Dnes je utorok, 27.september 2022, meniny má: Cyprián
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Záhradné potulky po svete

august 05, 2020 - 16:06
Chceli si by ste si ozvláštniť nejaký kútik vo vašej okrasnej záhradke? Chceli by ste k tej vašej tradičnej pridať niečo, čo trochu zaváňa exotikou? Páči sa vám štýl niektorej krajiny, ktorý na Slovensku vidieť málo? Alebo - obdivujete na zahraničnej dovolenke výtvory tamojších záhradníkov?
Foto: 

Záhradné potulky po svete

Niekedy stačí naozaj málo, aby ste si aj do vašej záhrady či na terasu priniesli kúsok vašej obľúbenej dovolenkovej destinácie. Mnohé rastliny a kvety rastú aj u náš, aj dajme tomu v slnečnom Taliansku. A ak investujete aj do exotickejších rastlín, môžete si vytvoriť štýlovú záhradku pripomínajúcu ešte vzdialenejšie končiny. A pokiaľ naozaj chcete len malý kútik, ktorý by vám obľúbenú krajinu pripomínal, stačí niekedy naozaj použiť len vhodné záhradné dekorácie a vhodné farby.

 

Stredomorská záhrada

 

Dominuje kameň a biela farba, kombinovaná s modrou. Romanticky si môžete povedať, že biela s modrou jednoducho pripomínajú more s vlnami. Do takejto záhradky by mali patriť terasy s kamennou dlažbou, olivovníky, a rôzne rozmiestnené masívne keramické nádoby s farebnými kvetmi či bylinkami. Typickú vôňu Stredomoria nesie bazalka, oregano či tymian. Svoje miesto si v nej nájdu aj niektoré druhy paliem či sukulentných rastlín, napríklad aloe či agáve. Obľúbenú destináciu pripomenie cezmína, divozel, vínna réva či popínavé rastliny. Môžete vyskúšať aj niektoré druhy citrusových rastlín v črepníkoch, ktoré však musíte na zimu zazimovať. V slnečnej záhrade obrátenej na juh nezabudnite na oleander. Za dostatok slnka sa vám odvďačí nádhernými kvetmi.

Tento typ záhradky nie je prečačkaný, dominuje skôr strohosť. Podstatnú úlohu, ako už bolo povedané, hrá dlažba, keďže v slnečných krajoch tráva prirodzene nerastie až tak bujne. Ak nechcete zámkovú dlažbu, skúste ploché kamene – dodajú záhrade skutočnú dušu. Atmosféru Stredomoria docielite aj modrým dreveným záhradným nábytkom a terakotovými nádobami na rastliny, ktoré sú pre túto oblasť typické.

 

Provensálska záhradka

Spomínate na fialové lány v južnom Francúzsku a typickú vôňu levandule, ktorú máte možno aj v črepníku, či usušenú v typických voňavých vankúšikoch. Provensálsko však nie je len o levanduli, aj keď tá v žiadnom prípade nesmie chýbať. Levanduľové gule docielite pravidelným strihom po odkvitnutí v lete, alebo skoro na jar, ešte pred tým, ako vyrašia nové listy. Do drevitej časti rastliny však nezasahujte, mohli by ste ju poškodiť. Okrem levandule vám typickú vôňu Provensálska prinesie aj rozmarín, oregano či šalvia. Nezabudnite ani na lobelky, letničky s drobnými kvietkami. Tie síce často iba dopĺňajú muškáty či petúnie, ale vyzerajú krásne aj samostatne.

Farbami Provensálska – hoci v prvom momente sa nám vybaví tá bledofialová levanduľová, sú však smotanovo biela, slnečnicová či bledomodrá. Bielu môžete použiť na okrasnú drevenú dekoračnú stenu, prípadne na drevený záhradný nábytok. Malo by to však pôsobiť vintage či opotrebovaným dojmom. Existujú rôzne techniky, ako tento dojem na dreve vytvoriť. Použite aj kameň – napríklad na dekoračný múrik, dlažbu, či na takú maličkosť ako je podstavec pod kvetináč. Pri dekoráciách použite aj tehly či terakotu. Ak si chcete ešte dokonalejšie vytvoriť ilúziu, že ste na juhofrancúzskom vidieku, použite napríklad nepravidelný obklad stien (napríklad murovaného záhradného altánku), ktorý imituje neomietnuté kamenné murivo.

Ak sa vám predsa len viac páči ten čisto „levanduľový“ trend, skúste dekorácie natrieť na fialovo. Môžete takto využiť rôzne nepotrebné a staré veci, ktoré je vám ľúto vyhodiť. Napríklad ako držiak na kvetináče poslúži aj staručký nepoužívaný bicykel, samozrejme, natretý na bledofialovo.

Japonská záhrada

Tento typ záhrady je symbolom meditácie. Kladie sa v nej dôraz na harmonické rozmiestnenie prvkov v priestore v zmysle feng-šuej. Typické pre japonskú záhradu je maximálne využiť priestor, pričom treba zároveň rešpektovať jeho prirodzenosť. Vlastne má symbolizovať komplexnú krajinku v miniatúrnom prevedení. Takže ak máte naozaj maličký kúsok zeme pri vašom domčeku a chcete mať na ňom maximum, typ japonskej záhrady alebo aspoň japonský kútik je ideálne riešenie.

Nemalo by v nej chýbať drobné jazierko s leknami, alebo prírodné kamenné fontánky. Ak to priestor dovolí, zakomponujte tam aj malý drevený červený mostík.  Z rastlín použite japonské azalky, cezmínu, bambus, rôzne trávy, koniféry a drobné rododendronové stromčeky. Všeobecne, stromy a stromčeky do japonskej záhrady určite patria. Jej neodmysliteľnou súčasťou sú bonsaje. Patria do nej však aj machy a lišajníky, paprade i oslnivé kvety pivónií.

Japonská záhrada má svoje korene v Číne, v Japonsku ju zdokonalili. Keďže to boli rituálne miesta na uctievanie prírodných síl, aj dnes sa tento rozmer využíva v podobe objektov a sôch: Napríklad terasy so špecifickým tvarom prístrešku, ktoré pripomínajú oltáriky, či iné posvätné objekty. Vy si môžete naaranžovať do takejto záhradky sošky Budhu.

 

 

- - Inzercia - -