Dnes je sobota, 03.december 2022, meniny má: Oldrich
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Tekvice ako stvorené pre dekorácie

október 10, 2020 - 08:00
Oddávna si naši predkovia zdobili na jeseň príbytky vyrezávanými tekvicami, najčastejšie znázorňujúcimi rôzne strašidelné tváre, ktoré zvnútra osvetľovala sviečka. Takýto svetlonos sa k nám vrátil a ozdobné tekvičky patria do našich záhrad, na balkóny i verandy, sú súčasťou pestrofarebnej jesene.
Foto: 

 Na vyrezávanie sa hodia veľké oranžové tekvice, ktoré – ak ich nepestujete – už bežne môžete kúpiť. Pri výbere si všimnite, či tekvica nie je poškodená a či dobre „stojí“. Je to dôležité, najmä ak do nej chcete umiestniť sviečku alebo kahanec a aj manipulácia s ňou bude oveľa jednoduchšia.

Ako si urobiť svetlonos

Pripravíme si tekvicu, malý a väčší ostrý nôž, lyžicu na dlabanie, fixku, misu na vnútro tekvice. Najskôr si premyslíme, aký tvar chceme vyrezať. Niekedy pomôže aj nákres na papieri, ktorý môžeme použiť aj ako šablónu. Kresliť môžeme aj na svetlú látku, tá sa lepšie prispôsobí tvaru tekvice pri obkresľovaní. Dostatočne skúsení môžu svoju predstavu nakresliť na tekvicu priamo. Očistenú tekvicu položíme stopkou nahor a vyrežeme okolo nej kruhovitý otvor. Režeme šikmým rezom, aby sme neskôr odrezanú časť mohli použiť ako  „pokrievku“, ktorá sadne. Otvor by mal byť taký, aby sme cezeň pohodlne vydlabali vnútro tekvice, bude slúžiť na vloženie sviečky. Tekvicu znútra dohladka vydlabeme, semienka odložíme do misy. Šablónu priložíme na tekvicu a tvary vypichneme do tekvice ostrým tenkým nožíkom. Obkreslené tvary tesne vedľa seba povypichujeme a opatrne tieto body rezom pospájame. Nenáhlime sa, radšej dvakrát merajme a raz režme. Ostrým rezom vyrežeme nakreslené obrazce. Tekvicu „posadíme“ na vyhliadnuté miesto a vložíme do nej zapálenú sviečku. Vynikne najmä po zotmení. Na plameň sviečky dávame pozor a nenecháme ju bez dozoru. Ak nechcete vyrezávať, stačia aj farby: vymaľujte si svoj svetlonos farebnými fixkami alebo temperami podľa vlastnej fantázie.

 

Dekorácie po celú zimu

Na dekorovanie sa hodia len úplne tvrdé plody, inak môžu začať hniť. Veľkoplodé tekvice vyniknú vo väčších priestoroch, menšie sú vhodné na aranžovanie do košíkov a mís. Ozdobným tekviciam neprekáža ani blízkosť radiátora či kozubu, škodí im skôr vlhko. Aj vo vykúrenej obývačke vydržia aranžmány z okrasných tekvičiek celú zimu. Farebné hlávky tekvíc môžete skombinovať s ďalšími plodmi – orechmi, cesnakom, kláskami kukurice, farebným lístím, žaluďmi, šiškami, bôbmi a podobne. Podmienkou je dôkladné vysušenie všetkých komponentov.

 

Tekvice ako vázy

Príťažlivé jesenné aranžmány sa dajú pripraviť aj z tekvicových váz. Stačí vhodnú tekvicu  vydlabať a nechať dôkladne vysušiť. Na niekoľko dní do nej môžeme vložiť aj posledné jesenné čerstvé kvety, no treba pozorovať, či tekvica nezačne prepúšťať vodu. Dlho v nej však vydržia sušené kvety aj konáriky s lesnými bobuľkami.

Myslite aj na zdravie

Aj pri takej veselej činnosti, ako je vyrezávanie svetlonosov, sa dá myslieť aj na zdravie: tekvicové semienka, ktoré sme získali pri vydlabávaní tekvice, sú veľmi zdravé – obsahujú spektrum cenných prospešných vitamínov, minerálov a biologicky aktívnych látok. Dokonca dodajú energiu a zasýtia porovnateľne s čokoládovými tyčinkami, sú však zdravšie, neohrozujú líniu.

Ako na to: semienka očistite, osušte a dajte na plechu na pár minút do rozpálenej rúry, plech občas potraste. Potom už stačí len trpezlivosť pri lúskaní.

- - Inzercia - -