Dnes je štvrtok, 17.október 2019, meniny má: Hedviga
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Zita je skvelá babička

január 31, 2011 - 16:19
Nathan Leon je rozkošný chlapček, ktorý sa narodil dizajnérke Nine Cohen, dcére herečky Zity Furkovej. Na svet prišiel tesne pred Mikulášom, takže v ich rodine prežili Vianoce ako z Biblie... Nathan tam znamená prorok z doby kráľa Dávida a Šalamúna, a taktiež Boh dal, Leon silu leva. Nezvyčajné? Na Slovensku možno áno. „Prvé meno som mu vybrala ja, druhé môj manžel Shibetz, ktorý pochádza z Izraela,“ dodala na vysvetlenie naša hostiteľka, ktorú sme navštívili v jej byte v centre Bratislavy.
„Mama je úžasná babička – presne taká, aká bola moja babička, teda mamina mama. Keď jej to čas dovolí, svojho prvorodeného vnuka, ktorého sa dočkala až po sedemdesiatke, si užíva naplno. Spočiatku mala strach, či si na všetko ešte spomenie, veď sú to už roky, keď som sa jej narodila, ale zrejme to v nej bolo dosť hlboko zakorenené, lebo jej to išlo naozaj hladko. Teraz už viem, že sa na ňu môžem kedykoľvek obrátiť, keď to budem potrebovať,“ chváli svoju mamu, známu divadelnú a filmovú herečku Zitu Furkovú, jej jediná dcéra Nina. Priznala, že celá rodina túžila po dievčatku, iba mama Zita chcela chlapčeka – aj Nina mala byť chlapec... No keď sa narodil Nathan Leon, všetko sa odrazu zmenilo a od začiatku si ho všetci v rodine obľúbili.

Shibetza spoznala v Bratislave
Sedemtýždňový Nathan je chlapček snedej pleti, ktorý sa počas našej návštevy stále usmieval, keď sa mu však chcelo spinkať, nedal sa rušiť naším rozprávaním. „Sama som prekvapená, že je taký pokojný, lebo keď som ho čakala, do poslednej chvíle som pracovala, behala. Upozorňovali ma, aby som spomalila tempo, lebo to zdedí po mne, no ako vidíte, nestalo sa tak,“ reagovala novopečená mamička. Ako dieťa prežívala veľa času v otcovom ateliéri (jej otcom je vytvarník Milan Veselý), čo ju natoľko ovplyvnilo, že aj ona sa rozhodla ísť touto cestou, i keď v detstve recitovala a mala aj po mame niekoľko literárnych pokusov. Napriek známym a umelecky orientovaným rodičom nepociťovala žiadnu výnimočnosť, u obidvoch oceňuje ich objektívnosť a kritickosť. Na VŠVU v Bratislave absolvovala dizajn a na School of Visual Art v New Yorku študovala grafiku a reklamu. „To mesto ma inšpirovalo atmosférou, patinou, ktorú v sebe má, prekrývaním rôznorodých vrstiev,“ vysvetľuje Nina, ktorá istý čas v Amerike aj pracovala a hoci sa jej darilo, predsa sa vrátila domov. V súčasnosti je majiteľkou reklamného štúdia a dizajnu, pričom sa venuje aj voľnej tvorbe. V rámci svojej práce sa stretla s Izraelčanom Shibetzom Cohenom, ktorý tiež študoval v New Yorku, na tej istej škole ako Nina, len v inom čase a odbor voľného umenia. Po skončení štúdia učil v Tel Avive na univerzite voľnú tvorbu a keď prišiel s izraelskými výtvarníkmi vystavovať do nášho hlavného mesta, preskočila medzi ním a Ninou iskra. Vzali sa pred tromi rokmi.  

Budúcnosť zatiaľ neriešia

Ninini rodičia si jej manžela a svojho zaťa Shibetza veľmi obľúbili, najmä pre jeho zmysel pre humor. Boli aj v Izraeli, kde spoznali zaťovu rodinu, ktorá ich dcéru prijala veľmi dobre. Nina je jedináčik, preto sme boli zvedaví, či plánujú rozšíriť svoju slovensko-izraelskú rodinku. „Neviem vám jednoznačne odpovedať na vašu otázku, ale mám už dosť rokov a myslím si, že teraz už u nás ani nie sú tieto tendencie – mať viac detí. Keď sa ma ako dieťaťa pýtali, či by som chcela ešte súrodenca, odpovedala som: Nie. Nie som posadnutá veľkými rodinami. Zato manžel pochádza z piatich súrodencov. Sú naozaj veľkou rodinou, až som bola z toho vystrašená, keď som sa to dozvedela,“ povedala nám úprimne Nina, ktorá so svojím izraelským manželom žije v Bratislave. Ako galerista a výtvarník v slobodnom povolaní má svoje aktivity aj vo svojej rodnej krajine, aj na Slovensku, často cestuje. Preto nám nedalo nespýtať sa, či to nebol z jeho strany kompromis usadiť sa s rodinkou v Bratislave, či neplánujú odísť do zahraničia. „Ja som jedináčik a neviem si predstaviť, že by som tu nechala rodičov, ktorých veľmi ľúbim. Shibetz by chcel žiť v zahraničí a ja by som si aj vedela predstaviť svoj život v Izraeli, kde sa mi veľmi páči, ale  túto otázku zatiaľ neriešime. Uvidíme, všetko ukáže čas,“ hovorí Nina Cohen, akčná mladá žena, ktorá chce ďalej aj pracovať, aj sa venovať svojmu synčekovi. Všetko ostatné ukáže čas...

Autor: ALENA HORVÁTHOVÁ-ČISÁRIKOVÁ
Foto: Tony Štefunko


- - Inzercia - -