Dnes je streda, 23.september 2020, meniny má: Zdenka
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Inšpirujte sa Praktickou Slovenkou: Prestrite si Veľkú noc

marec 22, 2018 - 15:20
Poznáte to. Všetko ste starostlivo vyupratovali, výzdoba kraslíc v plnom prúde, ale ako dekorovať sviatočný stôl? Vezmite si trochu inšpirácie od Praktickej Slovenky. Stačí si len vybrať.

Ak neviete ako začať, skúste začať obrusom. Nemusí mať na sebe nevyhnutne motívy zajačikov či sliepočiek a vajíčok, ale mal by mať žltú alebo zelenú farbu. Vo vázach by nemali chýbať narcisy, krokusy a najrôznejšie vetvičky – zlatého dažďa, vŕby či brezy. Už niekoľko rokov sú u aranžérov preferované prírodné materiály, jednofarebné textílie a jednoducho pletené vence či voľne viazané kytice. Veľkonočný pôvab ale môžete dosiahnuť aj bez práve vymenovaného. Doska jedálenského stola býva väčšinou z dreva, skla alebo plastu. Zvlášť keď je na nej viditeľný dekor dreva, je sama o sebe dostatočne atraktívna a zároveň nesmierne praktická. Po každom jedle ju len utrite a nemusíte neustále meniť a prať obrusy. Preto sú čím ďalej tým viac obľúbenejšie behúne uprostred stola alebo prestieranie.

Hoci rezané kvety vo váze sú takmer nepostrádateľným doplnkom všetkých aranžmánov, môžete si dopriať zmenu. Prestretý stôl bude vyzerať pekne, keď dáte doprostred vysadené farebné kvetináče.

Servis alebo rôznofarebné taniere?

Hodia sa oboje. K príjemnému stolovaniu neodmysliteľne patrí tiež pekné servírovanie jedla. Štýl riadu a materiál, z ktorého je vyrobený, navyše zásadným spôsob ovplyvňuje celkový dojem z naservírovaného pokrmu. Obľúbenejšie sú taniere farebné, napríklad aj v kontrastných odtieňoch, ale bez ozdôb, alebo naopak len biele či krémovej s jednoduchými tvarmi a jemným dekórom. Pokiaľ si potrpíte na klasiku a nedokáže si predstaviť sviatočný stôl bez bieleho damaškového obrusu, vôbec to nevadí.

Nebojte sa, nikde nie je napísané, že bude pôsobiť obzvlášť počas Veľkej noci zbytočne nudne. Oživte ho farebnou soľničkou a koreničkou, skombinujte na miske pár zafarbených vajíčok s pestrými kvetmi alebo dajte doprostred ozdobnú sviečku. Všetko pekne zlaďte to jemných odtieňov. Nemusíte za každú cenu bazírovať len na kombinácii žltá-zelená-červená. Vyskúšajte napríklad fialovú alebo ružovú, či moderné pastelové farby. K bielemu obrusu takto zladené doplnky pôjdu skvele.

- - Inzercia - -