Dnes je utorok, 28.jún 2022, meniny má: Beáta
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Prací prášok, kapsuly alebo gél: ako si vybrať prací prostriedok?

október 13, 2021 - 13:29
Stojíte pred regálmi s pracími prostriedkami a neviete sa rozhodnúť, ktorý si vziať domov. Ktorý vybrať a aký je medzi nimi rozdiel? Pri praní je dôležité si uvedomiť, že každý druh pracieho prostriedku je určený na niečo iné a ideálne je ich pri praní striedať. Aby ste dosiahli želané výsledky, prečítajte si naše rady.
Foto: 
Adobe

Kedy voliť prášok na pranie

Pokiaľ je pre vás dôležitý pomer ceny a množstva, prací prášok je zo všetkých pracích prostriedkov ekonomicky najvýhodnejší. Dávkuje sa do určenej priehradky v práčke. Prášok navyše obsahuje látky, ktoré umožňujú pranie aj v tvrdej vode, a aktívne čistiace zložky, ktoré odstraňujú aj odolné zaschnuté škvrny ako zvyšky kávy alebo vína. Bieliace činidlá obsiahnuté v prášku zachovajú vašu bielizeň dlhodobo bielu. Prací prášok je teda vhodný na pranie silno znečisteného oblečenia, ako sú napríklad pracovné montérky a kombinézy alebo zablatené nohavice, a používa sa pri praní pri teplotách od 30 °C do 90 °C. Navyše, dnes sú na trhu dostupné i prášky určené špeciálne na farebnú bielizeň, na ktoré by ste vo vašej kúpeľni nemali zabudnúť.

Náš TIP: Prací prášok Persil Deep Clean je vhodný na bielu a svetlú bielizeň. Obsahuje jedinečnú technológiu, ktorá pomocou aktívnych látok odstraňuje aj tie najodolnejšie škvrny. Persil Color Deep Clean je zas určený na farebnú bielizeň a výsledkom je žiarivá čistota. Oba pracie prášky dodajú vášmu oblečeniu dlhodobú sviežosť a hĺbkovo ho vyčistia.

Prací gél a jeho použitie

Táto forma pracieho prostriedku sa stáva v jednotlivých domácnostiach čoraz viac populárnejšou, a to hlavne z dôvodu jednoduchého dávkovania, manipulácie, rýchlej rozpustnosti a širokej škály príjemných vôní.

Prací gél je vhodný na menej znečistené veci a účinne bojuje aj pri nízkych teplotách. Na bežne znečistenú bielizeň je vhodnou voľbou, no na pracovné odevy (ako sú špinavé montérky) už menej. Dávkuje sa buď priamo do určenej priehradky v práčke, alebo ho môžete aplikovať aj na konkrétnu škvrnu na odeve. Vďaka svojej gélovej štruktúre hlboko preniká do vlákien a účinne odstraňuje mastné škvrny napríklad od oleja alebo fľaky z varenia na zástere. Gél je možné používať pri praní jemného, svetlého, ale aj farebného či tmavého oblečenia. Pracie gély však primárne nie sú určené na bielenie bielizne, pretože neobsahujú bieliace činidlá.

Náš TIP: Prací gél Persil Deep Clean Regular s tekutým odstraňovačom škvŕn predstavuje univerzálny prací prostriedok na bielu a stálofarebnú bielizeň a je vhodný na ručné pranie aj pre všetky druhy práčok. Jeho veľkou prednosťou je nemecká technológia ColdZyme s unikátnou kombináciou enzýmov, ktorá účinne odstraňuje nečistoty pri nízkej teplote už od 20 °C. Gél perfektne preniká do hĺbky vlákien, vďaka čomu si hravo poradí aj s veľmi odolnými a zaschnutými škvrnami. Vašu bielizeň zanecháva žiarivo čistú a sviežu. Aj napriek dokonale čistiacej sile zostáva prací gél k vláknam bielizne šetrný.

Kedy uprednostniť pracie kapsuly

V poslednom období sa na pultoch a v domácnostiach objavujú pracie kapsuly, inak nazývané gélové tablety. Kapsuly obsahujú koncentrovaný prací gél, ktorý má silnejšiu praciu schopnosť. Výhodou je, že sa nemusíte zaoberať dávkovaním. Každá kapsula sama o sebe predstavuje ideálnu dávku pracieho prostriedku pre jedno pranie. Navyše, pracie kapsuly často obsahujú aj zmäkčovače vody alebo aviváž pre príjemnú vôňu. Kapsuly sa rýchlo rozpúšťajú, vedia bojovať aj proti odolným škvrnám a nezanechávajú na oblečení stopy.

Náš TIP: Persil Discs 4v1 sú vôbec prvé štvorkomorové pracie kapsuly na trhu. Každá komora v sebe ukrýva jednu funkciu, ktorá pomáha udržiavať oblečenie stále v rovnako dobrej kondícii, ako keď ste ho kúpili. V jednej komore je unikátna zmes enzýmov, ktorá si poradí aj s tými najodolnejšími škvrnami a nečistotami. Druhá obsahuje účinné polyméry a tie dokážu rozjasniť oblečenie až o 50 %. Súčasťou tretej komory sú vonné zmesi, ktoré sú zárukou dlhotrvajúcej sviežosti. Posledná – štvrtá komora – sa stará o vlákna a zachováva pôvodný stav oblečenia. 

Všetky komory tak vytvárajú dokonalý celok, ktorého výsledkom je účinná receptúra pre prvotriednu starostlivosť o oblečenie. Výhodou kapsúl je tiež šetrenie času, keďže nemusíte venovať minúty správnemu dávkovaniu pracích prostriedkov. Kapsulu jednoducho vložíte do prázdnej práčky a následne pridáte oblečenie. Potom len spustíte vhodný prací cyklus a po jeho skončení sa môžete tešiť na čistú a sviežu bielizeň.      

 

- - Inzercia - -