Dnes je utorok, 27.september 2022, meniny má: Cyprián
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ako vybrať najlepšie chryzantémy?

október 29, 2014 - 13:11
Už o pár dní budú hroby našich blízkych zdobiť kvety, ktoré sa spájajú so sviatkom zosnulých. KATARÍNA KULLOVÁ, majiteľka záhradného centra a kvetinárstiev, radí, aké chryzantémy je najvhodnejšie kúpiť aj ako ich správne vyberať, aby prežili mrazy a vydržali čo najdlhšie.
Foto: 
Chryzantémy sú kvety, ktoré sa už tradične spájajú s pietnou spomienkou na našich blízkych. Existuje viacero druhov chryzantém. Ktoré sú najvhodnejšie na hroby? 
Chryzantémy sú kvety, ktoré sa veľmi často používajú na ozdobu hrobov, ale už nie sú jediné.  Ľudia zdobia hroby aj sušenými alebo umelými kvetmi. V minulosti sa používali chryzantémy s veľkou guľatou alebo plochou hlavou, najčastejšie v bielej alebo žltej farbe, ktoré sa dávali na hroby v párnom počte. Týmto symbolizovali pietnu spomienku a boli typickými smútočnými kvetmi. Dnes sú oveľa populárnejšie chryzantémy s malými hlavičkami, ktoré sú odolnejšie voči mrazom a najmä sa pestujú v rôznych farbách a sú príťažlivejšie. Čím tmavšia farba, tým je rastlina menej citlivá, prípadne menej na nej vidieť, že trpela mrazom. Najcitlivejšie sú biele chryzantémy.
 
Máme si pri ich kúpe niečo všímať, aby sme vybrali tie najlepšie? 
Smerodajné je, aby kvety a listy boli svieže a pevné, ak si môžeme vybrať, je lepšie kúpiť menej rozkvitnuté, ktoré vydržia dlhšie. 
 
V poslednom čase chryzantémy v kyticiach vystriedali tie v črepníkoch. Prečo? Vydržia dlhšie? 
Chryzantémy v črepníkoch sú oveľa trvanlivejšie, dajú sa lepšie umiestniť na hrob a vyzerajú krásne aj bez toho, aby sa museli nejako zvlášť aranžovať. Napriek tomu, ešte stále je záujem aj o rezané kvety, aranžujú sa z nich smútočné kytice, ktoré sa kladú na hrob už priamo v deň sviatku alebo tesne predtým. 
 
Vraj aj dušičkové chryzantémy podliehajú móde. Je pre tohtoročnú pietnu spomienku niečo typické? 
Tvary kvetov sú pomerne stále, najviac sa predávajú drobnokveté, avšak v širokej škále farieb. V rezaných chryzantémach je zaujímavá zelená farba. 
 
Tieto typické smútočné kvety už vídavať dokonca aj vo svadobných kyticiach. Sú to nejaké špeciálne druhy? Už sa upúšťa od ich tradičného spojenia len s pamiatkou zosnulých a Sviatkom všetkých svätých?       
Chryzantémy už dávno nie sú iba kvetom vhodným  na hroby. Patria medzi najpopulárnejšie a najpredávanejšie kvety. Obľúbené sú pre množstvo farieb a predovšetkým pre svoju dlhú trvanlivosť. Darovať chryzantému v kytici nie je rozhodne žiadnym prehreškom voči bontónu. 
 
ANNA ŽILKOVÁ
Foto: Peter Kováč

- - Inzercia - -