Dnes je sobota, 03.december 2022, meniny má: Oldrich
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

V topánke je pritesno a nohy neznesiteľne bolia

október 19, 2020 - 22:16
Leto s voľnejšími sandálikmi, v ktorých mal „vykrivený palec“ viac miesta, je preč. Naše chodidlá síce nepôsobili esteticky, no aspoň neboli natoľko stlačené v pevnejšej topánke. Jesenné dni však vybočené palce, tzv. halluxy, poriadne pritlačia. Prečo trpia deformáciou nôh najmä ženy? Sú na príčine krásne, no nezdravé lodičky či čižmičky na nadmieru vysokých podpätkoch?
Foto: 

 Hallux valgus (deformovaný palec) je deformita chodidla, pri ktorej je palec na nohe zakrivený smerom dovnútra. Tento nepríjemný, neestetický a často veľmi bolestivý stav vzniká niekoľkými spôsobmi. Môže ísť o vrodenú deformitu, no takých prípadov je veľmi málo. Väčšinou si deformované palce „vypestujeme“.

 

Úzka topánka nepustí

Chodidlá do takej miery neúmerne zaťažujeme, až sa plochy, ktorými sa dotýkajú zeme, začnú meniť. Na chodidle sú dve klenby, pozdĺžna a priečna. Správne vyformované chodilo sa dotýka podložky troma bodmi – pätou a plochami pod palcom a pod malíčkom. Pri chôdzi sú namáhané svaly a kĺby chodidiel. Podľa toho, aké sú pevné a ako ich zaťažujeme, nastávajú v týchto miestach dotyku zmeny. Klenba medzi malíčkom a palcom sa rozširuje. U žien častejšie ako u mužov, pretože majú menej kolagénu. Väčšina topánok však toto rozširovanie nedovoľuje, a tak sa musí prispôsobiť noha – palec sa začne kriviť dovnútra. Navyše v mieste, kde topánka tlačí na kosť palca, sa začne tvoriť výrastok, akoby sa chcel prst od topánky odtlačiť. Drobné výrastky vzniknú aj vnútri kĺbu. A to je už štádium hallux valgus, ktoré naozaj bolí.

 

Sme ignorantky?

Halluxy sa prihlasujú postupne, najskôr je neurčitý pocit, že topánka „nesedí“. Aj keď si obujeme inú, pocit nekomfortu zostáva, ba sa stupňuje. Kĺb na palci začína bolieť, oblasť je začervenaná, zhrubnutá a ľahko sa zapáli. Ešte aj vtedy mnohé z nás problém bagatelizujú – veď sú to len palce na nohách...

Ignorovaním sa z prvej fázy degeneračného procesu plynule dostaneme do druhej – k trvalej deformácii prstov – od palca po malíček, zmenu vidno na prvý pohľad. A prečo trpia viac ženy? Majú totiž oproti mužom podstatne slabší väzivový aparát, ktorý drží palce dohromady. U žien prevažujú elastické vlákna nad kolagénovými, takže je celý aparát voľnejší. Práve preto my ženy menej znášame záťaž na samotnom chodidle. Nuž a navyše nosíme podpätky, ktorými si chceme zdokonaliť postavu a predĺžiť nohy. Tak sa „staviame na špičky“ a pri chôdzi na opätkoch výrazne preťažujeme prednú časť nohy. Ešte horšou kombináciou pre nohu sú podpätky a nadváha.

 

Čo sa deje v lodičke?

Zdravá noha by mala mať záťaž rozdelenú tak, aby 70 až 80 percent hmotnosti celého tela bolo na päte a zvyšok na predných prstoch. No keď sa postavíme na špičku – čo je poloha chodidla vo vysokej lodičke či modernej čižmičke – päta sa odľahčí a takmer celá záťaž sa presunie na prednú časť nohy. Čím je opätok vyšší, tým je ťažisko väčšmi vpredu. Klenba nohy je vtedy preťažovaná a deformuje sa. Dochádza k vzniku priečneho plochonožia:  priečna klenba na nohe medzi palcom a malíčkom sa stane plochou, poklesne a noha sa vpredu rozšíri. Keď je potom stiesnená v špicatej alebo úzkej topánke, nedovolí prstom, aby sa od seba vzďaľovali. Časť nohy, na ktorú tlačí väčšia záťaž, sa prirodzene rozšíri a palce spoločne s malíčkami sa začnú nezdravo zakrivovať. Čím je topánka špicatejšia a na vyššom opätku, tým je väčší predpoklad, že hallux valgus vznikne, nedostatok priestoru na prsty urýchľuje ich vybočovanie. Ak sa k tomu navyše pridruží otlak, na palci zvyčajne vznikne výrastok – a ten už treba riešiť operačne.

 

 

Chodiť naboso?

O chodení naboso ako zdravej alternatíve sa vie dávno. V našich podmienkach to však dlhodobo prakticky nie je možné. Ak má chôdza naboso pomôcť chodidlám, odporúča sa chodiť iba po nerovnom povrchu, napríklad po kamienkoch, okruhliakoch, prírodných trávnatých plochách a podobne. No v domácnostiach máme zvyčajne rovné podlahy, čo s prírodným prostredím nemá nič spoločné. Aj doma si teda treba obuť papuče s vytvarovanou klenbou, prípadne ich opatriť vložkou, ktorá podporí klenbu medzi palcom a malíčkom.

 

S krásou na nohách opatrne

Opísaný problém však neznamená, že si nemôžeme obuť príťažlivé topánky na podpätku. Na „vysokej nohe“ by sme však mali „žiť“ naozaj len príležitostne, keď ideme do divadla, do spoločnosti, na významnú udalosť... Na bežné nosenie naše nohy a palce ocenia pohodlnú obuv na príjemnom, maximálne štvorcentimetrovom podpätku. 

 

Pomôže operácia?

Pacienti často odkladajú návštevu lekára a problém so zakriveným palcom sa snažia riešiť po domácky. Môže to dospieť tak ďaleko, že sa palec na nohe nebude schopný hýbať. Vtedy je operácia už neodvratná. Druh operácie závisí od toho, v akom stave je deformita, aké je  vzájomné postavenie kostí, ako fungujú kĺby a od mnohých ďalších faktorov, ktoré musí starostlivo posúdiť odborník. Pacienti chcú, samozrejme, čo najmenšiu jazvu a čo najkratšiu rekonvalescenciu, no keď je deformácia vážna, čo je časté, rez má tri až päť centimetrov. Po zákroku, ktorý sa robí v úplnej alebo čiastočnej anestéze, treba niekoľko týždňov chodiť v špeciálnom sandáli a predné chodidlo musí byť zafixované plastovým obväzom. Postupne sa rana zahojí, bolesti vymiznú, hallux je minulosťou. Ale pozor, môže sa objaviť znova. Operácia vybočeného palca je pre nohu nová šanca, no tak ako napríklad po liposukcii platí, že ak nezmeníte životosprávu, tuk si opäť nahromadíte, pri halluxoch je to podobné. Ak bude noha opätovne neprimerane zaťažovaná a obutá v nevhodných topánkach, celý proces zakrivovania palca sa odštartuje nanovo.

 

Praktické rady ako predísť vzniku halluxov

  1. Pri výbere nového páru topánok sa radšej dvakrát presvedčte, či zvládnete mrviť všetkými prstami bez toho, aby vás limitovala bočná strana topánky.  
  2. Doprajte nohe zvýšený komfort so špecializovanou vložkou do topánky.
  3. Ak sa neviete vzdať vysokých podpätkov a ilúzie dlhých nôh,  zvoľte obuv na nižšom opätku, no s vyššou platformou. Rafinovaným riešením sú takzvané skryté podpätky.
  4. Vyhýbajte sa neprispôsobivým umelým materiálom obuvi a preferujte radšej prírodné, kožené.
  5. Ideálna výška podpätku predstavuje štyri centimetre. Ak musíte toto pravidlo pri spoločenskej udalosti porušiť, majte vždy so sebou náhradný pár topánok, nech dáte nohe včas „vydýchnuť“.
  6. Dbajte na to, aby ste nosili do obuvi ponožky z kvalitnej bavlny.
  7. Ak je to možné, kráčajte naboso a po nerovných povrchoch.
  8. Po celom dni zregenerujte unavené nohy vo vlažnom kúpeli s pár kvapkami mätového či levanduľového oleja.
  9. Striedajte masáže s jednoduchými gymnastickými cvičeniami chodidiel.
  10. Pri náznaku nastupujúcich halluxov neodkladajte návštevu ortopéda.

 

- - Inzercia - -