Dnes je sobota, 24.október 2020, meniny má: Kvetoslava
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Zdravá a krásna pleť aj po opaľovaní

august 14, 2020 - 14:00
Každá z nás túži po krásne opálenej pokožke ako od mora. Ako to dosiahnuť tak, aby bola správne chránená a dostávali sme cez ňu do tela potrebné výživné látky? Skúste jej k tomu dopomôcť, časom sa vám určite odvďačí svojím zdravým a krásnym vzhľadom.

Koža je najväčším orgánom ľudského tela a treba na to myslieť najmä teraz, v letnom období. To, akým spôsobom sa o ňu staráme sa nám mnohonásobne neskôr vráti. „Veď slovenské slnko nie je také silné a neležím priamo na pláži“, aj toto si zvykneme hovoriť. Nezáleží na tom, kde sa slnku vystavujeme, všade dokáže našu pokožku poškodiť rovnako. Aj v tomto smere treba začať venovať pozornosť nášmu zdraviu.

Správna forma opaľovania

Je pochopiteľné, že po dlhej zime nás slnečné lúče veľmi potešia a najradšej by sme sa vystavovali žiareniu neustále. Slnko je prirodzeným zdrojom vitamínu D, nevyhnutným pre stavbu kostí. Ďalej nám dodáva hormón šťastia, zlepšuje náladu a uvoľňuje stres. Ako je však všeobecne známe, každá minca má dve strany. „Dôležité je chrániť sa pred slnkom pri všetkých typoch pokožky. Za 10 minút dokáže narobiť škody, ktoré sa v budúcnosti ťažko odstraňujú.  Slnko totiž spôsobuje fotostarnutie a to je ďaleko horšie než biologické starnutie. Fotostarnutie má na svedomí väčšie zmeny v pokožke či poškodenie kolagénu. Najhorší scenár je možnosť vzniku rakoviny kože.“ vysvetľuje MUDr. Mária Brozmanová, špecialistka v odbore dermatovenerológia, hlavná lekárka v A3 Clinic v Bratislave. Ako zabrániť fotostarnutiu?

Správne určený fototyp pokožky

Fototyp predurčuje koľko máme pigmentových buniek v pokožke a je dôležité ho poznať. Každý človek má individuálny „slnečný kapitál“ a keď sa vyčerpá, môžu nastať neopraviteľné chyby v bunkách. Existuje šesť druhov, rozlišujú sa najmä sfarbením pokožky a vlasov. Typ 1 je albínsky človek s bielou pokožkou, 2-3 je snedý typ pokožky, typický aj pre nás Slovákov, 4-6 sú už afroamerické tmavé typy. Podľa svojho fototypu je dôležité vybrať si krém so správnou konzistenciou.  

Izraelská kozmetika Eliamed sa skladá z rôznych radov kozmetiky pre potreby každej ženy. Obsahuje denný krém z rady ProLift,  ProSculpt a ProBright s SPF 30 a denný krém z rady ProClear s SPF 20.

Pokožka po ich nanesení získava ochranu proti UVA / UVB žiareniu. Môžete sa pri nich spoľahnúť, že pôsobia celodenne a ak sa ráno nakrémujete, nemusíte na to cez deň myslieť, pretože ochrana je dostatočná. Denný krém z rady ProClear sa skladá zo zložiek na problematickejšiu pokožku a obsahuje SPF 20. Má antibakteriálne, upokojujúce a aj zmatňujúce účinky. Pleť pôsobí po jeho nanesení prirodzene a ochrana pri aknéznom type pokožky by mala byť celoročná. Mastnejšia pleť si vyžaduje nižší ochranný faktor, zatiaľ čo suchšia vyšší. SPF je číslo, ktoré vyjadruje ako dlho sa môžete opaľovať s naneseným krémom bez toho, aby ste sa spálili. V rade krémov kozmetiky Eliamed je  obsiahnutá komplexná starostlivosť podľa potrieb typu pokožky. „Čas nie je taký nepriateľ ako slnko a nezáleží na tom v akom ročnom období na nás žiari, či je to pri mori alebo u babičky na chalupe. Krémy používame preto, aby sme pleť zlepšili, omladili, alebo zregenerovali po akné. Ochranné faktory patria do povinnej výbavy kvalitnej kozmetiky“ hovorí MUDr.Brozmanová.

O svoju pokožku sa treba starať tak, aby ste sa nemuseli v budúcnosti zaoberať prílišnými vráskami alebo pigmentovými škvrnami. Veď krása a zdravie idú ruka v ruke. 

- - Inzercia - -