Dnes je sobota, 03.december 2022, meniny má: Oldrich
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Praktická Slovenka: Oáza jesenného pôvabu

október 19, 2020 - 21:47
Farby. Nie len na jeseň ale po celý rok? Iste, s kvitnúcimi rastlinami to ide ľahko. No ešte ľahšie to pôjde s vresoviskom. Vytvorte si ho! Bude to atraktívna časť a pri vhodnej kombinácii rastlín si farebnosť môžete užívať v každom ročnom období, do neskorej jesene, ba aj v zime. Malé vresovisko si môžete vytvoriť aj na balkóne či lodžii a z rastlín vytvoriť efektné dekorácie.
Foto: 

Vo voľnej prírode rastú vresoviskové rastliny väčšinou na slnečných miestach. Podobné prostredie im vytvorte aj v záhrade, aby vynikla krása farieb. Niektoré druhy znášajú aj polotieň, ale rastú pomalšie. Okrem kultivarov so vždyzelenými listami si môžete vybrať aj kultivary s bronzovými, zlatožltými a striebristými listami.

 

Ako vysádzať

Vresoviskové rastliny sú kyslomilné, takže im dajte špeciálny substrát, dostanete ho v špecializovaných predajniach. Zároveň pridajte do pôdy veľa rašeliny, prípadne piesku. Vresoviskové rastliny však nesmiete vysádzať do čistej rašeliny, pretože tá rýchlo vysychá. Ak chcete veľké vresovisko, vymeňte zeminu na celej ploche v hĺbke aspoň 50 centimetrov. Pred vysádzaním pôdu vyčistite a odstráňte z nej zvyšky trvácich burín. Vzdialenosť vysádzania závisí od druhu a kultivaru, ale aj od veľkosti vysádzaných rastlín. Zakrpatené kultivary vysádzajte vo vzdialenosti 15 x 15 centimetrov, veľké vo vzdialenosti až jeden meter od seba – napríklad vresovec mäsový (Erica carnea ´Springwood White´). Každý kultivar by ste mali vysádzať v skupine. Tri, prípadne viac kusov. Pri väčšine kultivarov dodržiavajte rozmery 30 x 30 až 45 x 45 centimetrov. Musíte totiž rátať s tým, že rastliny počas troch rokov zrastú a vytvoria krásny hustý farebný koberec.

Ak už nejaké vresy máte a vresovisko chcete rozšíriť, môžete rastliny rozmnožovať. Najľahšie to možno urobiť odrezkami, ktoré sa pomerne ľahko zakorenia. Odrezky by mali mať dĺžku tri až šesť centimetrov, podľa vzrastu kultivaru.  Na rozmnožovanie použite minimálne štvorcentimetrovú hrubú vrstvu rašeliny pokrytú asi centimeter hrubou vrstvou riečneho piesku. Napichané odrezky sa zakorenia asi za štyri týždne.

 

Ako ich ošetrovať

Prednosťou vresoviska sú pomerne malé, aj keď špecifické, nároky na ošetrovanie rastlín. Ak ste vresovisko správne založili, a ak rastliny dobre rastú, zvyčajne ho nemusíte odburiňovať.  Aby vresoviskové rastliny zostali nízke a porast zhustol, pravidelne ich zaštipujte. Vresovec mäsový (Erica carnea) a jeho krížence po odkvitnutí strihajte, ostatné druhy až skoro na jar. Vresoviskové rastliny sú pomerne nenáročné, preto ich netreba prihnojovať. Postačí, ak raz za rok pridáte do pôdy zmes rašeliny a rohovinovej múčky. Kvety vydržia približne tri mesiace, ale ani po odkvitnutí nepôsobia rušivo. 

Tieto rastliny môžete úspešne pestovať aj v zmiešanom trvalkovom záhone. Najlepšie však pôsobia vo vresovisku, ak ich vysadíte vo väčších alebo menších skupinách. Jednotlivé druhy a kultivary by sa mali striedať. Nižšie rastliny by mali byť vysadené vpredu, vyššie v pozadí. Ak ste vytvorili ostrovček, vyššie rastliny by mali byť uprostred tých nižších. Vresoviskové rastliny môžete doplniť ihličnanmi, tie vysoké sa dobre vynímajú v pozadí. Vhodné sú tiež zakrpatené a kompaktne rastúce ihličnany, plazivé vždyzelené kyslomilné kry, nižšie okrasné trávy, cibuľoviny i trvalky. Nevysádzajte k nim exotické ihličnany a bambusy.

Do vresoviska sa vysádzajú prevažne rastliny patriace do čeľade Ericaceae (vresovcovité). Sú to najmä rody vres (Calluna), dabécia (Daboecia) a veľmi rozsiahly rod vresovec (Erica) s množstvom druhov a kultivarov.

 

- - Inzercia - -