Dnes je utorok, 28.jún 2022, meniny má: Beáta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Sládkovičova lipa pozná svojich víťazov

máj 27, 2022 - 08:17
Už celých jedenásť rokov, sa v malebnej obci pod Poľanou – Hrochoti, koná recitačná súťaž Sládkovičova Lipa, víťazi ktorej postupujú do celoslovenskej súťaže „Návraty poézie o cenu Andreja Sládkoviča, v Banskej Bystrici.
Foto: 
Ramon Leško

S veľkým záujmom sme sledovali mladých interprétov slovenských, ale aj svetových básnikov a veľmi milo nás prekvapil nesmierny záujem najmladšej generácie o poéziu.

„Keď sa v roku 2010 naša základná škola premenovala na ZŠ Andreja Sládkoviča, v čom sme našli veľkú podporu u herca a recitátora Juraja Sarvaša, rozmýšľali sme čím konkrétnym naplníme posolstvo vyplývajúce z jej názvu,“ spomína Marian Medveď, riaditeľ základnej školy. „A ako inak si pripomínať meno nášho najväčšieho básnika, ako práve veršami. A keďže sa v areáli našej školy susediacej s evanjelickou farou nachádza aj vzácny artefakt – lipa, ktorú sám zasadil, tak recitačná súťaž na jeho počesť sa nám javila ako úplne prirodzená a logická aktivita.“

Zo slov riaditeľa školy vyplýva, že táto súťaž nielenže prebudila záujem žiakov o poéziu vďaka čomu si neustále kultivujú svoj verbálny prejav, ale prispela aj umocneniu lokálpatriotizmu. „Naše deti si uvedomujú silný národný a kultúrny akcent Podpoľania“,  hovorí o prínosoch súťaže Marian Medveď. „Sú nesmierne hrdé na svoje rodisko, Hrochoť, ale v súvislosti s tým aj na celé Slovensko. S jeho kultúrnym dedičstvom. Sládkovič je jednoducho „ich“. Oni ho za svojho považujú.“

Recitátori boli skutočne veľmi dobrí a určite nie je náhoda, že veľká väčšina z nich siahla práve po diele Andreja Sládkoviča. Porota napokon vybrala víťazov jednotlivých kategórii, s ktorými sa stretneme v Banskej Bystrici na finálnom kole celoslovenskej recitačnej súťaže – Návraty poézie o cenu Andreja Sládkoviča. Tam sa nám predstavia Zuzana Lattová, Terézia Fábová, Max Hudec a Tamara Fábová. Víťazom gratulujeme a tešíme sa na stretnutie.

- - Inzercia - -