Dnes je utorok, 28.jún 2022, meniny má: Beáta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Prečo nemôžme byť priatelia?

marec 09, 2022 - 10:00
Akonáhle sa zaľúbite, vytvorí sa vo vás k danej osobe zvláštne puto, ktoré bude trvať navždy. V rozličnej podobe. Bez ohľadu na to, ako sa váš vzťah skončí. Väčšinou si to nechceme priznať, no často v nás ostane záblesk lásky.
Foto: 
shutterstock

Klišé fráza „ostaneme priatelia“, znamená, že máte priateľský vzťah s bývalým partnerom. Nepociťujete však pri ňom sexuálnu príťažlivosť a túžby, ale ani hnev či nepohodlie. Je to vôbec možné? 

„Prečo sa bývalí milenci nemôžu stať priateľmi? Dva dôvody. Nikdy sa skutočne nemilovali, alebo sa milujú stále." ― Whitney Otto, Ako vyrobiť americkú prikrývku

Po rozchode s osobou, na ktorej vám záležalo, potrebujete vždy čas na smútok. Necháme si čas na zamyslenie, preskúmanie nad tým, čo bolo vo vzťahu zlé a čo dobré. Po tomto procese môžeme nájsť celistvosť pre seba a odpustenie pre neho. Neznamená to, že osobu privítate vo svojom živote s otvorenou náručou naspäť. Ale už viete v pokoji odísť. V tomto stave si po dlhšom čase už pravdepodobne viete držať od bývalého partnera emocionálny odstup. A môžete si navzájom udržať kamarátsky vzťah. Riziko je v tom, že keď sa začnete stretávať ako priatelia, vaše city sa môžu vrátiť. V prípade, že ste danú osobu naozaj milovali, je to veľmi nebezpečná hra. Prečo? Pretože je tam príliš veľa spoločnej minulosti. 

„Myslím, že preto nazývame ľudí bývalými – pretože cesty, ktoré sa v strede krížia, sa na konci rozdelia. Je príliš ľahké vidieť X ako prečiarknuté. Nie je, pretože niečo také sa nedá prečiarknuť. X je diagram dvoch ciest." - John Green, Will Grayson, Will Grayson 

Za každý prežitý vzťah by sme mali byť vďační. Sú to skúsenosti, ktoré sme prežili a nemali by sme ich ľutovať nech boli akékoľvek. Neboli by sme tým človekom, ktorým dnes sme bez toho, aby sme nimi prešli. Prijmime minulosť a prejdime do budúcnosti. 

- - Inzercia - -