Dnes je sobota, 15.august 2020, meniny má: Marcela
Čas čítania
7 minutes
Zatiaľ prečítané

Vlasta Mudríková:Hra na heligónke je mojou vášňou

august 02, 2019 - 13:31
Miluje ľudové piesne, slovenský folklór a patrí medzi naše najtalentovanejšie heligonkárky. VLASTA MUDRÍKOVÁ si život bez hudby nedokáže predstaviť. Úspech dosiahla nielen u nás, ale aj v zahraničí. „Folklór je pre mňa tým najkrajším nástrojom, ako ľuďom pripomínať naše úžasné kultúrne dedičstvo a formovať ich pohľad na umenie,“ tvrdí úspešná muzikantka.

Vlasta, ako vznikla vaša láska k hudbe a ku folklóru?

Vyrastala som vo folklórnom prostredí. Moja mama a babka mi už od kolísky spievali ľudové piesne a deň čo deň pestovali vo mne lásku k hudbe. Celá moja rodina ma vždy podporovala v hudobnom rozvoji. Ovplyvnila tak moje životné smerovanie a ja som jej za to nesmierne vďačná.

Ste známa nielen svojím čistým spevom, ale aj hrou na heligónke. Prezraďte, čím je pre vás tento nástroj jedinečný?

Heligónka je výborný sprievodný nástroj k môjmu spevu. Očarila ma svojím zvukom. Zvuk heligónových basov je nezameniteľný a nesmierne originálny. Heligónka je nádherným odkazom predkov, dychom histórie, dušou ľudových piesní. Má dokonalý súzvuk s piesňami, ktoré chcem ľuďom prinášať a podčiarkuje moju osobnosť. Nie je to len hudobný nástroj, je to súčasť môjho ja. Spája sa mi s detstvom, s Kysucami a nádhernými spomienkami.

Patríte medzi naše najlepšie heligonkárky. Čím je pre vás hudba v živote výnimočná?

Odmalička som bola obklopená hudbou, pretože u nás sa vždy hralo a spievalo pri rôznych rodinných príležitostiach. Veľmi som vďačná za to, že už v mladom veku som mohla siahnuť po heligónke a spoznávať čaro folklóru. Folklór dokáže v ľuďoch prebudiť akúsi prirodzenú túžbu spoznávať jednotlivé kúty Slovenska, ich typické kroje, piesne či nárečia. Folklór je pre mňa tým najkrajším nástrojom, ako môžem ľuďom pripomínať naše úžasné kultúrne dedičstvo a formovať ich pohľad na umenie.

Ako dlho vám trvalo naučiť sa hrať na tento nezvyčajný nástroj?

Na heligónke ma naučil hrať pán Jozef Smolka, keď som mala deväť rokov. Vďaka mojej muzikálnosti a talentu to išlo veľmi rýchlo a za pár týždňov som zahrala každú pieseň, ktorú si človek prial. Veľmi ma tešil každý pokrok, a to ma zároveň motivovalo učiť sa ďalšie piesne. Medzi prvé patrili ťahavé trávnice, ktoré sú typické pre náš kysucký región a následne veľmi rada interpretujem aj rezkejšie temperamentné piesne.

Čím je heligónka ako hudobný nástroj taká osobitá?

Heligónka sa skladá z diskantnej – melodickej časti, z mechu a basovej časti. Špecifický je predovšetkým jej zvuk. Typická je výrazným, hlbokým tónom na basovej časti, ktorý pripomína zvuk tuby. Heligónka je diatonický nástroj, kde je taktiež zaujímavá tvorba tónu, kde zvuk pri ťahu a tlaku mechu vydáva iný tón. V dnešnej dobe je množstvo majstrov výrobcov týchto nástrojov a zaujímavé je, že tento nástroj si môžete vyskladať aj podľa vlastných predstáv a výrobca vám na základe vašich požiadaviek po hudobnej a vizuálnej stránke vyrobí na mieru heligónku.

Po kom ste zdedili hudobný talent? Kto vás k hudbe viedol?

Hudobné vlohy máme v rodine. Moja mama s babkou pekne spievajú a dedko hrával na akordeóne. K hudbe ma viedli odmalička moji rodičia a už po zápise na ľudovú školu umenia sa začalo moje profesionálne vedenie s mojimi pedagógmi spevu, klavíra, hudobnej teórie...Po absolvovaní Základnej umeleckej školy som spravila skúšky na Žilinské konzervatórium so špecializáciou operný spev a následne som sa chcela ešte viac zdokonaliť a rozšíriť si hudobné vzdelanie, tak som absolvovala prijímačky na vysokú školu a prijali ma na Akadémiu umení v Banskej Bystrici, kde som taktiež popri štúdiu spievala aj v zbore v Štátnej opere. Moje hudobné aktivity boli veľmi pestré a som veľmi vďačná mojim pedagógom za odovzdané skúsenosti a nadobudnuté múdre rady, ktoré dodnes používam a riadim sa nimi.

Máte na konte množstvo úspechov a zahraničných vystúpení. Čo považujete vo vašom mladom veku za najväčší úspech?

Nie je ľahké vyzdvihnúť len jeden z nich, pretože každý úspech mi pripomína malý krôčik vpred smerom k ľuďom, ktorí milujú folklór. Okrem množstva speváckych a heligonkárskych ocenení vo mne najviac zarezonoval úspech z Ruska, kde som spoločne s MUFUZOU (mužstvo futbalových zázrakov) absolvovala Majstrovstvá sveta umelcov v Moskve a vyhrala som prvé miesto v kategórii inštrumentalista.

Ktorá spomienka spojená s hudbou je pre vás nezabudnuteľná?

Výnimočný bol pre mňa moment, keď ma oslovil režisér Dušan Rapoš a Peter Šiška, aby som s mojou heligónkou natočila do česko-slovenskej rozprávky Když draka bolí hlava hudbu k folklórnym scénam. Bol to pre mňa veľký zážitok a česť, pretože som aj účinkovala v spomínanej rozprávke a mala som tak možnosť priamo na natáčaní stretnúť osobnosti ako Karel Gott, Kamila Magálová, Kateřina Brožová, Miro Noga, Zuzana Mauréry a Ján Koleník...

Spolupracujete s mnohými známymi osobnosťami. O aké projekty ide?

Na jeseň sa chystá ďalšie turné s Petrom Marcinom a jeho úspešnou tolkšou Neskoro večer. Spolu so mnou tam vystúpi trojica hercov Zuzana Tlučková, Peter Sklár a Marek Fašiang. Absolvovala som aj výnimočný multižánrový projekt so Sisou Sklovskou a Richardom Rikkonom. Tento projekt zožal nesmierny úspech, pretože ľudia ma mohli počuť vo viacerých žánroch. Nielen ako folkloristku, ale aj ako opernú speváčku. So Sisou Sklovskou sme ponúkli ľuďom zážitok v podobe náročných operných duet. Zaspievali sme si aj moderné duetá a podaril sa mi husársky kúsok – obliecť Sisu do kroja a obe sme zanôtili na pódiu v krojoch temperamentné ľudové piesne, čo malo aj veľký úspech u divákov. Nesmierne si vážim aj spoluprácu s komikom a hercom Miroslavom Donutilom na jeho tolkšou v Trnave. Taktiež si vážim spoluprácu s prezidentom MUFUZY Stanom Gálisom, ktorý ma angažuje do rôznych projektov so známymi hercami, spevákmi a športovcami. V najbližších dňoch sa chystám ďaleko za hranice Slovenska, keďže budem koncertovať v Pekingu. Veľmi sa teším, že náš folklór zaznie aj v Číne. Viac informácií o mojich projektoch a hudobných aktivitách nájdete na mojej stránke www.mudrikova.sk

Venujete sa folklóru a ľudovej hudbe. Sledujete aj iné hudobné štýly?

Samozrejme, okrem folklóru a operného spevu, ktorý som vyštudovala, si rada vypočujem aj iné hudobné žánre a obklopujú ma, keďže spolupracujem s hudobníkmi z rôznych odvetví. Hudba je veľmi inšpiratívna a rada si vypočujem skladby od klasiky cez muzikály, pop, country, a džez...

Milujete folklór, zvyknete vystupovať v krojoch. Ktorý slovenský kroj sa vám najviac páči?

V rámci rôznych podujatí sa stretávam s mnohými folkloristami a vždy s úžasom obdivujem ich oblečenie. Rôznorodosť a farebnosť jednotlivých krojov vari nemá hraníc. Každý región Slovenska má svoj charakteristický kroj a dotvára kolorit ľudovej kultúry. Myslím si, že mi neprináleží označiť niektorý z nich za najkrajší, pretože každý je jedinečný.

Koľko máte krojov na svoje vystúpenia?

Priznám sa, že kroje spočítané nemám. Veľa z nich mi darovali staré babičky a mám ich ako pamiatku, keďže niektoré sú už veľmi staré a nedajú sa použiť. Folklórne vzory na rukávcoch mi vyšíva moja mamina, sukne sa taktiež dajú počítať v desiatkach. Okrem tradičných prvkov kroja mám aj veľa štylizovaných folklórnych vecí, vytvorila som si teda aj vlastný štýl.

Čo je pre vás v kariére a v živote podstatné?

V kariére je pre mňa najdôležitejšia spätná väzba od publika. Keď vidím okolo seba ľudí, ktorých moja hudba napĺňa, je to tá najkrajšia odmena, akú môžem dostať. Je však veľmi dôležité neustále na sebe pracovať a byť tak vzorom pre mladú generáciu. V súkromí je pre mňa najpodstatnejšie zdravie, spokojnosť mojej rodiny a priateľov, ktorých mám hlboko v srdci.

Ste mladá a krásna žena, navyše talentovaná. Akú máte spätnú väzbu od mužských fanúšikov?

Veľmi zaujímavá otázka a taktiež sa mi pri nej vynorí niekoľko zážitkov. Keďže skutočne medzi mojich fanúšikov patria rôzne vekové kategórie, každý vám tú priazeň prejavuje svojsky. Dostávam poštou rôzne ďakovné listy, prichádzajú mi taktiež aj rôzne prekvapenia a kvetiny. Tí odvážnejší sa po vystúpení chcú porozprávať, prípadne odfotiť. Mnohokrát mi ľudia zavolajú a vyrozprávajú svoje príbehy, v ktorých som napríklad ovplyvnila ich život, bola som pre nich motiváciou aby sa začali učiť na heligónke a mňa vždy takáto pozitívna správa poteší a zároveň ma to zaväzuje na sebe ďalej pracovať.

Pre umelca je podstatné aj dobré rodinné zázemie a inšpiratívni ľudia. Kto vás v živote najviac podporuje?

Rodinné zázemie je určite najdôležitejšie. Mojim rodičom ďakujem, že podchytili môj talent v útlom detstve a posunuli ho správnym smerom – zverili ma do rúk pedagógom, ktorí ho rozvíjali. Moja rodina, priateľ, fanúšikovia sú moji najväčší podporovatelia. Som rada, že mám okolo seba ľudí, ktorí neváhajú pomôcť vždy, keď je to treba, a to či už materiálne, morálne, radou či inou pomocou. Je veľmi dôležité mať správny okruh ľudí, ktorí stoja pri vás a podržia vás v tom správnom čase, keď to najviac potrebujete. 

Hudba je vašou profesiou a záľubou. Ako zvyknete relaxovať? Máte okrem hudby ešte nejaké iné hobby?

Nedávno som mala vystúpenie v skanzene vo Vychylovke, kam som zobrala aj svoju rodinu a okrem vystúpenia som zrelaxovala v nádhernom prostredí. Heligónku som zobrala aj na naše potulky krásnym areálom a zavŕšili sme moje vystúpenie trošku netradične. Múzeum kysuckej dediny ponúka návštevníkom aj jazdu vláčikom na historickej úzkokoľajovej lesnej železničke a ja som chcela túto jazdu vláčikom trošku ozvláštniť, tak som vytiahla heligónku a rozospievala som všetkých cestujúcich. Tóny heligónky a spevy sa niesli nádhernou prírodou. Bol to zážitok. Aj takéto vystúpenia spojené s relaxom sú pre mňa jedinečné. Vo voľnom čase som vyskúšala aj niekoľko adrenalínových zážitkov. Zalietala som si na dvojmiestnom lietadle, lietala som v balóne. Mojím narodeninovým darčekom bol let v stíhačke. Medzi moje obľúbené hobby patria kolieskové korčule, ale svoj relax najviac spájam s rodinou. Pohoda v kruhu rodiny pri grilovačke a posedení na záhradke, keď mám okolo seba ľudí, ktorých ľúbim, to sú pre mňa najvzácnejšie momenty. 

- - Inzercia - -