Dnes je sobota, 03.december 2022, meniny má: Oldrich
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Letná hnačka - Postrach leta a dovoleniek

júl 27, 2019 - 08:00
Letná hnačka je pojem, ktorý sa používa pre rôznorodé črevné komplikácie prepadávajúce veľkých cestovateľov, občasných „dovolenkárov“ aj tých, ktorí nikam neodišli. Pri ceste do Egypta alebo Mexika väčšina s „faraónovou“, resp. „Montezumovou“ pomstou počíta. No nemusí to tak byť.
Foto: 
shutterstock.com

V prvom rade je nutné si uvedomiť, že hnačku môžu vyvolať infekčné a neinfekčné príčiny. Neinfekčná hnačka pri cestách súvisí so zmenou jedálneho lístka a okolitého prostredia (vzduch, kontaminanty) a s tým, že naše telo prijíma pre neho nezvyčajné pokrmy a kombinácie (ovocie, korenie, väčšie množstvo tukov a pod.). Samostatnou kapitolou je potom tzv. cestovná horúčka, pri ktorej je hnačka vyvolaná stresom spojeným s cestou. Zatiaľ čo cestovná horúčka spravidla rýchlo zmizne po príchode na dovolenku, v ostatných prípadoch je tomu inak. Medzi hlavných infekčných vinníkov patria baktérie, ktoré môžu za 8 prípadov z 10-tich. Viac ako 50 % všetkých hnačiek cestovateľov vyvoláva kmeň Escherichia coli produkujúca „zlý“ toxín narúšajúci črevnú mikroflóru a bunky (enterotoxín).Ďalej ide napríklad o salmonelózu alebo úplavicu (odborne dyzentériu).Ostávajúcich dvadsať percent si potom rozdelia parazity a vírusy. Ani doma nie sme v bezpečí Pokiaľ zostanete v Slovenskej republike, vašu hnačku bude mať na svedomí pravdepodobne práve niektorá z baktérií. Minulý rok najčastejšie išlo o kampylobakteriózu, ktorá je najčastejším infekčným ochorením tráviaceho traktu v Európskej únii aj na Slovensku. Podľa Úradu verejného zdravotníctva kvôli nej vyhľadá lekára viac ako 8 000 z nás, na rozdiel od salmonelózy je výskyt tohto ochorenia na výraznom vzostupe. Vlani chorobnosť oproti 5-ročnému priemeru stúpla o 24 %.Dôvodom bakteriálnych črevných komplikácií je často nedostatočne tepelne upravené mäso pri grilovaní. V prípade kampylobakteriózy pozor na kuracie mäso – podľa Úradu verejného zdravotníctva SR bolo kuracie mäso ako faktor prenosu infekčných ochorení v roku 2018 v SR udané v anamnéze u 2 141 osôb. Všeobecne je možné povedať, že existujú krajiny s vysokým, stredným a nízkym rizikom. Najrizikovejšia je väčšina štátov Afriky, vrátane Madagaskaru, oblasť Indonézie alebo Mexika a severozápadná časť Južnej Ameriky. Podľa britskej štúdie najčastejšie  trpeli črevnými komplikáciami tí, ktorí išli do Egypta, Indie, Thajska, Pakistanu a Maroka. Nízke riziko je naopak nielen v Európe, ale tiež v Severnej Amerike, Japonsku, Austrálii a na Novom Zélande.

Ale pozor! Slovenská republika je zaradená do skupiny krajín so stredným rizikom. „Nie je výnimkou, že sa mi v ordinácii objavujú pacienti bezprostredne po návrate z dovolenky. Prevládajú tí, ktorí prišli z niektorých exotických krajín alebo rozvojových zemí. Častou príčinou letných hnačiek je zhoršená hygiena, napríklad konzumácia nedostatočne umytého alebo neolúpaného ovocia či zeleniny, pitie vody z kohútika alebo nápojov s ľadom. Pokiaľ sú pacienti citlivejší na zažívacie ústrojenstvo, objavuje sa u nich hnačka aj v prípade konzumácie morských kôrovcov alebo ustríc. V týchto prípadoch, na ktoré je  možné sa pripraviť napr. preventívnym užívaním probiotických doplnkov stravy, sa často zvládnu vyriešiť komplikácie sami a ja sa o nich dozviem len medzi rečou pri inom dôvode návštevy v ordinácii. Horšie sú prípady salmonelózy, shigelózy, brušného týfusu a ďalších bakteriálnych a parazitálnych ochorení, ktoré sa môžu objaviť po návrate z Afriky (vrátane Slovákmi obľúbeného Egypta alebo Tuniska), Južnej Ameriky, Indie a ďalších ázijských krajín. Pravdou ale je, že medzi rizikové krajiny, kde je možné ochorieť na salmonelózu, patrí aj Slovensko,“ hovorí všeobecná lekárka


MUDr. Adriana Šimková, PhD.

„Najväčším rizikom pri hnačkových ochoreniach je nedostatočný pitný  režim a následná dehydratácia s minerálnym rozvratom organizmu. V civilizovaných oblastiach je možné kúpiť si špeciálne rehydratačné prípravky v lekárni, pokiaľ ste odkázaní len na svoju pomoc, využite aspoň prevarenú vodu so 4 lyžičkami cukru a 1 lyžičkou soli. Lekára určite navštívte, pokiaľ hnačka trvá dlhšie než 3 – 5 dní, objavia sa horúčky, opakované zvracanie, výrazné bolesti brucha, v stolici je prímes krvi, máte bolestivé nutkanie na stolicu alebo nie ste schopní dodať a udržať dostatok tekutín,“ radí odborníčka.


5 vecí, ktoré vám môžu zachrániť leto

  1. Lieky proti akútnej hnačke – súčasťou lekárničky na cestu by mali byť lieky proti akútnej hnačke, ako sú adsorbenciá (napr. čierne uhlie), ktoré na seba naviažu škodlivé patogény v tráviacej sústave a vylúčia ich, alebo črevné dezinficienciá, ktorá ale účinkujú iba na infekčnú bakteriálnu hnačku.
  2. Dodržovanie zásadných hygienických pravidiel a ostražitosť pri výbere jedla a pitia neverte, že keď budete jesť s miestnymi, nemôže sa vám nič stať. Ich zažívacie ústrojenstvo je na zloženie jedálneho lístka zvyknuté, to ale o vás zďaleka platiť nemusí. Na cesty sa vyplatí vziať so sebou tiež príručné balenie dezinfekčného gélu na ruky – nie vždy je možné si ruky po toalete či pred jedlom umyť v nezávadnej vode.
  3. Probiotiká Probiotický doplnok stravy by nemal chýbať v kufri do zahraničia (vhodné je užívanie už týždeň dopredu), v taške na chatu (grilovanie) ani v batohu na festival (dodržiavanie skladovacej teploty, hygiena). Vyskúšajte Biopron Forte – probiotický komplex vhodný nielen na cesty. Obsahuje špeciálnu kombináciu dvoch probiotických kmeňov s vysokým obsahom živých kultúr (10 mld. CFU), prebiotiká a probiotickú kvasinku S. Probiotiká je vhodné dopĺňať preventívne aspoň týždeň pred plánovanou cestou.
  4. Fľaša fľaša s vodou sa hodí nielen preto, aby ste sa nenakazili pri konzumácii závadnej vody. Pitný režim je veľmi dôležitý i v prípade, že sa u vás hnačka objaví. Dehydratácia totiž môže hnačku pekne skomplikovať.
  5. Očkovanie proti infekčným chorobám (cholera, brušný týfus, žltačka typu A) vhodné očkovanie odporučí váš všeobecný lekár alebo vám poradia pracovníci očkovacieho centra na základe bližších informácií o ceste do zahraničia.

- - Inzercia - -