Dnes je sobota, 03.december 2022, meniny má: Oldrich
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Aj vás trápi predmenštruačný syndróm?

január 11, 2022 - 08:30
Predmenštruačný syndróm naozaj existuje a nejde o žiadny mýtus ani vtip. Ide o cyklicky sa opakujúci proces počas druhej fázy menštruačného cyklu a postihuje v rôznej miere ženy na celom svete.
Foto: 
shutterstock

PREDMENŠTRUAČNÝ SYNDRÓM

Súbor fyzických a psychických príznakov súvisí s hormonálnymi zmenami v ženskom tele a biochemickými zmenami v jej centrálnom nervovom systéme. „Od PMS treba odlíšiť predmenštruačný dysforický syndróm, ktorý sprevádzajú podobné príznaky, ale závažnejšej intenzity. Tie ovplyvňujú život ženy výrazne negatívne. Vtedy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc, informuje MUDr. Michala Harbuláková, lekárka a špecialistka na oblasť všeobecnej gynekológie.

AKÉ SÚ PREJAVY?

Ťažkosti zvyčajne odznejú s nástupom menštruačného krvácania. „Predmenštruačné obdobie najčastejšie sprevádza podráždenosť, zmeny nálad, úzkosť a smútok. Po fyzickej stránke sa objavuje bolesť hlavy, celková únava, nadúvanie alebo citlivosť prsníkov. Intenzita príznakov má široké rozpätie, od slabšieho, ľahšie zvládnuteľného diskomfortu až po celkovú nevoľnosť vyžadujúcu si krátkodobú práceneschopnosť,“ hovorí MUDr. Harbuláková.

ČO POMÔŽE?

Presnú príčinu PMS syndrómu nepoznáme, preto ho úplne odstrániť alebo vyliečiť nevieme. Existuje však niekoľko metód ako eliminovať nepríjemné stavy a tým výrazne pomôcť ženám žiť plnohodnotný život v predmenštruačnom období. „Celkovému pohodliu prospieva zníženie stresu, vyvážená, nutrične hodnotná strava s nižším obsahom soli, dychové a relaxačné cvičenia, či abstinencia od alkoholu a fajčenia. Magnézium napomáha k zmierneniu celkovej tenzie a má priaznivý vplyv aj na migrénu a kŕče,“ radí Harbuláková. U žien, ktoré neplánujú tehotenstvo sa osvedčila liečba hormonál- nou antikoncepciou. Pri bolestivých symptómoch pomôžu najčastejšie nesteroidné antiflogistiká. „Ak pretrváva psychický diskomfort, je niekedy potrebná liečba anxiolytikami a antidepresívami. Vtedy sa preferuje interdisciplinárna spolupráca so psychiatrom a psychoterapeutom,“ dodáva.

- - Inzercia - -