Dnes je streda, 03.jún 2020, meniny má: Karolína
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Romanticky v srdci Slovenska

jún 25, 2010 - 11:12
Banská Bystrica je známa predovšetkým svojím krásnym okolím, prírodou, pekným námestím s množstvom stredoškolskej a vysokoškolskej mládeže. Návštevník tu nájde výborné možnosti pre pešiu turistiku i cykloturistiku, plážové kúpalisko, krytú plaváreň, tenisové kurty a fitnesscentrá. Je tu aj množstvo reštaurácií s letnými terasami, puby, diskotéky...

V náručí Nízkych Tatier, Veľkej Fatry a Slovenského Rudohoria poskytuje Banská Bystrica množstvo možností na pešiu turistiku, cykloturistiku, vodáctvo... Rieka Hron láka rybárov, okolité hlboké lesy zase poľovníkov a netreba zabúdať ani na banícke tradície mesta a jeho okolia. Medzi najvyhľadávanejšie miesta patrí Harmanecká jaskyňa v Hornom Harmanci v malebnom prostredí Kremnických vrchov. Jaskyňa je zimoviskom deviatich druhov netopierov a jej Dóm pagôd s mohutnými stalagmitmi ponúka návštevníkom nezabudnuteľné zážitky. Za návštevu stojí aj prehliadka unikátneho dreveného kostolíka z roku 1725 v Hronseku, ktorý postavili bez použitia železných klincov, alebo gotického Kostola sv. Františka Serafínskeho v obci Poniky. Bočný oltár Panny Márie je jedným z diel slávneho majstra Pavla z Levoče.

Špania Dolina, Hrad Slovenská Ľupča, Šachtičky, Tajov, Králiky
Jedným z najväčších bonbónikov regiónu je bývalá banícka obec - Špania Dolina. Vďaka nálezom medi s bohatou prímesou striebra sa stala známou po celej Európe. Jej zašlú slávu dodnes pripomínajú štôlne, kostol z roku 1254, ale aj fragmenty banského vodovodu, ktorý slúžil svojmu účelu viac ako štyristo rokov a jeho dĺžka dosahovala až 40 kilometrov. Obec je vo svete preslávená aj čipkárstvom. Neďaleko sa nachádza najstaršia banícka osada, dnes známa aj ako pútnické miesto - Staré Hory. Leží v Starohorskej doline, kadiaľ vedie cestný ťah na Donovaly.

Miestnemu Kostolu Panny Márie roku 1992 udelil pápež Ján Pavol II. štatút Basilica Minor. Nemali by sme zabudnúť ani na Hrad Slovenská Ľupča z prvej polovice 13. storočia, ktorý bol v minulosti domovom takmer všetkých uhorských panovníkov. K najzaujímavejším lákadlám hradu patria jeho pôvodné múry, 45 metrov hlboká studňa, mučiareň, kamenný portál z roku 1610 a štvorcová veža Donjon. Dôležitá informácia pre romantikov. Pri vchode do hradu stojí sedemsto rokov stará lipa vysoká 25 metrov, pomenovaná podľa kráľa Mateja Korvína. Rád si vraj posedel v jej tieni. Podľa tradície sa pod jej konármi splní každému jedno želanie...

Len na skok je to z Banskej Bystrice do turistického centra Šachtičky. V prekrásnom prostredí Starohorských vrchov je množstvo príležitostí na cykloturistiku, behanie po horách peši, ale aj v konskom sedle. Významným strediskom sú aj Králiky, vzdialené od mesta štrnásť kilometrov. V tomto stredisku je množstvo chát a ubytovní, ktoré vám môžu poslúžiť ako východisko pri letných turistických potulkách. Nad obcou Tajov, vzdialenou len osem kilometrov, slúži turistom po celý rok obľúbený autocamping s ihriskom. Okrem toho, že je obec rodiskom spisovateľa J. G. Tajovského a nachádza sa tu aj jeho rodný dom so stálou expozíciou, poskytuje okolie hustú sieť označených turistických chodníkov.

Jednou z vyhľadávaných túr je trasa na Suchý vrch, obľúbený cieľ rodín z Banskej Bystrice a okolia. Toto miesto ponúka množstvo aktivít – od jazdy na koňoch až po ubytovanie. Východne od Bystrice sa rozprestiera Selčianska dolina so strediskom Selce. Je tu viacero trávnatých plôch na futbal, volejbal, tenis, pre rybárov bude lahôdkou pstruhový potok. V letnej sezóne dominuje turistika a cykloturistika po vyznačených trasách, chodníkoch a lesných cestách. Areál je východiskom peších túr do Nízkych Tatier na Kalište (4 h), Donovaly (4,5 h) a Španiu Dolinu (3 h) s prekrásnymi výhľadmi na Banskú Bystricu.

Pony farma
Agroturistická farma rodinného typu, ponúkajúca jazdenie na koňoch a ubytovanie spojené so základným gastronomickým servisom. Nachádza sa v horách, 6 km nad Banskou Bystricou v tichom prostredí. Vedie k nej asfaltová cesta, ktorá však nie je v zime udržiavaná. Celoročne ponúka jazdenie na koňoch do blízkeho aj vzdialeného okolia podľa zdatnosti jazdca, jazdecké kurzy, ubytovanie, stravovanie, pobyty pre deti, spoločenské akcie. Jazdecké kurzy sú pre úplných začiatočníkov, ale aj pre pokročilých, bez rozdielu veku. Päťdňový kurz zahŕňa ubytovanie, raňajky, obed, večeru a minimálne 1 hodinu jazdy denne + učenie o tom, ako sa kôň sedlá, čistí i chová. Je možné absolvovať aj celodenné jazdy cca 8 - 10 hodín. Jazdenie je vždy pod dozorom učiteľa jazdenia. Pre ľudí so zdravotnými problémami je možné absolvovať hipoterapiu - v tomto prípade je ale potrebné odporučenie od ošetrujúceho lekára. Vo voľnom čase je možnosť peších výletov do okolitej prírody alebo zapožičanie horského bicykla. V neďalekom jazere je možnosť rybolovu .

Autor: MÁRIA GYURÁNOVÁ
Foto: Shutterstock

- - Inzercia - -