Dnes je utorok, 27.september 2022, meniny má: Cyprián
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Praktická Slovenka: Hygge - heslo dánskej útulnosti

január 09, 2018 - 10:21
Dáni kladú dôraz na minimalizmus a funkčnosť, avšak v ich domovoch nechýba elegancia a štýl. Chladné dni Dáni vyvažujú textíliami, hlavne z prírodných materiálov. Byť hygge vlastne znamená nechať sa obklopiť peknými vecami a príjemnými ľuďmi, užívať si každú maličkosť, každý deň sa radovať a vážiť si aj obyčajné veci. Aj také, aké je napríklad večerná šálka dobrého čaju v kruhu rodiny či priateľov v pohodlí domova.
Foto: 

Potrebujete uvariť večeru, ale nechce sa vám do toho? Urobte si k vareniu dobrý čaj alebo si nalejte víno a pustite si obľúbenú hudbu. Aj to je hygge. Potom sa už len zaslúžene zababušte sa do deky a užívajte si dotyk príjemného materiálu. Uvidíte, že sa onedlho naučíte radovať aj z malých vecí a komplexne sa vám zmení pohľad na svet. Práve ono vychutnávanie si každodenných malých radostí je ideálne podporiť pocitom zázemia, domova a pekným bývaním. Otvorenie dverí na vašom dome či byte by vás malo okamžite zaplaviť príjemným hrejivým pocitom vášho milovaného priestoru vášho útočiska. Vaše bývanie by malo vyzerať tak, aby vás vždy lákalo sa do neho odkiaľkoľvek vrátiť a tráviť v ňom voľný čas. Reč nie je ani tak o drahom dizajnovom nábytku, sterilnej čistote s ligotom dlážok, ale skôr o súlade, harmónii funkčnosti a ladnosti vo vašom interiéri, a o radosti z neho a maličkostí, ktoré ho dotvárajú.

 

Desatoro hygge prikázaní

1 Sviečky

Vedeli ste, že Dáni spotrebujú najviac dekoratívnych sviečok? Áno, aj podľa plameňa sviec spoznáte pravú hygge domácnosť. Dotvárajú atmosféru, ich vôňa je jemná a nevtieravá, taká akurát pre hygge pocit. Dáni zapaľujú doma sviečku hneď po príchode domov.

 

2 Drevený nábytok

Nemusí to by zákonite len masív. Drevo alebo dekor dreva vytvára hrejivú atmosféru, ktorá je snáď pre hygge bývanie úplným základom.

 

3 Prírodné materiály

Dáni a severania všeobecne si potrpia na prírodné materiály, takže okrem dreva často využívajú aj krásy kameňa, korku, kože a ďalších podobných.

 

4 Doplnky, veľa doplnkov

Nezabúdajte, hygge je o maličkostiach. Doplnky sú maličkosti, ktoré vhodne doplnia vybraný nábytok a veľa napovedia o vašom vkuse ale prezradia aj to, kto ste, čo máte radi, čo sa vám páči. Môžu byť jednoduché až minimalistické, len keď prenesú kúsok vašej osobnosti do samotného bytu.

 

5 Fotografie

Lások, rodiny, miláčikov – dvojnohých, štvornohých... Všetkého čo milujete a čo tvorí váš súkromný vesmír. Fotografie v krásnych s interiérom zladených rámoch, na stenách, na nočnom stolíku, v obývačke, v chodbe...

 

6 Vankúše

Mäkké vankúše na kresle, sedačke, na posteli, kdekoľvek. Kdekoľvek, kde si chcete užiť svoju chvíľku pohody, pokoja a šťastia. Aj keby to malo byť na zemi.

 

7 Plédy a deky

Všetko, čo vás skutočne fyzicky zahreje, až prídu chladné dni. Pleteniny alebo textílie, ktorých dotyk na svojom tele si budete vychutnávať radi zas a znova a budete sa naň tešiť napríklad aj cestou domov z práce.

 

8 Lampy a svetielka

Nie sú to len už spomínané sviečky. V hygge hrajú prím lampičky s teplým svetlom, ktoré navodia nielen útulne, ale aj intímnejší atmosféru, pri ktorej bude jednoduchšie sa uvoľniť a oddať sa dokonalému komfortu. Nezabúdajte ani na moderné svietiace girlandy. Tie už dávno nepatria len na vianočný stromček.

 

9 Imitácie kožušín

Príjemný mäkký pocit pod nohami, kožušina prehodené cez sedačku, stoličku, kreslo, alebo len tak na zimy. K tomu vankúš oblečený v kožušine. Interiéru dodá pôvab severskej príťažlivosti a vám neodolateľnú chuť prejsť po kožušine dlaňou aj niekoľkokrát za deň.

 

10 Menej je viac

Dáni netúžia po extravagancii. Do interiérov aplikujú to, čo potrebujú a to, čo im robí radosť. No neprepĺňajú ich zbytočnosťami. Hľadajú predmety, ktoré im skutočne dávajú zmysel. Zariaďte si bývanie tak, aby deti mohli nechtiac vyliať pohár mlieka bez vášho malého infarktu. Prioritou je vrúcna atmosféra a pocit pohody.

- - Inzercia - -