Dnes je pondelok, 19.august 2019, meniny má: Lýdia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

TIP na víkend: Objavte čaro Španej Doliny

február 19, 2013 - 16:58
V srdci Slovenska sa nachádza malebný kúsok raja opradený históriou, obklopený čistou prírodou, prekypujúci umením a tradíciami. V Španej doline neďaleko Banskej Bystrice si určite oddýchnete po celotýždňovom zhone a načerpáte nové sily, pozitívnu energiu, a navyše budete obohatený o neskutočne veľa zážitkov.

Dedinka Špania Dolina leží na rozhraní Nízkych Tatier a Veľkej Fatry, asi 11 kilometrov severne od Banskej Bystrice. Obec má síce len 185 obyvateľov, no počas roka zavíta do tohto kúta Slovenska veľa turistov, ktorí majú možnosť využiť ubytovanie u miestnych a pokochať sa krásami okolia. Špania Dolina je dejiskom rôznych kultúrnych podujatí (napr. Tekvicová zábava, Varenie štiarcu, festival alternatívneho divadla Špandiv atď.). Novým symbolom obce sa stal tzv. Banícky orloj vytvorený z veľkého počtu drevených sošiek s tematikou baníckej minulosti. Okrem turistických výletov po okolitých vrchoch si v tomto malebnom kraji môžete užiť práve počas zimných mesiacov bežecké lyžovanie. Známe trasy vedú až na Donovaly. V obci sa zachovali domy staré i štyristo rokov, z dreva či kameňa, a rovnako aj banské objekty. Tie pochádzajú z obdobia najväčšieho rozmachu Thurzovsko-Fuggerovskej banskej spoločnosti koncom 15. storočia. Špecifickou činnosťou známou v širokom okolí je čipkárstvo rozvíjajúce sa po niekoľko generácií rodinami žijúcimi v tejto oblasti. Ak by ste si chceli po zážitkami preplnenom výletnom maratóne oddýchnuť, k dispozícii máte pravé "Banícku krčmu", ale aj potraviny s názvom "Jedivo a potrebné".


Určite sa oplatí vidieť: MALÝ BANSKÝ OKRUH

Spája a označuje najvýznamnejšie historické pamiatky spojené s banskou činnosťou obce Špania Dolina. Okruh má 7 zastavení, na každom sa nachádza informačná tabuľa aj s prípadným nákresom:
  • Denná štôlňa
  • Banícky dom č. 65
  • Fajtlová – štôlňa Mann
  • Halda Maximilián
  • Šachta Maximilián
  • Horná Ludovika – šachta
  • Dolná Ludovika - stupa

Autor: Zuzana Valovičová

Foto: Tibor Géci

- - Inzercia - -