Dnes je utorok, 27.september 2022, meniny má: Cyprián
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Slnečnica - Vidiečanka s pôvabom

júl 28, 2019 - 10:00
Na našej planéte nie je asi nič, čo by ospevovalo život viac ako slnečnice. Tým dôvodom nie je len ich meno, ani to, že vyzerajú ako slnko, ale že slnko nasledujú. Počas celého dňa kvet sleduje pohyb slnka po oblohe. Je ako družica, ktorá zachytáva slnečné lúče. Nech je slnko kdekoľvek a akokoľvek slabé, tieto kvetiny ho vždy nájdu. Práve toto patrí k naj obdivuhodnejšej schopnosti slnečníc.
Foto: 
shutterstock.com

Kráska zo zámoria

Slnečnica ročná je jednoročná rastlina pôvodomz Ameriky, patriaca do čeľade astrovité ( Asteraceae ) s veľkým sú kvetím. Zaraďuje sa teda k plodinám(zemiaky, kukurica, tabak), ktoré sa dostali na starý kontinent až začiatkom 16. storočia a začala sa pestovať najmä v Nemecku a vo Francúzsku. Po prvej svetovej vojne sa rozšírila jej výsadba aj v Československu, najmä v teplejších oblastiach južného Slovenska.

V záhrade i v kvetináči

shutterstock_1380896873.jpg

V záhrade i v kvetináči
Foto: 
shutterstock.com

V záhradníctvach ich kúpite v kvetináčoch, ale dopestovať si ich môžete aj sami doma zo semienok. Na výsadbu však musíte myslieť včas, na jar, aby vám robili ich žlté hlavičky radosť počas celého leta. Ak sa predsa len rozhodnete pre vypestovanie slnečníc doma, najvhodnejšie obdobie je koncom apríla. Už dávno neplatí, že slnečnica je vysoká. Momentálne je na trhu niekoľko geneticky modifikovaných odrôd, ktoré majú pestrofarebné kvety rôzneho vzrastu. Ak máte v pláne vysadiť slnečnice do záhrady a máte na ne dostatok priestoru, vsaďte na klasiku a zvoľte slnečnicu ročnú, ktorá dorastá až do výšky troch metrov. Niekoľko takýchto vysokých rastlín vysadených pokope dajú vašej záhrade neprehliadnuteľný monumentálny prvok, a to nielen pre ich výšku, ale aj pútavú žltú farbu. Ak však máte balkón a výsadbu plánujete do kvetináča, bude pre vás vhodnejšia asi trpasličia forma, dorastajúca do výšky maximálne 50 centimetrov. Nezabudnite, že majú bohatý koreňový systém a potrebujú dostatočne veľkú nádobu. Ak ich budete pravidelne týždenne hnojiť a dostatočne zalievať, tak vám vo vašich záhradách a na balkónoch vyrastú krásne a zdravé rastliny odolné voči škodcom a chorobám.

Nielen krásna, ale aj užitočná

Slnečnica je nielen krásny kvet, ale aj veľmi dôležitá a užitočná rastlina pre život. Okrem toho, že vie rozžiariť našu záhradu alebo balkón je význam tejto olejnatej rastliny predovšetkým v pestovaní a získavaní veľmi kvalitného a hodnotného oleja, využívaného ako technický, ale najmä stolový olej. To však nie je všetko. Jej využitie je viacnásobná. Vlákna zo stoniek sa v Číne používajú na výrobu papiera, ako prísada do textílií či zdroj na kúrenie. Po vylisovaní oleja sa výlisky používajú na výrobu kŕmnych zmesí. Slnečnica sa taktiež pestuje ako kŕmna plodina.

Semienka a ich pozitívne účinky

shutterstock_108086393.jpg

Semienka a ich pozitívne účinky
Foto: 
shutterstock.com

Slnečnice sú plné zdravých semienok, ktorých konzumácia znižuje hladinu cholesterolu v krvi, riziko srdcovo-cievnych ochorení a dokonca pôsobia ako prevencia proti rakovine. Obsahujú množstvo zdraviu prospešných látok, ako sú vitamíny E a B, vápnik, mangán selén, meď, železo, horčík, fosfor či antioxidanty, ktoré očisťujú a chránia váš organizmus. Okrem toho pôsobia upokojujúco a antistresovo. Pri pravidelnej konzumácii sa vám odvďačia vaše vlasy, nechty a pokožka krásou a zdravím. Ale sú taktiež veľmi žiadaným doplnkom stravy u pánov pri budovaní svalovej hmoty.

- - Inzercia - -