Dnes je utorok, 27.september 2022, meniny má: Cyprián
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Praktická Slovenka: Budleja priláka motýle zo širokého okolia

september 28, 2017 - 10:54
Do začiatku októbra kvitne v záhradách nežná, sladkasto voňajúca budleja. Je to azda najvoňavejší medonosný okrasný krík, preto sa vďaka nej stane vaša záhradka aj centrom motýlích radovánok. Ak sa poponáhľate, z odrezkov si môžete budleju rozmnožiť ešte aj teraz.
Foto: 

Podmienkou však je ešte niekoľko teplých jesenných dní.  Z dobre vyvinutých letných halúzok odrežte asi tridsaťcentimetrovú sadenicu, vpichnite ju do dobre prekyprenej voľnej pôdy na tienisté miesto a prikryte väčším skleným pohárom. Pri priaznivých podmienkach by sa mala zakoreniť a na druhý rok si ju už môžete vysadiť na vybrané miesto. Budleju však dostať aj v črepníkoch, vtedy je vďaka koreňovému balu schopná výsadby po celý rok, najlepšie sa však zakoreňuje v predjarnom období. Ak už budleju pestujete, pozbierajte si v októbri semienka a v januári až vo februári ich vysejte do skleníka. Takto získate  vlastné sadeničky vhodné už v prvom roku na ďalšiu výsadbu.

 

Tibetský orgován

Aj s takýmto názvom  tohto okrasného kríka sa možno stretnúť, pretože jeho  jemne- až tmavofialové kvety pripomínajú orgován. Sú tiež tmavopurpurové a biele odrody. Kvitnúci krík býva doslova obsypaný  štíhlymi strapcami rúrkovitých kvetov, sladko rozvonia od júla do konca septembra každú záhradu a je vďačným lákadlom najmä motýľov a medonosného hmyzu. Tento rýchlorastúci rozložitý opadavý krík s plstnatými a zospodu bielymi listami predĺženého kopijovitého tvaru na ovísajúcich konárikoch  sa veľmi pekne vyníma ako solitér. Keď má dostatok miesta, vyrastie z neho impozantná ozdoba záhrady. Keďže dorastá do výšky vyše dvoch metrov, v skupinovej výsadbe ho treba umiestniť radšej do pozadia. Ide o nenáročnú rastlinu, ktorá sa dobre znáša s inými trvalkami aj trávami.

Celý článok nájdete v aktuálnej Praktickej Slovenke 10/2017

- - Inzercia - -