Dnes je utorok, 27.september 2022, meniny má: Cyprián
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Koruna vodnej krásy

júl 27, 2019 - 18:00
Jazierka sú ozdobou záhrad len vtedy, keď sú pekne upravené, čisté a môžu sa pochváliť vodnými rastlinami. Jednou z najpríťažlivejších je lekno – vďaka krehkým veľkým kvetom, no upútajú aj rozložité listy. Mohlo by sa zdať, že jeho pestovanie je zložité. Ak si však prečítate niekoľko našich rád, môžete ho do vášho jazierka bez obáv „nasťahovať“.
Foto: 
shutterstock.com

Leknám sa najlepšie darí od apríla do septembra. Kvitnúcou ozdobou záhrady začnú byť, keď sa voda v jazierku oteplí na osemnásť stupňov. Zaujímavosťou je, že kvet naplno otvoria len za jasného slnečného počasia, pričom najviac kvitnú zrána do skorého popoludnia. Potom sa zvyknú zatvárať. Ak si teda chcete vychutnať kvitnúce lekná, mali by ste ich pozorovať najmä predpoludním alebo si kúpiť špeciálne odrody, ktoré kvitnú aj podvečer.

Výber rastliny

Pri kúpe lekna si najskôr musíme uvedomiť, aké veľké a hlboké je naše jazierko a ako dlho naň svieti slnko. Jednotlivé kultivary majú totiž rôzne nároky. Optimálna hĺbka umiestnenia je od pätnásť centimetrov až do jedného metra. Každé lekno má inú odporúčanú hĺbku a zaberie inú plochu v jazierku, preto je potrebné dodržiavať pokyny predajcu. Zároveň si treba dobre zvážiť, či sa dáte zlákať na exotický druh – za krásu sa totiž platí a vyžaduje si väčšiu starostlivosť.

Začíname pestovať

Kúpenú odrodu môžeme vysádzať od jari do konca leta buď priamo na dno jazierka, do substrátu z ílu a štrku, alebo do nádob. Pri vysádzaní do nádob je najvhodnejší väčší čierny umelohmotný črepník s niekoľkými dierkami na dne, do ktorého na spodok nasypeme hrubšiu vrstvu rašeliny, ktorá v jazierku dobre drží a nevyplavuje sa. Na ňu navrstvíme ílovitú zeminu, môže byť aj z vlastnej záhrady, alebo kúpime substrát. Keď je nádoba do polovice naplnená, zeminu utlačíme a po obvode kvetináča položíme kúsky hnojiva. Do stredu vložíme sadenicu lekna a zasypeme ílom a pieskom, ktorý zabráni kaleniu.

Ak máme v jazierku ryby, treba navrch nasypať hrubý štrk, ktorý zabráni aj vyplavovaniu zeminy. Takto zasadené lekno umiestnime najskôr do plytšej časti jazierka, po pár dňoch sa listy vytiahnu na hladinu a môžeme rastlinu posúvať postupne čoraz hlbšie, až do definitívnej hĺbky. Na tomto mieste by mala rastlina zostať čo najdlhšie, aj päť rokov, nemá totiž rada premiestňovanie. Každý starostlivý pestovateľ priebežne odstraňuje odkvitnuté kvety a zožltnuté či poškodené listy.

Vyvarujte sa chýb

shutterstock_1241320903.jpg

Vyvarujte sa chýb
Foto: 
shutterstock.com

Najväčším nepriateľom lekien v jazierku sú korytnačky a väčšie ryby. Vtedy príde pestovateľ zakrátko o celú rastlinku. Nebezpečné sú aj rôzne chemické prípravky proti riasam na čistenie jazierok, ktoré zvyknú byť koncentrované a rastlinu spália. Leknám sa nedarí ani v blízkosti rôznych vodných fontánok a vodopádov, potrebujú pokojnú, tichú hladinu. Lekná pravidelne prihnojujte špeciálnym hnojivom na vodné rastliny, ktoré treba zatlačiť do substrátu, nie však priamo ku koreňom.

Prečo nekvitne?

shutterstock_210279358.jpg

Prečo nekvitne?
Foto: 
shutterstock.com

Aby lekno zakvitlo, potrebuje dostatok slnečného svitu. Ak je zatienené, darmo čakáte na kvety. Ďalšou príčinou môže byť, že ho máte príliš hlboko. Skúste ho premiestniť na plytšie miesto. Prvé kvety bývajú menšie a slabšie, neskoršie dosahujú v priemere až osemnásť centimetrov.

Ako prezimuje?

Lekno z našich zemepisných šírok by malo bez problémov prezimovať v jazierku, dôležité je posunúť ho čo najhlbšie, aby mu nevymrzli korene. Ak ste sa rozhodli pestovať exotické druhy lekien, mali by ste ich na zimu presťahovať do chladnej miestnosti, najlepšie do pivnice, kde nemrzne, a starať sa, aby mali stále vlhký substrát. Na jar, keď voda dosiahne aspoň osemnásť stupňov, možno krehké exotické krásky opäť umiestniť do jazierka.

- - Inzercia - -