Dnes je pondelok, 15.august 2022, meniny má: Marcela
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Michal David: Je potrebné žiť non stop

jún 23, 2022 - 08:30
Spevák Michal David prináša poslucháčom radosť cez svoje piesne už celé desaťročia. Jeho duša sa z toho viditeľne teší rovnako, ako na začiatku kariéry. Hudobník je vždy naplno pripravený vydať zo seba čo najviac. To, s akým životným nastavením pláva životom má však aj veľmi ťažké pozadie. Tak, ako to pri silných osobnostiach býva.
Foto: 
Dagmar Hájková

Diváci vás najbližšie uvida ako hosťa na koncerte v Prahe „Pocta Karlovi Gottovi“- Ako sa vám učia jeho texty?

Vzhľadom na to, že tam budem spievať s Petrom Kolářom To stárnutí zrádné, čo bol môj duet s Karlom, ktorý som mu napísal k jeho šesťdesiatinám, tak sa učím len Choď za šťastím, ale to viac-menej všetci poznáme.

Ktorá pieseň od maestra Gotta je vášmu srdcu najbližšia a prečo?

Najradšej mám pieseň Stokrát chválim čas. Je to moja srdcovka.

S podobnými projektmi si latku nasadzujete vysoko, boli ste už od detstva ambiciózny?

Áno, už ako malý chlapec som sníval o veľkých koncertoch a vypredaných sálach. Už som sa s tým narodil.

Narodili ste sa v znamení raka, tí sú známi svojou citlivosťou a potrebou dobrého rodinného zázemia. Charakterizuje to aj vás?

Určite. Milujem svoju rodinu. Tiež sme s manželkou spolu vydržali už vyše 38 rokov. A to je v šoubiznise dosť ojedinelé. Sme spriaznené duše a mali sme šťastie.

V manželstve ste si prešli ako mnoho iných párov dobrými a aj náročnými momentami. Čo vás drží spolu viac ako 30 rokov?

Určite to, že si vážime jeden druhého. Správame sa k sebe slušne a tolerujeme sa. Nehádame sa a máme jeden k druhému patričnú úctu. To je ten recept.

Po rozvode vašich rodičov ste časť detstva prežili s mamou v Taliansku, chodili ste do kláštornej školy a naučili ste sa hrať na organe. To je naozaj životná skúsenosť, ktorá človeka istým spôsobom vyformuje, ako sa odrazila na vás?

Naučil som sa tam disciplíne už ako deväťročný chlapec. Bol tam jasne daný režim a ten mám aj v sebe. Vždy keď robím nejakú prácu, tak ju musím dokončiť včas a precízne. Inak nie som spokojný.

Fanúšikovia v Bratislave vás majú možnosť vidieť 23. júna na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu, spolu so Štefanom Skrúcaným, Kristínou, DaMichi a DJ Andrea Pomeja. Na čo sa tam môžu tešiť?

Ešte tam vystúpi rakúska skupina Opus, ktorá zahrá svoj veľký hit Live is life. Inak to budú moje najväčšie hity v nových funky úpravách. Pribral som do kapely ešte dvoch skvelých dychárov - trumpetistu Pavla Jeňa a saxofonistu Mario Gappa Garberu. Sú to Slováci z východného Slovenska a sú stálymi členmi skupiny IMT Smile.

Vždy vás vidíme vysmiateho a spokojného. Odkiaľ čerpáte životnú energiu?

Som optimista a snažím sa žiť život s dobrou náladou a vyhýbam sa negativite, ako to len ide. Život uteká veľmi rýchlo, tak prečo sa stresovať. Je potrebné žiť nonstop.

Koncert ktorého interpreta vo vašom živote ste si na koncerte naozaj užili?

Určite Eltona Johna, keď som bol u neho na Winsdore, kde s ním ešte spievala Lady Gaga. Potom koncert Phila Collinsa v pražskej O2 aréne.

Vydať 16 sólových albumov, vypredať arénu či zimný štadión sa v dnešnej dobe podarí naozaj málokomu. Za každým úspechom je tvrdá drina. Čomu prisudzujete, že práve vaše piesne tak ľudí „dostali“?

Sám neviem. Ale cítim veľkú pokoru a vďačnosť za ten dar. Veľa spevákov preslávi nejaký hit, ale udržať sa na špičke viac ako 40 rokov, to už sa každému nepodarí. Som za to vďačný mojim fanúšikom a priaznivcom.

Vytvorili ste hudbu k divácky úspešným filmom Vietor vo vrecku, Láska z pasáže, Diskopríbeh 1, Diskopríbeh 2. Robiť filmovú hudbu si vyžaduje zase iný druh kreativity, aké je to pre vás?

Ja som sem písal do týchto filmov len piesne. Filmová hudba je veľmi ťažká disciplína a na to musí mať ten autor veľké nadanie a vlohy.

Je váš život jeden veľký „mejdan“?

Určite áno. (smiech)

Od dcéry Kláry máte vnuka Sebastiana, aký ste dedko, keď to môžete porovnať s rolou otca?

Dedo je dedo a otec je otec. Ale snažím sa Sebíkovi otca nahradiť tým, že som jediný dospelý chlap v rodine. A to mu stačí.

O Sebiho ste sa s manželkou starali aj keď dcéra študovala v USA. Prináša vám určite veľa radosti aj po strate dcéry Mišky, ktorá v deviatich rokoch zomrela na leukémiu. Človek, ktorý sa postupne s takou veľkou stratou vyrovnáva, musí byť vnútorne veľmi silný.. 

Je to veľmi ťažká životná skúsenosť a stále to veľmi bolí. Ale verím, že sa všetci zídeme, až príde aj náš čas tam hore. Tu na tomto svete sme takými malými dospievajúcimi žiakmi a musíme sa ešte veľa učiť. Každý máme tú svoju sviečku zapálenú podľa nášho osudu a musíme si nášho ducha vylepšovať.

Bývate ešte všetci spolu?

Samozrejme. Teraz je obdobie, kedy Klárka študuje online MBI v Paríži. Chce si po Oxforde ešte zlepšiť štatút. Možno, že pôjde ešte na Cambridge študovať doktorát. Chcela by potom prednášať ako profesorka dejín umenia na univerzitách. Aj v dobe Covidu sme boli všetci spolu.

Manželka Marcela je bývalá profesionálna tenistka, vytiahne na tenisový kurt aj vás?

Zahráme si spolu občas na Tenerife. Tu nemáme veľa času. V Čechách je príliš veľa práce.

Vaša teta je známa veštkyňa a kartárka. Veríte na veci medzi nebom a zemou?

Samozrejme, že verím. To by som nemohol vytvárať to, čo vytváram. Moje povolanie je zároveň poslanie a je to späté s vesmírnou energiou.

Ste autorom hudby veľkých muzikálov, napr. Traja mušketiery, Mona Lisa, Kleopatra.. Ako si spomeniete na túto kreatívnu zložku vášho života?

Vytvorili sme za tých dvadsať rokov mnoho úspešných muzikálov. Radosť mám aj z muzikálu Angelika, ktorý mi režíroval Jožo Bednárik. Bola to obrovská skúsenosť s ním spolupracovať. Bol to geniálny režisér.

Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka SLOVENKA

- - Inzercia - -