Dnes je pondelok, 30.marec 2020, meniny má: Vieroslava
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Drahý, mám migrénu

apríl 22, 2010 - 16:07
Panuje názor, že na migrénu sa vyhovárajú manželky, keď sa chcú vyhnúť manželskému sexu. No diagnóza s takýmto názvom naozaj môže riadne znepríjemniť život.

Traduje sa, že je to choroba hysteriek, šľachticov a precitlivených mužov. No faktom je, že je to druhá najčastejšia bolesť hlavy, ktorá postihuje viac ženy, až 15 až 18 percent, a iba 5 až 6 percent mužov. Začína sa väčšinou v puberte alebo medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom života. Migréna môže byť viazaná na menštruáciu, pôrod alebo môže vzniknúť po menopauze.

S aurou a bez aury
Migréna sa delí na dve skupiny – na migrénu s aurou a na migrénu bez aury. Aura, čiže predzvesť, predchádza vlastným bolestiam hlavy a prejavuje sa prechodnou poruchou zraku, rôznymi poruchami zorného poľa, ako je videnie vlnoviek, iskier, zábleskov, drobných predmetov, niekedy môže pacient vidieť aj rôzne farebné kotúče. Zraková aura trvá obvykle 5 až 45 minút, najčastejšie 15 až 30 minút.

Existujú aj iné, zriedkavé typy aury, napríklad prechodné ochrnutie polovice tela alebo okohybných nervov, ktoré pacient vníma ako dvojité videnie. Niekedy sa môže objaviť len samotná aura bez nasledujúcej bolesti hlavy. Príznaky aury obyčajne zmiznú pri nástupe bolesti hlavy. Bolesť pri tejto migréne je intenzívna, bodavá alebo pulzujúca na čele, zátylku, v okolí uší, čeľusti či oka. Obvykle sa začína na jednej strane a môže sa šíriť aj na druhú. Trvá jeden až dva dni.

Migréna bez aury je medzi pacientmi častejšia. Nepredchádza jej aura, niektorí ľudia však môžu mať neurčité predzvestné príznaky, napríklad únavu alebo zmeny nálady. Bolesť hlavy môže trvať tri až štyri dni.  Oba typy migrény sa môžu objavovať viackrát za týždeň alebo iba raz za niekoľko rokov. U niekoho sa objavujú pravidelne – pri menštruácii alebo v sobotu po vyčerpávajúcom týždni. Migréna dokáže urobiť z človeka doslova čiastočného invalida.

Silná a ťažko zvládateľná
Príčiny vzniku migrény nie sú doteraz celkom známe. Predpokladá sa, že ide o reakcie nervového systému na náhle zmeny v organizme alebo vo vonkajšom prostredí. Migréne venovali vedci posledných päťdesiat rokov veľkú pozornosť a zistili , že pri  migrénovom záchvate hrá významnú úlohu látka nazvaná serotonín, ktorá sa bežne vyskytuje v mozgu, krvných doštičkách a inde v tele. Viaže sa na takzvané receptory, čiže špeciálne väzobné miesta, ktoré sa hodia práve pre túto látku.

Bezprostredným momentom vyvolávajúcim záchvat migrény je vlna širiacej sa depresie elektrickej aktivity niektorých častí mozgovej kôry. Táto spôsobí podráždenie jadra trojklaného nervu, ktorý sa potom správa abnormálne. Aj za normálnych okolností je trojklaný nerv určený na vedenie pocitov z hlavy a tváre. Ale pri migrénovom záchvate dochádza k určitým zmenám na mozgových cievach, a tieto zmeny sa veľmi podobajú zápalu, hoci nie sú vyvolané žiadnou infekciou. Preto sa nazývajú „sterilný zápal“.

V miestach vzniku a rozvoja „sterilného zápalu“ je veľa väzobných miest pre serotonín a práve preto má táto látka dôležitú rolu pri vzniku, ale aj zastavení migrénového záchvatu. Zápal bolí, a tým ešte viac dráždi trojklaný nerv. Migrénová bolesť teda živí sama seba a preto býva taká silná, dlhá a ťažko zvládateľná.

Akútny záchvat sa lieči bežnými liekmi proti bolesti, analgetikami, no najviac naň zaberajú akútne antimigreniká, nazývané triptány. Sú to látky, ktoré sa viažu cielene iba na serotonínový receptor typu 5HT-1D, čiže práve ten, ktorý dokáže zablokovať záchvat migrény. Záchvat migrény prebieha u toho istého človeka vždy veľmi podobne len s malými zmenami, preto ho migrenik väčšinou dobre rozpozná. Pacientovi vždy urobí dobre pobyt v tichu a tme.

Autor: IRIS KOPCSAYOVÁ
Foto: Shutterstock


- - Inzercia - -