Dnes je utorok, 27.september 2022, meniny má: Cyprián
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Vneste do svojej spálne rastliny!

máj 30, 2018 - 09:31
Vedeli ste, že každý byt by mal mať minimálne jednu zelenú rastlinu na desať plošných metrov? Zelené rastliny nielen harmonizujú prostredie, ale ho aj detoxikujú a vám dokážu priniesť lepší a kvalitnejší spánok.
Foto: 

Spálňa je dôležitou súčasťou každého obytného interiéru – je miestom, kde čerpáme potrebnú energiu nielen počas noci. Aby bol relax v spálni plnohodnotný, prinášal potrebnú harmóniu a očistil myseľ od stresu, netreba ani v nej zabúdať na vhodnú zeleň.

Hovorí sa, že rastliny v spálni odčerpávajú človeku v spánku nevyhnutný kyslík a že niektoré z nich vypúšťajú do priestoru nebezpečné látky, čím viac škodia, ako osožia. Pravda však je, že zdravé a bohato olistené izbové rastliny sú v pravidelne vetranej spálni mimoriadne prínosné – podieľajú sa na zvyšovaní vlhkosti vzduchu, znižovaní koncentrácie chemických škodlivín, ktoré môžu byť obsiahnuté v náteroch nábytku, v podlahovinách alebo textíliách, na eliminácii prachu a mikróbov a v neposlednom rade upokojujú oči a znižujú stres. Zároveň pôsobia esteticky a možno ich šikovne použiť aj na rozdelenie aj prepojenie priestoru.

Spálňa by nikdy nemala pôsobiť ako výklad v kvetinárstve, zeleň by ju mala len dopĺňať. Situovať ju možno priamo na podlahu, komody, police s knihami alebo okenné parapety Miniatúrne druhy dokážu pekne oživiť toaletné stolíky a rastliny môžete umiestniť aj na rôzne stojany a podstavce. Pamätajte na to, že kvety nepatria na nočné stolíky ani do priestoru nad posteľ. Treba sa vyhnúť aj blízkosti tepelného zdroja, okien a dverí, kde rastlinám môže prekážať prievan a mohli by ste ich nechtiac mechanicky poškodiť.

 

Hore dole

V spálni efektne ukážu aj vertikálne výsadby a vhodná je aj hydroponicky pestovaná zeleň. Rastliny v spálni môžu hrať rôznymi farbami a dotvoriť tak romantickú atmosféru zóny oddychu. Zaujímavosťou je, že tým najkrajším kvitnúcim izbovým rastlinám prekvapivo najviac vyhovuje práve prostredie spálne – sú to totiž spravidla svetlé a skôr chladnejšie izby, ktoré sa menej vykurujú. Svetlo a chlad spálne totiž  obľubujú mnohé kvitnúce izbovky – cyklámeny, kamélie, klívie, azalky či lopatkovec. Posledné dve menované vďaka svojej neutrálnej bielej farbe v spálni vyniknú snáď najviac. Ak už sa rozhodnete pre farebne kvitnúce rastliny, vyhnite sa miešaniu druhov s kvetmi rôznych farieb a prispôsobte ich farbu farbe stien, či textílii. Vhodné je vyhnúť sa druhom s výrazne voňajúcimi kvetmi ako gardénie, jazmín, ekzakum, vencovec či jarným cibuľovinám, z vône ktorých by sa mohli vyvinúť rôzne zdravotné problémy a nepríjemné bolesti hlavy. Kvitnúca rastlina najlepšie vynikne v jednofarebnom, nie príliš dekorovanom črepníku, odporúčame použiť rôzne veľkosti črepníkov, priestor to ozvláštni. Pekný efekt môžu priniesť aj kvetináče z kovu, skla alebo moderných plastov.

- - Inzercia - -