Dnes je utorok, 27.september 2022, meniny má: Cyprián
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Praktická Slovenka: Všetko o pivóniách

máj 22, 2020 - 16:07
Prvý rok po presadení nekvitnú, no v nasledujúcich sezónach sú v máji a júni neprehliadnuteľnou ozdobou záhrad. Voňavé pivónie sú trvalky v pravom zmysle slova – vraj vydržia kvitnúť na pôvodnom mieste až tridsať rokov. Dokonca sa o nich hovorí, že čím sú staršie, tým sú krajšie.
Foto: 

Pivónie už nie sú ozdobou vidieckych záhrad, vďaka mohutnému kríkovitému vzhľadu a veľkým voňavým kvetom sa stávajú zaujímavými solitérmi aj moderných záhrad a exteriérov. Treba ich vysádzať na miesta s dostatkom slnka, no znesú aj pohyblivý tieň. Na trvalo tienistom mieste budú neduživé a takmer bez kvetov. Zle sa im darí aj v blízkosti stromov, lebo ich korene im prekážajú v raste, rovnako sa im nezavďačíte, ak k nim nasadíte letničky či iné trvalky náročné na vodu. Pivónie totiž nemajú rady príliš vlhké miesta.

Náročný prvý rok

Najväčšiu pozornosť im treba venovať prvý rok po výsadbe. Potrebujú totiž dosť veľa času, aby si na nové miesto zvykli. Preto býva problematické aj ich presádzanie. Je dôležité, aby sa dobre zakorenili. Sadia sa skoro na jar, ešte pred prvým pučaním, no lepšie je počkať do augusta, prípadne na skorú jeseň. Novú výsadbu by ste však mali stihnúť do konca októbra, aby sa rastliny na novom mieste „usadili“. Pripravte im dostatočne priestrannú a hlbokú jamu, na dne vysypte trochu štrku a vysteľte ho kvalitnou humusovitou zeminou. Rastlinu posaďte do hĺbky asi 10 centimetrov, hlbšie nie, prihrňte zeminou a zalejte. Priebežne odstraňujte burinu, aby zem okolo pivónie nevyčerpávala. Nasledujúcu jar po presadení síce nevykvitne, no už prvé jarné červenohnedé výhonky budú dôkazom, že sa ujala.

Aby krásne kvitla

Hoci je táto trvalka nenáročná, istú starostlivosť si predsa len vyžaduje. Na začiatku sezóny ju prihnojte kompletným hnojivom, odvďačí sa nádhernými veľkými voňavými kvetmi. Kvitne od mája do konca júna. Hnojenie zopakujte aspoň dva razy počas sezóny. Zalievajte len v období dlhšie trvajúceho sucha. Staré a suché  byle odrežte, rovnako aj odkvitnuté hlavičky kvetov. Bohato rozkvitnuté halúzky sa zvyknú skláňať k zemi, aby sa vo vetre či pri prudkom daždi nepolámali, priviažte ich k ozdobným pevným vyšším kolíkom. V polovici jesene, keď sa skončí vegetačné obdobie,  odrežte všetky bylinné stonky a pripravte pivóniu na zimu. Je mrazuvzdorná, no nič nepokazíte, ak ju na zimu prekryjete konárikmi čečiny alebo prihrniete. Uškodiť jej môžu najmä nečakané jarné mrazy, keď už vyhnala prvé výhonky.

Odkiaľ sa tu vzali?
Pivónie pochádzajú z Číny, kde boli symbolmi jari. Najcharakteristickejšia je sýta cyklámenová farba, no farebná škála kvetov je podstatne širšia. Biele, ružovkasté a fialové kvety sú však vzácnejšie. Pivónií je vyše tridsať druhov, u nás sa pestujú najmä bylinné, ktoré vyrastajú do výšky približne 80 centimetrov. Drevité pivónie vytvárajú oveľa väčšie kríky, dosahujúce výšku aj dva metre. Rastú však pomalšie. Pivónie sú vhodné aj na rez do vázy. Môžete z nich viazať bohaté voňavé kytice. Vyberajte si zatvorené kvety v pukoch. Dlhšie vydržia, ak vo vode nezostanú nijaké listy, ktoré majú tendenciu vo vode zahnívať.
Pozbierajte opadané lupene a dajte vysušiť do  pleteného dreveného košíka. Prevoniate si celú miestnosť.

 

 

- - Inzercia - -