Dnes je sobota, 03.december 2022, meniny má: Oldrich
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Praktická Slovenka: Krík plný zdravia

december 07, 2017 - 07:03
Hovoria mu aj citrónovník severu, o jeho dužinatých oranžových plodoch sa odborníci na zdravú výživu vyjadrujú v superlatívoch, v ľudovom liečiteľstve sa využíva viac ako tisíc rokov. Zázrak prírody menom rakytník rešetliakový môžete pestovať aj vo vašej záhrade.
Foto: 

Predstavte si, že jedinou ovocnou bobuľkou dodáte svojmu organizmu dennú dávku vitamínu C. Práve také plody má rakytník rešetliakový, ktorý si môžete zasadiť aj v tomto čase! Relatívne teplé posledné dni jesene a nezamrznutá pôda nám ešte umožňujú vysádzať ovocné stromčeky, ozdobné i užitočné kríky. Jedným z takých je aj nenáročný rakytník rešetliakový. Vyhovujú mu ľahké pôdy bohaté na fosfor, no pestovatelia o ňom hovoria, že rastie takmer všade. Dobrá správa aj pre začínajúcich záhradkárov: azda jediné, čo mu prekáža, sú príliš vlhké či až premokrené pôdy. Dostatok vlahy si pýta v čase zakoreňovania, inak vydrží aj dlhšie trvajúce suchá, lebo má hlboký a rozvetvený koreňový systém. Pred výsadbou zapracujeme do pôdy fosforečné hnojivo, potom je vhodné rastlinu pohnojiť ešte v priebehu prvého roka. V ďalšom období si tento krík už poradí sám. Pri výsadbe tohto zaujímavého kríka treba pamätať na to, že ide o dvojdomú rastlinu. Znamená to, že aby sme sa dočkali úrody, musíme pestovať  samčiu a samičiu rastlinu. Úrodu prinášajú samičie rastliny. Jedna samčia rastlina, napr. odrody Pollmix, postačí na opelenie 4 až 5 samičích rastlín. Do našich podmienok sú vhodné samičie odrody ako Dorana, Sirola alebo Askola. Na výsadbu sa využívajú dvoj- až trojročné rastliny, cena jednej rastlinky je približne päť eur.

Spevňuje svaly

Najlepšiu úrodu dáva na slnečnom, svetlom stanovišti. Rakytník rozhodne nesadíme na tienisté miesto – vyžaduje si veľa priameho slnka. Môžeme ho umiestniť aj na veterné miesta, dokonca mu neprekážajú ani zatrávnené plochy. Ak máte svahovitý terén, vysaďte naň rakytník. Jeho korene vytvárajú množstvo odnoží, ktoré dokonale spevnia aj zosúvajúce sa erózne svahy. Pri výbere vhodného miesta treba brať do úvahy, že môže dosiahnuť výšku od 2,5 do 5 metrov. Na to, aby dal dobrú úrodu, potrebuje dospelý ker okolo seba dostatok priestoru, už pri výsadbe umiestňujeme rastliny od seba najmenej v trojmetrovej vzdialenosti. Kríky relatívne rýchlo rastú, prvú úrodu dávajú tretí rok po vysadení.

Plody sa zbierajú v zime

Rakytník dozrieva koncom leta, Zaujímavosťou je, že sýtožlté, oranžové až tehlovočervené plody nemajú stopky a na konárikoch držia veľmi pekne. To spolu s tŕnistými vetvičkami výrazne komplikuje zber. Navyše sú plody mäkké, takže pri trhaní sa zvyknú rozmliaždiť a vytiecť. Treba ich teda zbierať veľmi trpezlivo a opatrne. Aj tu je však pomoc: plody sa podstatne lepšie z kríkov získavajú v zime, najlepšie sa to darí pri mínusových teplotách. Pod krík sa rozprestrie plachta a zamrznuté bobuľky sa strasú. Keď sa dostanú do tepla, mäknú a strácajú hodnotu, preto ich treba zmraziť, spracovať na sirup, olej alebo lekvár. Aj skôr nazbierané plody treba skladovať v chlade, aby sa zachovala hodnota vitamínu C. Plody rakytníka sú kyslé, často horkasté, niekedy sladkasté. Niektorí konzumenti hovoria aj o trpkej chuti. Jedna bobuľka rakytníka obsahuje dennú dávku vitamínu C. Okrem toho je zásobárňou vitamínov A (teda betakaroténu), E a K1, ako aj celého radu nenasýtených mastných kyselín. Olej z rakytníka obsahuje triesloviny, aminokyseliny, pektín, bioflavonoidy a mnoho ďalších cenných látok. Jeho plody podporujú imunitný systém, detoxikujú telo, účinkujú pri virózach, chrípke aj angíne. Rakytník je súčasťou sirupov a iných nápojov, ktoré zvyšujú výkonnosť, zlepšujú pamäť a koncentráciu. Navyše ide o významný antioxidant.

Ako si pripraviť olej?

Kilogram umytých a vysušených plodov pomelieme a natlačíme do fľaše s hrubším hrdlom, masu úplne zalejeme slnečnicovým olejom. Vrch fľaše prekryjeme čistým plátnom. Necháme macerovať dva týždne na suchom, chladnom a tmavom mieste. Po tomto čase precedíme a nalejeme do malých čistých fľaštičiek. Olejom potierame drobné ranky, suchú pokožku, zápaly aj opuchy.

Rakytníkový čaj

Usušíme si celé mladé konáriky aj s lístkami. Posekáme ich nadrobno a uložíme do suchej sklenej nádoby. Na čaj zalejeme dve lyžičky rakytníka 3 dl vriacej vody a lúhujeme asi 20 minút. Pijeme mierne vychladnutý tri razy denne. Takýto čaj pomáha pri tráviacich ťažkostiach, uvoľňuje zápchu, pomáha pri bolestiach kĺbov. Osladený medom zmierňuje ochorenia dýchacích ciest. Výluh z rakytníka slúži aj na oplachovanie vlasov, ktoré spevňuje a spomaľuje vypadávanie. Ak chcete pestovať rakytník, dajte pozor, aby v blízkom okolí nerástla baza čierna. Tieto dva druhy sa totiž navzájom neznášajú.

- - Inzercia - -