Dnes je pondelok, 19.august 2019, meniny má: Lýdia
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Srdce Slovenska - raj anjelov

júl 02, 2013 - 12:00
Nemusíte chodiť za zážitkami, dobrodružstvom a relaxom do cudzích krajín. Aj v našom malebnom Slovensku sa nachádzajú kúty, ktoré treba prebádať. Určite vás chytí za srdce banskobystrický región a jeho hlavné mesto. Čo vás v ňom určite očarí?
V náručí hôr a histórie
Mesto Banská Bystrica – srdce stredného Slovenska – leží vo Zvolenskej kotline, v údolí rieky Hron medzi Kremnickými a Starohorskými vrchmi a Poľanou. História mesta sa začala písať v 13. storočí. Mesto Banská Bystrica bolo, ako jedno z prvých miest na Slovensku, vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Medzi najcennejšie pamätihodnosti patrí areál mestského hradu (Barbakanu), námestie s kostolmi Panny Márie a sv. Kríža, starou radnicou, Matejovým domom, barbakanom a zvyškami mestského opevnenia. Srdcom mesta je veľké, obdĺžnikové námestie Slovenského národného povstania s Mariánskym stlĺpom a šikmou hodinovou vežou. Námestie ohraničujú honosné meštianske domy, z ktorých sú najvýznamnejšie Beniczkého a Thurzov dom. Pešia zóna z námestia pokračuje aj na Dolnej ulici, kde je kostol sv. Alžbety a Bethlenov dom, v ktorom vyhlásili sedmohradské knieža Bethlena za uhorského kráľa. Historické meštianske domy možno obdivovať aj na Lazovnej a Hornej Striebornej ulici. V Tihaniovskom kaštieli v mestskej časti Radvaň sú expozície prírodovedného oddelenia Stredoslovenského múzea. Historické múzeá su v Thurzovom dome na Námestí SNP. Vzácne výtvarné diela uchovávajú tri objekty Štátnej galérie: Pretórium, Bethlenov dom a dom maliara Dominika Skuteckého. V okolí mesta si zaslúži pozornosť drevený kostol v obci Hronsek, kaštieľ v Dolnej Mičinej i hrad v Slovenskej Ľupči. Vzácne sakrálne pamiatky sú v obciach Čerín a Poniky. Banícku minulosť "medenej Bystrice" pripomína horská obec Špania dolina, klenot ľudovej architektúry. Obnovené historické centrum, nová moderná výstavba a krásna okolitá príroda ponúkajúca široké možnosti pre šport, turistiku a rekreáciu pozývajú návštevníkov k ich prehliadke a sú nevyčerpateľnou studnicou ich spoznávania.
 
Kvalitné a dobré jedlo v rajskom prostredí
Ak túžite po príjemnom posedení a dobrom jedle, zamierte do elegantnej reštaurácie v centre Banskej Bystrice, ktorá bola ocenená ako najlepšia reštaurácia v meste. Angels restaurant and bar sa nachádza neďaleko Hlavného námestia v Banskej Bystrici. Vstupný bar je s hlavnou reštauráciou oddelený elegantnými presklenými dverami. Druhý reštauračný priestor je situovaný v prízemí. Interiér je zariadený v modernom štýle so zmyslom pre detail. Reštaurácia je preslávená svojou kreatívnou medzinárodnou kuchyňou, pozornou obsluhou a kvalitnými službami. Jedálny lístok vhodne dopĺňa aj vínna karta či nápojový lístok, obsahujúci zaujímavý výber koňakov a whisky. Vychýrená reštaurácia získala ocenenie a stala sa najlepšou reštauráciou v meste za rok 2009. Najedzte sa kráľovsky v srdci Slovenska!
 
Objavte krásy prírody stredného Slovenska
Vybrali ste sa do okolia Banskej Bystrice a túžite vidieť čo najviac z krás stredného Slovenska? V okolí tohto čarovného mesta nájdete vyše 500 kilometrov turistických značených trás. Územie Mestských lesov v blízkosti Banskej Bystrice ako napríklad Mestký lesopark Urpín - Stará kopa alebo Mestský lesopark Podlavice - Laskomer sú známe čarovnou prírodou. Tam nájdete okružné chodníky, bezpečné a vyznačené trasy a máte možnosť pokochať sa prírodou stredného Slovenska. 
 
Zdroj: STAR, www.banskabystrica.sk, RED
Foto: www.banskabystrica.sk, reštaurácia Angels

- - Inzercia - -