Dnes je sobota, 24.október 2020, meniny má: Kvetoslava
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Najznámejší slovenský motivátor Andy Winson a jeho vzácny odkaz

september 16, 2020 - 18:00
Autor niekoľkých bestsellerov a uznávaný motivátor Andy Winson má trefné, rokmi podložené, no pre niekoho predsa len kontroverzné názory. Veci sa totiž nebojí pomenovať pravým pojmom a aj vďaka tomu pomohol v osobnom rozvoji už tisíckam ľudí. Medzi nimi nájdeme i jedincov so zdravotným postihnutím. Pred niekoľkými dňami sme sa s Andym spojili a poskytol nám exkluzívny rozhovor.

Andy, patríš k najžiadanejším motivátorom na Slovensku. Sú medzi tvojimi fanúšikmi aj ľudia so zdravotným znevýhodnením?

Áno, a je ich naozaj veľa. Čo sa týka napríklad sluchovo postihnutých ľudí, na moje kurzy a tréningy chodievajú celé skupiny. Majú svojho prekladateľa a ten im posunkovou rečou tlmočí všetko, o čom rozprávam. Zvládajú to fantasticky. Rovnako tak telesne postihnutí jedinci. Nesmierne si cením ich priazeň a fakt, že mi venujú svoj čas, energiu i dôveru.

Venuješ im špeciálny prístup?

Ak o ich účasti vieme vopred, pridelíme im špeciálne miesto, aby lepšie videli, ľahšie sa medzi ľuďmi a v danom priestore pohybovali, v neposlednom rade i cítili.

Podľa akých merítok pripravuješ náplň svojich kurzov / prednášok? Poznáš už povedzme vopred typy ľudí, ktorí sa ich zúčastnia?

Odrazím sa najmä od toho, čo mi ľudia najčastejšie píšu. Čítam si množstvo životných príbehov, dostávam nespočetne otázok. Z toho si do konkrétnych prednášok pripravujem jednotlivé blogy. Tie môžu účastníkom pomôcť zodpovedať oblasti, ktoré ich najviac trápia. Pred začiatkom tréningu poznáme samozrejme aj cieľovú skupinu, ktorá sa ho zúčastní. Obsah teda napasujeme tak, aby bola finálna podoba tréningu pre účastníkov čo najviac obohacujúca a prospešná.

Súhlasíš s tvrdením, že každý z nás je strojcom vlastného šťastia?

Áno, s týmto tvrdením súhlasím. Do vienka sme dostali život a slobodne sa rozhodujeme, čo s ním urobíme. Jasné, že mnohí z nás to mali od detstva ťažké. Vyrastali v nevyhovujúcom prostredí, nedostalo sa im takmer žiadne vzdelanie, nemali okolo seba milujúcich rodičov, priateľov a podobne. No od určitého momentu – či už od udelenia občianskeho preukazu alebo dosiahnutia plnoletosti, si začíname sami vytvárať cestu za šťastím. Máme to všetko vo vlastných rukách. Uvedomujeme si vôbec, aké je to šťastie?

Ešte by som rád spomenul jeden postreh z praxe. Častokrát sa ľudí pýtam, čo je pre nich najdôležitejšie. Väčšina mi odpovie, že zdravie, a to viac než peniaze. Akonáhle robím tréningy zamerané na zdravie, zúčastní sa ich približne dvesto ľudí. Keď sú ich nosnou témou financie, kapacita sály je naplnená do posledného miesta, to znamená približne 1200 ľudí. Zaujímavé, že? Pre človeka je najdôležitejšie to, čo ho v danom momente trápi. A problémy, ktoré z toho vyplývajú, začína riešiť až vtedy, keď ide do tuhého. Ide o celkom bežný jav. V aktuálnej situácii sú tie, finančného charakteru, najčastejšie.

Čo robí šťastným teba?

Moja viera, rodina, taktiež úspechy účastníkov mojich tréningov. Úsmev mám na tvári aj vtedy, keď sa mi podarí naplniť niektorý z vytýčených cieľov.

Ako by si vlastne definoval šťastie?

Je to postoj k životu. Poznám ľudí, ktorí sú bez peňazí, ale šťastní. Poznám tiež ľudí, ktorí to majú úplne naopak. Môžu si kúpiť všetko, no stále sú nespokojní. Šťastie ako také formuje práve postoj, akým sa k rôznym životným situáciám staviame. Kľúčové je aj v nešťastí a v ťažkých chvíľach vidieť kus príležitosti, individuálneho rastu a cennej spätnej väzby.

Čo si ľudia od tvojich prednášok, respektíve kníh sľubujú?

Mnohí ľudia si myslia, že sa razom zbavia problémov. Ja ich ale za nikoho nevyriešim. Rád dodám návod, odvahu konať, pustiť sa do akcie. Strašne rád im dám konkrétne rady, know how, motiváciu i energiu. Ale to hlavné musí človek urobiť sám.

Za sebou máš teda i niekoľko knižných publikácií. Dodržiavaš pri ich písaní striktný rituál?

Dlhé roky si zapisujem myšlienky do súborov. Z nich čerpám podklady pre semináre, e-booky, publikácie ako také. To je môj rituál, zaznamenávať si detaily a každý jeden nápad do niečoho, čo mám aktuálne po ruke – papier, mobil, počítač. 

S kým zvykneš konzultovať obsah tvojich prednášok / publikácií ako prvým?

Na začiatku je to klient, respektíve človek, ktorý mi píše. Konzultujem s ním, či by mu takýto koncept pomohol. Následne sú to moji najbližší kolegovia a manželka. Keď tzv. feedback prejde, materiál publikujem. Rád by som však zdôraznil, že čokoľvek robím, ide o veci mnou odžité a s konkrétnymi výsledkami. Nie som zástancom omáčok, ale reálnych tipov, ktoré v praxi fungujú a vďaka tomu viem poskytnúť adekvátnu spätnú väzbu.

Premýšľal si nad publikovaním knihy, ktorá by bola zameraná čisto na ľudí so zdravotným znevýhodnením?

Vo všetkom, čo robím, sa nájdu i ľudia so zdravotným znevýhodnením. Poznatky, ako pracovať s vlastnou mysľou, a to aj v náročných momentoch a pri pohnutom zdraví, pomáhajú získať nadhľad.

Keď sa s odstupom času pozrieme na tvoje knihy / prednášky, je niečo, čo by si urobil inak?

Myslím si, že nie. Všetko, čo som doteraz urobil, vychádzalo z toho, ako som to v danom období cítil a bol zrelý. Aj ja som postupne dospieval a rástol. Ak sa mi niečo zdá neaktuálne, inovujem, radím sa a prinášam nové poznatky.

Čitateľmi nášho webu sú aj pacienti so závažnou diagnózou, respektíve ich rodinní príslušníci. Teraz máš jedinečnú šancu odkázať im zopár povzbudivých slov, ktorých – vzhľadom na pandémiu Covid-19, nie je nikdy dosť. Nech sa páči. :-)

Milí čitatelia, nebudem tvrdiť, že viem, čo prežívate a cítite. To viete len vy sami. Pred rokmi som mal zranený chrbát a predikcie boli neisté. Ležal som v posteli a jediné, čo som si želal bolo, aby som mohol chodiť. V takýchto chvíľach poznáte skutočnú hodnotu zdravia a života. Veď vy to veľmi dobre viete. 

Máte obrovskú vnútornú silu, väčšiu než väčšina zdravých ľudí. Dokázali ste sa vysporiadať so svojím údelom a samotné vnútorné nastavenie máte neskutočné. Čerpajte z neho, buďte inšpiráciou. Rozprávajte o tom, čo vám dáva silu, čo vám poskytlo potrebný nadhľad a odvahu. Je to viera v Boha? Viera vo vlastné schopnosti? Samovzdelávanie? Kouč? Mentor? Aká bola vaša cesta, aký príbeh stojí za vami?

Verte tomu, že hoci občas máte chuť všetko zabaliť, pre mnohých ľudí ste vzorom. ALE! Oni nemusia poznať vašu cestu. Preto začnite rozprávať. Odhaľte svoj vlastný príbeh a staňte sa inšpiráciou a potrebnou silou pre tých, ktorí to potrebujú. Držím vám palce, aby ste na to nabrali dostatok odvahy. Možno niekomu zachránite život...

Zdroj foto: Andy Winson Instagram

- - Inzercia - -