Dnes je sobota, 03.december 2022, meniny má: Oldrich
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Deti vychovávané v pandémií a ich každodenná realita

január 11, 2022 - 08:54
Zlaté časy bezstarostného trávenia času sú preč a nik nám ani nevie dať záruku či a kedy budú opäť prítomné. Namiesto toho žijeme zo dňa na deň a sme radi, keď ho v zdraví zvládneme.
Foto: 
shutterstock

Improvizácia je psychicky nesmierne náročný proces. Niet divu, že sme po dvoch rokoch pandémie vyčerpaní, aj keď sa zdá, že nemáme byť z čoho. Musíme byť neustále pripravení všetko meniť z minúty na minútu, stále v strehu a byť schopní operatívne reagovať bez úľavy, ktorú poskytuje rutina. Deti žijú zrazu niečo úplne iné a rodičia sa môžu len bezmocne prizerať. V každej jednej oblasti detského života sa vývoj za posledných 12 mesiacov pozastavil a pandémia postavila deti pred novú realitu so zničujúcimi následkami. Za posledný rok sa zvýšil počet detí, ktoré boli ponechané bez pomoci, hladné, opustené, zneužívané a trpiace úzkosťou. Vzdelávanie stoviek miliónov detí bolo pozastavené. Prístup k základnej zdravotnej starostlivosti – vrátane bežných očkovaní – bol výrazne sťažený.

  • Žiadne krúžky a šport zanechá v deťoch stopu, ktorú sa zatiaľ nik neodváži pomenovať. Odborníci bijú na poplach. On line svet nenahradí nikdy pohyb. 
  • Psychika detí je narušená. Mali sme možnosť vidieť na nedávnej kauze v Miloslavove, že deti "nevedia čo od dobroty". Strácajú svedomie, cit, empatiu. Komu to však môže dať spoločnosť za vinu? Rodičom, učiteľom, samotným deťom?
  • Školy pre viac ako 168 miliónov detí v školskom veku na celom svete boli zatvorené takmer celý rok. Dve tretiny krajín, kde boli školy celkom alebo čiastočne uzavreté, sa nachádzajú v Južnej Amerike a oblasti Karibiku. Najmenej jedno z troch detí nemalo prístup k dištančnému vzdelávaniu počas obdobia, keď boli školy zavreté.
  •  V 59 krajinách, kde sa zbierali údaje, utečenci a žiadatelia o azyl nemali zabezpečenú vyhovujúcu ochranu proti ochoreniu COVID-19 v súvislosti so zatvorenými hranicami štátov a zvyšujúcou sa xenofóbiou a izoláciou.
  • Viac ako 94 miliónov ľudí ocitlo nebezpečenstve nákazy osýpkami v dôsledku pozastavených očkovacích kampaní v 26 krajinách.
  • Najmenej jedno zo siedmich detí a mladých ľudí celosvetovo, žilo počas roka 2020 v domácej izolácii, čo viedlo k pocitom úzkosti, depresie a odlúčenia.
  • Situácia nie je jednoduchá pre nikoho, ale podporte svoje deti najlepšie, ako viete.
  • Každodenné nosenie rúšok je nepríjemné, ale zjavne v súčasnosti nevyhnutné. 

„Signály, že deti budú trpieť následkami spôsobenými pandémiou ešte dlhé roky po jej skončení, sú jednoznačné.“
- Henrietta Fore, výkonná riaditeľka UNICEF

- - Inzercia - -