Dnes je utorok, 27.september 2022, meniny má: Cyprián
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Praktická Slovenka: Čaro irisov

máj 22, 2020 - 14:24
Po grécky sa kosatec povie iris, čo v preklade znamená dúha. Podobne ako tento príťažlivý prírodný úkaz, aj kosatec teší svojou krásou len krátky čas. Kvitne koncom mája a o necelé dva týždne už odkvitá. Aj napriek tomu je to tradičný a veľmi obľúbený kvet našich záhrad.
Foto: 

 

Kosatce vyniknú najmä vtedy, ak sú vysadené v skupinách. Nie sú náročné, lepšie sa im darí na suchších, slnečných miestach chránených pred vetrom. V tieni prakticky nekvitnú. Obľubujú skôr ľahké pôdy, najvhodnejšia je staršia záhradná zemina s neutrálnou až alkalickou reakciou. V ťažších pôdach s humusom, ktoré sú navyše bohaté na dusík, im zvyknú ľahko zahnívať podzemky. Čerstvá kompostová zemina im vyslovene škodí.

Aby krásne kvitli

Skoro na jar odstránime suché staré odumreté listy, ktoré odstrihneme nožnicami, nie násilným vytrhávaním, lebo by sme mohli poškodiť podzemky alebo dokonca vytrhnúť celú rastlinu. Je dôležité, aby slnečné lúče zasahovali priamo povrch podzemkov, preto ich v tomto období nezasypávame zeminou. Kosatce kvitnú  pôvabnými veľkými kvetmi, ktoré po odkvitnutí treba odstraňovať. V žiadnom prípade by nemali zostať na stonkách a vysiľovať rastlinu. Kosatce každé tri – štyri  roky prestávajú kvitnúť, takže ak chceme mať každý rok bohaté kvetenstvo, mali by sme na to pamätať a v príhodnom čase ich presádzať. Najvhodnejším obdobím sú zhruba dva mesiace po odkvitnutí, teda od konca júla až do záveru augusta. Presadené podzemky do príchodu zimy stihnú zmocnieť a na budúci rok krásne zakvitnúť. Najviac druhov pochádza z oblasti Stredozemného mora, kde ich pestovali už oddávna. História kosatcov siaha do obdobia starovekej Kréty a Egypta. V 19. storočí sa začali šľachtiť vo Francúzsku, v Nemecku, Anglicku a postupne aj v iných krajinách. Semená niektorých odrôd sú jedlé, pražené sú dokonca vhodné ako náhrada za kávu. V minulosti sa vôňa kosatcov pridávala do púdrov, voňaviek či šnupavého tabaku. Okrem čisto červenej farby sa tieto kvety vyskytujú azda vo všetkých odtieňoch: snehobiele, krémové, ružové, fialové, modré, hnedočervené, hnedé až po takmer čierne. Veľmi obľúbené sú  dvojfarebné aj viacfarebné kultivary.

 

Ako presádzame:

  • Celý trs podzemkov aj s listami opatrne vyberieme zo zeme. Použijeme rýľ, ešte lepšie sú vidly.
  • Otrasieme od zeminy a ostrým nožom odstránime starý podzemok, ktorý už nepresádzame. Na novo vyrastených podzemkoch skrátime korene na asi 10 cm, listy nad zemou približne o polovicu.
  • Pred výsadbou môžeme jednotlivé podzemky moriť proti  chorobám, napríklad v hypermangáne.
  • Sadíme do pripravenej plytkej ryhy asi 30 centimetrov od seba, korene rozprestrieme, pritlačíme a zasypeme zeminou. Časť podzemku necháme vytŕčať.  
  • Aby sa nová rastlina dôkladne zakorenila a vytvorili sa nové korene, musíme ju pravidelne citlivo zalievať až do neskorej jesene.
  • Po vysadení až do príchodu zimy odstraňujeme odumreté listy a občas okolie rastlín jemne okopeme. Listy na nových i starších rastlinách môžeme aj zrezať, treba to však robiť za slnečného dňa, aby rany po reze rýchlo zaschli.
  • Kosatce sú pomerne odolné proti mrazu, netreba ich prikrývať. Vyčnievajúce podzemky možno pred zimou prisypať pieskom.

 

Rázne proti chorobám
Aj keď ide o nenáročné pestovanie, kosatce sú citlivé na niektoré hnilobné ochorenia. Napríklad na jarné premokrenie spôsobené topiacim sa snehom. Riešením je odmetanie snehu, čo nás však tento rok určite nezamestná. Dôvodom hniloby býva aj dlhodobo vlhká pôda a hlboko zasadené podzemky. Vtedy musíme nahnité časti podzemku nájsť a šikovne vyrezať, môžeme aplikovať aj prípravok s antibakteriálnym účinkom. Pri väčšom napadnutí treba rastliny zničiť a na postihnuté miesto ich dlhšie nesadiť.

 

 

 

- - Inzercia - -