Dnes je štvrtok, 13.august 2020, meniny má: Ľubomír
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Chýba vám program na zajtra? Jeden tip pre vás máme!

jún 08, 2019 - 15:00
Deň krivých zrkadiel otvorí dvere do sveta ľudí s mentálnym postihnutím. S heslom "Sme iní, ale nie horší. Dovoľte nám žiť s vami, nie vedľa vás!" umožní verejnosti spoznať ich talent, zručnosti, schopnosti či názory.

"Pohľad do krivého zrkadla nás mnohokrát zabaví. Vidíme sa v ňom pokrútení, väčší či menší, širokí či úzki, no jednoducho iní, než v skutočnosti. Aj ľudia s mentálnym postihnutím vyzerajú neraz inak, neznamená to však, že sú horší ako väčšina z nás. Stačí zmeniť uhol pohľadu a uvedomiť si, že tie najkrajšie veci v nás sú voľným okom neviditeľné. Dajú sa len cítiť - a to len vtedy, keď to budeme chcieť," uvádza Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím (ZPMP), ktoré podujatie organizuje. Deň krivých zrkadiel je dňom ľudí s mentálnym postihnutím a koná sa vždy v druhú nedeľu v júni. V rôznych mestách Slovenska sa tak uskutočnia koncerty, predstavenia, tanečné vystúpenia či rozličné sprievodné podujatia. Verejnosť bude mať možnosť kúpiť si originálne autentické výrobky z dielní ľudí s mentálnym postihnutím. Akcia v Bratislave sa uskutoční 9. júna, agentúru SITA o tom informovala Mária Baláž Gyuránová zo združenia.

Na Slovensku neexistujú štatistiky nielen o počte ľudí s mentálnym postihnutím, ale ani o celkovom počte ľudí so zdravotným postihnutím. Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR sa orientuje podľa štatistík z iných krajín, kde sa toto číslo pohybuje na úrovni 1,5 až dve percentá. V podmienkach Slovenska teda môže ísť aj o viac, ako 100 000 ľudí. Tento typ zdravotného postihnutia však zásadne ovplyvňuje aj najbližšiu rodinu, preto počet ľudí, ktorí sú nejakým spôsobom ovplyvnení mentálnym postihnutím, je omnoho väčší. Uviedol pre agentúru SITA projektový manažér združenia Marián Horanič.

Ľudia s mentálnym postihnutím a ich rodiny čelia problémom a diskriminácii prakticky od svojho narodenia. "Na Slovensku neexistuje systém inkluzívneho vzdelávania, ktorý by zabránil vyčleňovaniu týchto ľudí z bežného vzdelávacieho prúdu. Iba minimum týchto ľudí pracuje, ak áno, tak väčšinou v chránenom prostredí. Spoločnosť s nimi neráta ako s pracovnou silou. Mnohí sú pozbavení spôsobilosti na právne úkony a nie je im umožnené udržiavať partnerské vzťahy, vytvoriť rodinu, mať deti. Veľakrát nemôžu plnohodnotne disponovať vlastným majetkom. Tých problémov je jednoducho veľmi veľa napriek tomu, že máme relatívne modernú legislatívu a prijali sme aj viaceré medzinárodné záväzky, napríklad Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím," upozornil Horanič.

Sociálne služby ľuďom s mentálnym postihnutím k dispozícii sú. Väčšina existujúcich je vo veľkej miere financovaná z verejných zdrojov. Podľa Horaniča je však otázne, či existujúce sociálne služby, ich sortiment a dostupnosť, skutočne reflektujú aktuálne potreby a či sledujú aktuálne trendy v oblasti sociálnych služieb. "Ak sú pozbavení spôsobilosti na právne úkony, veľakrát strácajú reálny vplyv na to, ako žijú svoje životy. O tom, kde, s kým, ako žijú rozhodujú často iní ľudia. Sú im odopierané mnohé bežné veci – ísť kde chcem a kedy chcem; stretávať sa s kým chcem; mať intímny život; mať zamestnanie; mať možnosť na celoživotné vzdelávanie," podotkol.

Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR je občianske združenie a vyvíja činnosť na území Slovenskej republiky. Vzniklo v roku 1980, združuje 44 miestnych organizácií s počtom členov takmer 10 000 osôb na celom Slovensku. Hlavným cieľom združenia na Slovensku je začlenenie ľudí s mentálnym postihnutím do spoločnosti. Tento zámer má aj Deň krivých zrkadiel.

Deň krivých zrkadiel v Bratislave odštartuje o 15:00 bubnovým sprievodom s Campanou Batucada pri gotickej veži v Sade Janka Kráľa. O 15:45 nasleduje na pódiu pri Auparku privítanie s príhovormi hostí, moderuje Karin Haydu. Od 16:00 do 18:00 usporiadajú Piknik tvorivosti a zábavy v Sade Janka Kráľa, kde bude ochutnávka piknikového koša, tvorivé dielne, stolový futbal i darčekové prekvapenia. Svoje originálne výrobky v stánkoch ponúknu zamestnanci a klienti chránených dielní a domovov sociálnych služieb. Od 18:30 do 19:30 sa bude konať koncert skupiny FUNKIEZ na pódiu pri Auparku. Vstup je voľný a koncert bude za každého počasia, aj v prípade dažďa.

- - Inzercia - -