Dnes je utorok, 27.september 2022, meniny má: Cyprián
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Prví poslovia jari: Najkrajšie jarné záhony

marec 14, 2018 - 09:41
Dočkali sme sa! Naše predzáhradky, verandy, ba aj balóny sa zaskveli drobnými aj väčšími, jednofarebnými či pestrými, vysokými či nižšími hlávkami nežných kvetov. Pre mnohé z nás je kvitnutie cibuľovín najkrajším obdobím v záhradách. Najčastejšie nám rastú tulipány a narcisy, no aj ostatné sú príťažlivé.
Foto: 

Krokusy

Patria k prvým poslom jari, často sa predierajú aj cez poslednú topiacu sa snehovú prikrývku. Aby sa rozvinuli, potrebujú nielen dostatok svetla, ale najmä vlhko. Nedostatok vlahy spôsobí zasychanie kvetných pukov, prípadne ich nevykvitnutie. Na zimu je vhodné rastlinu prikryť zemou a raz za 4 roky presadiť.

 

Modrice

Neprehliadnuteľné strapce jemných kvetov by nemali chýbať v žiadnej skalke či predzáhradke. Majú rady chlad, preto patria k prvým, čo vykvitnú. Vďaka nízkej výške sa vynikajúco kombinujú s vyššími tulipánmi či narcismi. Vysádzame ich vždy vo väčších skupinách. Charakterizuje ich aj prenikavá vôňa. Aj pôvodne interiérovým cibuľkám bude najlepšie v záhrade, pretože ak ich dáte do druhého kvetináča, kvitnutie na druhý rok bude s najväčšou pravdepodobnosťou ohrozené. Pri hyacintoch, ktoré máte zasadené v záhrade, môžu ostať cibuľky v zemi. Ak sa rozhodnete cibuľky vybrať,postupujte ako v prípade črepníkových hyacintov.Pri zaobchádzaní s hyacintami je vhodné používať rukavice, pretože ich cibuľka je jedovatá a môže spôsobiť aj jemné podráždenie pokožky.

Hyacinty

Hyacinty v kvetináči sú populárne najmä v jarnom období, keď si rastliny prinesieme priamo z kvetinárstva. Kvitnú pri teplote okolo 15 stupňov Celzia zhruba 3 týždne. Ak chcete dobu kvitnutia predĺžiť, dajte ich na chladnejšie miesto. Rastliny spravidla netreba hnojiť a zálievka by mala byť skromná – pôdu udržujeme len mierne vlhkú. Ak patríte medzi alergikov, hyacinty v interiéri pre vás nemusia byť tým pravým. Ich výrazná vôňa vás môže podráždiť.

Kosatčeky

Kosatčeky, ktoré bohato kvitnú nápadnou fialovomodrou farbou, najlepšie vyniknú vysadené samostatne v menších či väčších skupinách. Pomerne nízke rastliny sú mimoriadne mrazuvzdorné a bez problémov zvládnu aj studené zimy. Aby mali pekné kvety, umiestnime ich na slnečné miesto. Vynikajú v jarnej skalke, keď sa iné rastliny ešte len prebúdzajú po zimnom spánku.

Okrasné cesnaky 
Poznáme ich aj pod názvom allium, môžeme si vybrať medzi nižšími aj vyššími druhmi. Darí sa im na suchšom slnečnom mieste, majú rady dostatok priestoru, aby sa mohli pohodlne „rozťahovať“. Pútajú predovšetkým nápadnými guľatými súkvetiami, zväčša ružových, červených a cyklámenových odtieňov. Ich cibuľky netreba vyberať z pôdy.

Frézie

Sú čoraz populárnejšie, aj keď ich pestovanie nie je jednoduché, vyžaduje si poznať životný cyklus rastlinky a dodržať isté špecifické podmienky. Preto sa radšej sadia do rôznych črepníkov, ktoré sa podľa potrieb kvetov dajú jednoducho preniesť dovnútra.  Kto však má čas a dostatok trpezlivosti, odmenou mu budú voňavé kvety jemných tónov, ktoré dlho vydržia aj vo váze.

Narcisy

Keďže pochádzajú z horských oblastí, kde rastú prevažne na slnečných lúkach, stráňach a pastvinách, majú na jar a jeseň dostatok vlahy a v lete mierne vysychajú. Približne takéto podmienky potrebujú aj v záhrade. Narcisy ju môžu svojimi kvetmi skrášľovať aj niekoľko týždňov. Aby ste to dosiahli, skombinujte výsadbu viacerých odrôd s odlišným obdobím kvitnutia. Veľmi skoré odrody začínajú kvitnúť v našich klimatických podmienkach už koncom marca a približne po týždni až desiatich dňoch po nich rozkvitajú odrody skoré, poloskoré, neskoré a veľmi neskoré, kvitnúce až v polovici mája. Vhodnou kombináciou teda docielite až 6-týždňové obdobie kvitnutia. Po zatiahnutí rastlín môžete prázdne miesta vysadiť nenáročnými letničkami, nevyžadujúcimi pravidelnú zálievku.

Scily

Táto cibuľovina sa objavuje aj vo voľnej prírode a je zákonom chránená. V záhradkách si vyžaduje humusovitú zásaditú pôdu premiešanú s pieskom, vyhovuje aj mierny tieň, na jar potrebuje vlhko, na jeseň môže byť pôda suchšia. Scila patrí medzi jedovaté rastliny, obsahuje toxíny, ktoré môžu spôsobiť otravu. Rastlina býva 10 až 20 cm vysoká, máva 2 až 10 kvietkov vyrastajúcich na dlhej stonke, často si ju mýlime s hyacintom.

Korunkovky

Ich ohnivo oranžové alebo zlatisté kvety vytvárajú kráľovskú korunu. Táto príbuzná ľalií sa v posledných rokoch  akosi vytratila z našich záhrad. Jej pestovanie však nie je náročnépotrebuje humusovitú a priepustnú pôdu a polotieň, kde lepšie a dlhšie kvitnú. Odkvitajúce kvety treba priebežne odstraňovať, po zatiahnutí odrežeme aj zvyšky listov. Na vhodnom stanovišti sa jej darí aj viac rokov. V minulosti na vidieku verili, že odpudzuje krty, hraboše a iných nepriateľov kvitnúcich a úžitkových záhrad.

Kedy vyberať cibuľky?

Cesnaky, bledule, narcisy a šafrany stačí vybrať z pôdy raz za štyri až päť rokov, niektorí ich nevyberajú vôbec. Tulipány sa zaťahujú do spodnejších vrstiev zeminy, preto sa najčastejšie vyberajú každé dva roky, mnohí pestovatelia ich vyberajú každý rok, lebo ich ponecháme dlhodobo v pôde, kvety sa zmenšujú a rastliny postupne chradnú. Vykopané cibule rozdelíme, čím v budúcom roku docielime väčšie kvety. Cibuľoviny môžeme počas vegetácie hnojiť špeciálnym hnojivom na tento druh rastlín.

- - Inzercia - -