Dnes je nedeľa, 28.november 2021, meniny má: Henrieta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Aj malá spálňa môže byť dizajnérsky skvost

január 19, 2015 - 21:23
Len málokedy sa nám podarí zariadiť si dom či byt podľa svojich predstáv. Miestnosti sú buď príliš malé, alebo neprimerane veľké, pridlhé alebo prikrátke. Napriek tomu aj v izbách nedokonalých rozmerov dokážete vytvoriť útulnú atmosféru a rovnováhu želaného a reálneho priestoru.
Foto: 
Farby zohrávajú rozhodujúcu úlohu
 
Pri zariaďovaní miestností v byte či dome zohrávajú najdôležitejšiu úlohu farby. Práve od nich závisí, či miestnosť opticky rozšíria alebo zúžia. Výrazné, teplé farby (červená, žltá, oranžová...) priestor opticky zužujú, preto ak máte malú miestnosť, ktorá nemá pôsobiť stiesnene, použite radšej pokojné a menej výrazné odtiene. Ideálnymi farbami, ktoré vytvárajú dojem priestrannosti, sú biela a svetlé odtiene modrej, zelenej a fialovej. Biela farba na strope pomáha aj pri presvetlení tmavej miestnosti.
 
 
Drevené obloženie na stenách miestnosť zmenšuje, no namaľované na bielo pôsobí priestranne. Stačí niekoľko farebných detailov a aj miestnosť bez veľkých okien môže byť útulná.
 
Menej je niekedy viac
 
Do malej miestnosti vložte len toľko nábytku, koľko je nevyhnutne potrebné. Pri jeho výbere sa nebojte experimentovať. Možno nájdete poličke či skrini iné využitie než to, na aké bola pôvodne určená.
 
 
Napríklad knihovničku či policu bez zadnej časti neoprite o stenu, rozdeľte ňou jednu veľkú miestnosť na dve menšie. Chýbajúca zadná stena police priestor presvetlí a vytvorené miestnosti nezmenší.
 
Okná, zrkadlá, jednoduché tvary a čisté línie
 
V tomto bode by sa dali zhrnúť zvyšné zásady vizuálneho zväčšovania malých priestorov. Čím väčšie okno sa v izbe nachádza, tým viac svetla do miestnosti prenikne. Ak sú okná malé alebo v izbe úplne chýbajú, nevadí.
 
 
Okno si vytvoríte jednoducho aj sami. Na garnižu umiestnite výrazné jednofarebné závesy. Ak priestor stále nezodpovedá veľkosti, ktorú by mal mať, pridajte do miestnosti zrkadlo.
 
 
Miestnosť môžete zosvetliť aj použitím primeraného množstva lámp. Pri výbere voľte jednoduché tvary, ideálne sú vysoké stolné lampičky, nie príliš dekorované. Izbu môže zmenšiť aj koberec, preto v malých priestoroch uprednostnite malú prednožku k posteli pred veľkým kobercom pokrývajúcim celú podlahu.
 
Využiť sa dá aj ten najmenší priestor
 
 
Aj v podkroví pod šikmou strechou môžete urobiť malú izbičku. Ak dodržíte zásady o farebnosti, jednoduchosti tvarov a minimalistickom prístupe k nábytku, stačí jediný svieži detail a izba je pripravená na použitie.
 
Zuzana Čapčíková
Zdroj: Lonny, slnecne-farby.sk, prijemnydomov.sk
Foto: Lonny

- - Inzercia - -