Dnes je piatok, 07.október 2022, meniny má: Eliška
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

"Kam by si šla, veď nemáš žiadne peniaze."

november 25, 2021 - 14:00
"No tak sa neovládol, však je to sympaťák." "Ak odídeš, rozbiješ rodinu." Sú vám tieto výroky povedomé? Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, že to ako reagujeme na ženy zažívajúce násilie, to aké informácie o násilí na ženách šírime, môže byť súčasťou množstva prekážok, ktoré musia zdolávať?
Foto: 
  • Zamestnávatelia, kolegovia a kolegyne v práci, môžu byť dôležitou súčasťou podpory pre ženy zažívajúce násilie.
  • V našej práci so ženami sa stretávame s tým, že im násilný partner bráni zamestnať sa, narúša im výkon práce častým kontaktovaním alebo návštevami na pracovisku s cieľom kontrolovať partnerku, očierňuje ich pred kolegami a kolegyňami, vyhráža sa, že ich o prácu pripraví.
  • V dôsledku násilného správania partnera ženy častejšie absentujú v práci, nemôžu sa na prácu sústrediť alebo musia z práce nečakane odchádzať, napríklad kvôli deťom, o ktoré sa mal partner počas ich pracovnej zmeny postarať, ale neurobil tak.
  • Videli sme, ako ženy v dôsledku násilného správania partnera alebo bývalého partnera o prácu prišli, viaceré aj opakovane.
  • Pre niektoré ženy môže byť pracovisko zároveň jediným miestom, odkiaľ vedia bezpečne kontaktovať telefonické linky pomoci, poradenské centrá alebo bezpečné ženské domy.
  • Majme oči otvorené!

IKEA: Společně za bezpečný domov

Ako sa môžte chrániť?

Pri ochrane seba a detí vám môže pomôcť ak máte pripravený, alebo premyslený bezpečnostný plán.  Znamená, to premyslieť si, čo budete robiť, keď sa budete v dôsledku násilia cítiť ohrozená. Premýšľanie o bezpečnostnom pláne pomôže zvýšiť váš pocit  bezpečia a pocit bezpečia u vašich detí. Z minulosti určite poznáte situácie, v ktorých ste vy alebo vaše deti reagovali na násilné správanie. Niekedy viete predpokladať, že dôjde k násiliu. Inokedy vás môže násilný útok prekvapiť. Váš násilný manžel alebo partner rozhoduje o tom kedy, kde a voči komu sa bude násilne správať. Ženy a deti nemôžu násilie zastaviť. Preto je dôležité, aby ste spolu s vašimi deťmi uvažovali o tom, ako sa môžete chrániť. Je dôležité, aby ste dôverovali vlastným pocitom a správaniu, ktoré  sa vám v minulosti osvedčilo.

Linka pomoci pre ženy: +421 911 440 808

Po-Pi 9:00 - 16:00

ZAVOLAJTE NÁM

  0911 224 777

Zdroj: fenestra.sk
Fenestra je ženská mimovládna organizácia, ktorá sa zasadzuje za právo žien na život bez násilia. Sme ženy, ktoré pomáhajú iným ženám. V našej práci vychádzame z toho, že násilie na ženách je neprijateľné a bráni ženám žiť slobodne, dôstojne a bez strachu. Našim cieľom je prispievať k takej spoločnosti, ktorá nebude násilie na ženách tolerovať.

- - Inzercia - -