Dnes je sobota, 24.október 2020, meniny má: Kvetoslava
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Syndróm suchého oka môže potrápiť ženy v klimaktériu

september 16, 2020 - 18:29
Klimaktérium, teda obdobie ktoré charakterizuje spomalenie až zastavenie činnosti vaječníkov, u väčšiny žien prichádza medzi 45-55 rokom života. Klimaktérium môže byť pre ženu náročným obdobím, kedy sa môžu objaviť telesné aj psychické problémy.

Medzi zmeny, ktoré s klimaktériom prichádzajú patria napríklad fyziologické odchýlky ako zmenšenie prsníkov a maternice, vysychanie a atrofia sliznice pošvy, ťažkosti v súvislosti s močovým mechúrom, nadmerné potenie sprevádzané návalmi tepla, tvorba vrások a iné. Na psychickej úrovni môže žena pociťovať zvýšenú nervozitu, úzkosť až depresiu. Príznaky alebo varovné signály klimaktéria by sa nemali podceňovať a treba ich konzultovať s odborníkmi.

Kto trpí syndrómom suchého oka?

Až u takmer 20 % populácie sa vyskytuje syndróm suchého oka. Je to najbežnejšie ochorenie, s ktorým sa oční lekári stretávajú vo svojich ambulanciách. Zaujímavé je, že ženy toto ochorenie postihuje až 9 x častejšie ako mužov. A v období klimaktéria až vo viac ako 30 % prípadoch.

Dôvodov, prečo je to tak je viac. Najväčší podiel na tom majú práve hormonálne zmeny, ktorými žena v klimaktériu prechádza. Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu vznik syndrómu suchých očí spôsobiť, zaraďujeme zníženie produkcie sĺz spôsobené vyšším vekom, výskyt rôznych systémových ochorení ako reumatizmus, diabetes či endokrinné poruchy... Výskyt syndrómu suchého oka môže tiež ovplyvňovať užívanie niektorých špecifických liekov (lieky na spanie a pod.).

Čo pomôže?

Čas nezastavíte a hormonálnym zmenám nezabránite. Je tu zopár vecí, ktoré vám so syndrómom suchých očí pomôžu:

  • Obmedzte pozeranie TV a sledovanie obrazovky počítača.
  • Chráňte sa pred vplyvmi životného prostredia (slnko, vietor, klimatizácia...).
  • Dodržujte správnu výživu a pravidelne sa venujte pohybu. Cvičte s očami.
  • Uľavte svojim očiam zdravotníckou pomôckou – umelými slzami Hyal-Drop multi (www.hyal.sk).

Ako proti syndrómu suchých očí zabojovať?

Úľavu od nepríjemných príznakov syndrómu suchého oka ako štípanie, svrbenie, slzenie očí či pocit cudzieho telesa v oku, prinesú kvalitné umelé slzy vo forme kvapiek, gélov alebo mastí. Mnohí nedajú dopustiť na očné kvapky Hyal-Drop multi, ktoré majú prírodné zloženie bez konzervačných látok. Ich aplikácia je vhodná aj pre citlivé oči, keďže sú šetrné k povrchu oka a môžete ich používať tak často ako potrebujete. Roztok kyseliny hyalurónovej zabezpečí optimálne zvlhčenie. Cieľom liečby umelými slzami je vytvoriť stabilný a rovnomerný slzný film na povrchu oka a zvýšiť jeho kontaktnú časť s rohovkou.

- - Inzercia - -