Dnes je nedeľa, 09.august 2020, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Rakovina kože nemusí vždy vyzerať ako čierne znamienko!

júl 25, 2018 - 13:08
Slnečné lúče menia svoju intenzitu a práve slnko je najčastejším dôvodom vzniku jednej z najrozšírenejších rakovín - rakoviny kože. Ak si myslíte, že sa vás to netýka, ste na omyle a určite nám dáte za pravdu, keď budete čítať ďalej. Rakovina kože nie je len toľko obávaný melanóm. Rakovina kože môže vyzerať aj inak. Ako?

Odhaľte tie rizikové

Na riziko vzniku melanómov nás už roky upozorňujú rôzne kampane. Už vieme, že by sme si pravidelne mali doma kontrolovať znamienka a minimálne raz ročne zájsť za odborníkom, ktorý ich skontroluje aj pod dermatoskopom, teda prístrojom, ktorý ich zväčší a odhalí tie rizikové. Rakovina kože však môže mať viacero foriem. Čiernu, ktorá sa prejavuje ako melanóm a bielu, takzvanú nemelanómovú, ktorá vznika z vrchných vrstiev kože a prejaví sa ako bazalióm a spinalióm. Včasná a správna diagnostika týchto ochorení je základným predpokladom ich úspešnej liečby.

Ako vyzerá najčastejší nádor?

Bazalióm je najčastejšie sa vyskytujúci zhubný nádor kože, ktorý sa môže prejaviť ako hrboľatý tuhý uzlík, či zatvrdnutie vo farbe kože. Na jeho okraji bývajú drobné jemné cievky. Postupne môže dochádzať k prepadnutiu jeho stredu, vzniku nerovných okrajov, vzniku typického takzvaného perličkového lemu, jeho centrálna časť môže ulcerovať, teda vredovatieť. Väčšinou býva nebolestivý a netvorí metastázy, na rozdiel od spinaliómu, ktorý metastázovať môže. Bazalióm sa môže vytvárať aj niekoľko rokov a ľuďom ani nenapadne, že by to mohlo byť niečo nebezpečné. Môže mať aj vzhľad nehojacej sa odreniny alebo vyrážky. Hoci tento druh nádoru postihuje zväčša staršie osoby, v poslednom čase sa hranica vyskytu posúva do nižších vekových kategórií. Keďže hlavným dôvodom vzniku je UV žiarenie, najčastejšie sa vyskytuje na odhalených častiach tela a na tvári. Tento druh má z hľadiska vyliečenia dobrú prognózu, ale často recidivuje.

Mení sa postupne

Spinalióm sa prejavuje ako vyvýšené miesto vo farbe kože, môže byť aj mierne sivé, hnedožlté alebo červenkasté. Neskôr sa mení na uzol alebo hrboľ s karfiolovitým povrchom, či vriedky, ktoré sú na povrchu kryté šupinami alebo chrastou. Väčšinou rastie agresívne a postihuje okolité tkanivá a štruktúry. Vredy môžu i krvácať  a okolitá koža býva zapálená. Ak sú nádory väčšie, možno z nich vytlačiť žltkastú hmotu. Ide o najagresívnejší tým melanómového kožného nádoru a častejšie postihnutí bývajú muži.

Rizikové znaky ABCD

Pri ,,klasických" znamienkach je potrebné všímať si takzvané pravidlo ABCD, ktoré zadefinovali kožní lekári z New York University School of Medicine. Toto pravidlo hovorí, že znamienko môže byť rizikové, ak spĺňa nasledujúce kritériá:

A (asymmetry) - znamienko je asymetrické

B (border) - ohraničenie znamienka je nepravidelné

C (colour) - zafarbenie znamienka nie je rovnomerné

D (diameter) - priemer znamienka je väčší než 6 mm

,,Odborníci pridali k písmenám ABCD aj ďalšie - E - čo znamená evolution, teda vývoj. Urobili tak na zákalde vedeckých štúdií, ktoré potvrdili, že mnohé z kožných nádorov po čase menia veľkosť, farbu a tvar. Podobne sa vyvíjajú aj ďalšie príznaky, ako je krvácanie, či svrbenie," upresňuje MUDr. Ladislav Bogdán, plastický chirurg z Kliniky plastickej chirurgie a laserovej medicíny Avelane Clinic v Nitre.

,,Podľa mojich skúseností sa situácia čo sa týka prevencie stále zlepšuje. Môžem potvrdiť, že ľudia si znamienka a kožné útvary sledujú a zvykli chodiť každý rok na kontrolu. Veľakrát prídu priamo za mnou, ako plastickým chirurgom, aby som im kožný útvar odstránil, pretože je na mieste, kde im zavadzia, alebo na mieste, ktoré je viditeľné. Každé znamienko či kožný útvar musí lekár najskôr skontrolovať, zhodnotiť, a podľa toho navrhnúť spôsob odstránenia Chirurgicky, teda vyrazenám, alebo laserom, alebo kryoterapiou, teda zmrazením. Ak ide o znamienko alebo kožný útvar, ktorý je rizikový, vždy volíme chirurgické odstránenie s bezpečnostným lemom až do zdravého tkaniva a následne odobratý materiál posielame na histologické vyšetrenie. Všetkým pacientom odporúčam, aby si znamienka a kožné útvary nechali zdiagnostikovať a vybrať v zimných mesiacoch. Budú mať tak dostatok času na rekonvalescenciu a v lete si ich už nebudú musieť prelepovať náplasťami, aby operované miesto chránili pred slnkom."

Čo však v prípade, ak sa rakovina kože prejaví ako bazalióm či spinalióm? Dokáže ich laik odhaliť?

,,V poslednej dobe sa mi viackrát stalo, že som odhalil bazilióm u pacientky, ktorá pôvodne prišla za mnou s iným problémom. Len tak medzi rečou sa ma spýtala, čo by si mala dávať na dlhšie sa nehojacu vyrážku a nakoniec skončila u mňa na operačnom stole. Všetkým pacientom odporúčam naozaj dôkladnú kontrolu u odborníka. Zájdite si za kožným lekárom, ak máte dlhšie sa nehojacu ranku, vyrážku či zdureninu. Ako sa hovorí, radšej prísť viackrát než neskoro. Výskyt rakoviny kože je z roka na rok vyšší a prevencia je na mieste," Na pokožke každého človeka sa môže objaviť veľa druhov rôznych pigmentových aj nepigmentových útvarov, z ktorých väčšina je neškodná. Čím skôr sa však odhalia akékoľvek zmeny, ktoré môžu predstavovať pre pacienta hrozbu, tým väčšia je šanca na vyliečenie.

Rizikové faktory vzniku rakoviny kože:

1. nadmerné vystavovanie slnečnému žiareniu

2. navštevovanie solárií

3. vplyv elektromagnetického či radioaktívneho žiarenia

4. znečistené životné prostredie

5. nezdravý životný štýl

6. svetlá farba kože, vlasov a očí

7. veľa materských znamienok alebo pigmentových škvŕn

8. genetická záťaž - výskyt melanómu v rodine

9. opakované a silné spálenie kože (predovšetkým pred 15 rokom života)

- - Inzercia - -