Dnes je utorok, 27.september 2022, meniny má: Cyprián
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Praktická Slovenka: Krajšie sny s kvapkou indiánskej mágie

január 23, 2018 - 14:29
Starí Indiáni v nich videli dôležité amulety, dnes visia v mnohých moderných príbytkoch ako zaujímavá dekorácia s nádychom etno a tajomna. Je lapač snov naozaj viac ako len ozdoba?
Foto: 

Prvé lapače snov vznikali v lokalite indiánskeho kmeňa Ojibwe, ktorí ich vyrábali z koží zvierat, šliach, nitiek a ohybných prútikov. Tie potom ozdobili jednoduchými korálikmi, pierkami a kamienkami. Ich úloha bola jednoduchá – priniesť blahodarný odpočinok počas spánku telu i duši. Kamienok uprostred nitkami vytkanej pavúčej siete symbolizuje spiaceho človeka a pospletané nitky ho majú ochraňovať. Pierka majú zase pôsobiť povznášajúco a privolávať ľahké sny. Povesť o vzniku lapačov snov o jeho vzniku hovorí, že indiánska matka nemohla upokojiť svoje dieťa a tak poprosila o radu šamanku. Tá jej vyrobila talizman v podobe prvého lapača snov, ktorý mala umiestniť nad hlavu dieťaťa. Amulet zázračne fungoval a tak sa rozšíril naprieč kmeňom a nakoniec do celého sveta.

Indiánska tradícia hovorí, že na to, aby lapač snov fungoval ako má, musí byť umiestnený blízko hlavy spiaceho, zároveň by ale nemal byť ďaleko od okna. To preto, aby sa do jeho siete zaplietli prvé lúče slnka a mohli spáliť zachytené zlé sny.

Aj lapač potrebuje údržbu

V dnešnej dobe už málokto výhradne verí indiánskym poverám a lapače snov mnohí vnímajú ako zaujímavú dekoráciu. Aj preto si ho často umiestňujú napríklad na lampu nad posteľou. Vplyvom prúdenia vzduchu a teploty sa často jemne hýbe a vytvára veľmi zaujímavé oživenie priestoru. Ani farby lapača snov by nemali byť na náhodnou výbere. Voliť ich môžete podľa toho, čo vám ladí k stene, posteľnej bielizni alebo celkovému looku izby a priestoru. Lapače sa často vyhotovujú v bledých, pastelových odtieňoch v kombinácii s bielou a prírodnými materiálmi. Výrazné farby priveľmi kričia a upútavajú na seba prehnanú pozornosť, a to rozhodne nie je primárnym cieľom tejto dekorácie. Jej funkcia spočíva v jemnom dotvorení, nie vo vyrušení. Tieto účinky lapača snov pôsobia aj počas dňa, keď sa naň zahľadíte a chvíľu v jeho prítomnosti zrelaxujete. Aby sa z lapača snov nestal lapač prachu a vychytený spálňový alergén, bude potrebovať vašu pomoc a starostlivosť. Aspoň raz za týždeň ho opatrne oprášte, usadený prach z neho vyfúkajte pomocou fénu a môžete ho osviežiť postriekaním vodou, v ktorej ste rozpustili pár kvapiek aviváže.

- - Inzercia - -