vám aj pomôcť s účtami za energie. Pred niekoľkými rokmi bolo využívanie zelenej energie raritou. Dôvodom nastupujúceho trendu využívania solárnych zostáv je neustále sa zvyšujúca cena energií, ale aj potreba využívať prírodné zdroje ekologicky a hospodárne, so zreteľom na budúce generácie.
 
„Ukradnite“ slnko pre seba!
 
Solárne kolektory využívajú slnečnú energiu prijímanú zo slnka prostredníctvom solárnych kolektorov na ohrev vody. Samozrejme, nič nie je len tak. Nestačí si len kúpiť kolektor a nechať si ho namontovať na strechu alebo priamo do strechy domu. Na to, aby slnečná energia efektívne ohrievala vodu, je potrebné dokúpiť aj ohrievač vody s výmenníkom, obehové čerpadlo, expanznú nádobu, pripájacie príslušenstvo a reguláciu. Na prvý pohľad zložitý mechanizmus. Princíp je však veľmi jednoduchý a prvotná investícia sa vám v dohľadnom čase vráti.  Použitím solárnych kolektorov totiž dokážete ušetriť takmer 70 % nákladov na ohrev teplej vody. Tú následne môžete použiť  na umývanie alebo na vodné radovánky v bazéne počas teplých letných dní. Solárne kolektory zachytávajú priame slnečné žiarenie, ale aj slnečné žiarenie odrazené od okolitého prostredia. Teplonosná kvapalina pretečie výmenníkom tepla v zásobníku a odovzdá teplo do okolitej úžitkovej vody. Ochladená kvapalina sa vráti do kolektora, kde sa pôsobením slnečného žiarenia znovu ohreje. Ak si vyberiete kvalitný solárny systém, ani v prípade letnej dovolenky sa nemusíte báť nechcených nehôd. Solárny kolektor sa dokáže v noci automaticky vychladiť.
 
 
Slnko je pre všetkých!
V súčasnosti rozoznávame na trhu dva druhy slnečných kolektorov. Ploché kolektory, ktoré majú lepšiu optickú účinnosť, predstavujú najlepší pomer ceny a získaného tepla. Obsahujú tenké bezpečnostné sklo, ktoré dokáže udržať záťaž viac ako 120 kg a odolá tak nepriaznivým poveternostným podmienkam. Sklo na rozdiel od rúrkového typu slnečného kolektora je matné, aby odrážalo čo najmenej svetlo a lepšie dokázalo zužitkovať svetelnú energiu. Druhým typom sú práve rúrkové kolektory, ktoré pozostávajú z uzavretých vákuových trubíc. Svojimi vlastnosťami sa hodia do hornatejších krajín, kde je dostatok snehu, pretože lepšie absorbujú odrážajúce a difúzne svetelné žiarenie. Na správny výber slnečných kolektorov vplýva aj ich plánované umiestnenie. Ploché kolektory sa totiž dajú umiestniť nielen na strechu, ale aj zabudovať priamo do strechy, čím sa ušetria náklady na strešnú krytinu. „Inštalácia kolektorov priamo do strechy predstavuje estetickejšiu a finančne menej náročnú investíciu. Kolektor je zároveň čiastočne chránený pred zatečením, ktoré by spôsobilo jeho nefunkčnosť,“ konštatuje Ing. Vladimír Čáni, produktový manažér Bramac. Najviac slnečného žiarenia zaznamenávame na juhu Slovenska, najmenej na Orave a Kysuciach. Napriek tomu sú solárne kolektory vhodné do každého regiónu, pretože rozdiel medzi najteplejšími a najstudenšími oblasťami na Slovensku je len okolo 13 % v intenzite žiarenia. Na inštaláciu solárnych kolektorov nepotrebujete stavebné povolenie.
 
Viac sa dočítate v júlovom vydaní Praktickej Slovenky!

- - Inzercia - -