Dnes je sobota, 15.august 2020, meniny má: Marcela
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Veľkolepý návrat Tisícročnej včely

september 16, 2019 - 17:00
Divadlo Andreja Bagara v Nitre vstúpilo do jubilejnej sedemdesiatej divadelnej sezóny. Divákom v nej ponúkne päť premiér: obnovený výpravný muzikál a štyri inscenácie, ktoré na javisko divadla prinesú kvalitné umenie spolu s romantikou i rozprávkou pre deti a ich rodičov.

Okrúhle výročie oslávi divadlo aj veľkým galaprogramom a vydaním knihy, ktorá mapuje sedem desaťročí jeho fungovania.

Na javisko tohto legendárneho divadla sa po troch rokoch vrátila Tisícročná včela. Jej obnovenú premiéru ponúklo divadlo 14. septembra a diváci sa mohli tešiť na veľkolepú scénickú fresku, ktorá vyrozprávala príbehy rodinnej ságy rodu Pichandovcov, ich detí, vnukov a pravnukov. „Pôvodný slovenský muzikál Tisícročná včela bol písaný priamo pre naše divadlo. Okrem toho chystáme viaceré divadelné premiéry určené pre rôzne skupiny divákov,“ povedal riaditeľ divadla Jaroslav Dóczy. V réžii Martina Kákoša sa predstavil prakticky celý umelecký súbor. Divácky mimoriadne obľúbený muzikál priniesol na javisko divadla opäť skvelé herecké a tanečné výkony i výbornú hudbu Vaša Patejdla a texty Kamila Peteraja. „Rozhodli sme sa, že do centra príbehu postavíme rodinné vzťahy Pichandovcov. A cez ich príbeh budeme sledovať osudy mestečka a všetko, čo súvisí s našou mentalitou, s našimi bolesťami, cnosťami i necnosťami,“ prezradil režisér Martin Kákoš. Spokojný je aj textár Kamil Peteraj. „Som veľmi rád, že diváci si budú môcť opäť pozrieť muzikál Tisícročná včela. Je to významné dielo, ktoré zarezonovalo nielen vo filme, ale aj na javisku,“ povedal textár. Milovníkov nitrianskej divadelnej scény čakajú aj ďalšie štyri premiéry. Jednou z nich je hra Banalita lásky. Je to príbeh jedného z najväčších mysliteľov dvadsiateho storočia filozofa Martina Heideggera, ktorý v hre vedie fiktívny dialóg so študentkou Hannah Arendtovou. Na začiatok nového roka je pripravená premiéra rozprávky Robin Hood. Divadlo uvedie aj dramatickú hru Dom, ktorá poukazuje na bigotné dodržiavanie tradícií, ale dotýka sa aj tém sexuality a spoločenských noriem i predsudkov a zároveň zobrazuje nástup fašizmu v Španielsku v tridsiatych rokoch minulého storočia. Záverečnou premiérou sezóny bude divadelná adaptácia posledného románu Jane Austenovej s názvom Láska slečny Elliotovej.

Oslavy 70. výročia

Divadlo Andreja Bagara v Nitre oslavuje sedemdesiat rokov existencie, aj preto sa vedenie divadla rozhodlo pripraviť pomerne výpravný program. „Veľký galaprogram chystáme v októbri, bude zložený predovšetkým z muzikálových piesní, ktoré na javisku odzneli. Pripravujeme video maping z histórie divadla a chystáme rôzne humorné dokrútky s hercami, ktorí boli jeho súčasťou,“ prezradil riaditeľ Jaroslav Dóczy. Galavečer v októbri pripomenie slávne inscenácie, legendárne piesne, nezabudnuteľné choreografie, ale najmä známe a obľúbené tváre hercov, ktoré sú už roky spojené s týmto výnimočným divadlom. Veľký význam bude mať aj knižná publikácia, ktorá mapuje sedem desaťročí fungovania divadla. Počas roka plánuje tiež vedenie divadla priniesť množstvo zaujímavých výstav, programov a večery zo zákulisia.

Text: Mária Miková

Zdroj foto: Ramon Leško

- - Inzercia - -