Dnes je pondelok, 15.august 2022, meniny má: Marcela
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Bratislava: Metropola na brehoch Dunaja

august 06, 2022 - 07:30
Bratislava patrí k najmladším hlavným mestám Európy, no zároveň sa môže pochváliť bohatou históriou siahajúcou až k dobám spred dvetisíc rokov, príznačným rozkvetom mocného Ríma.
Foto: 

Jej poloha na brehu hlavnej dopravnej tepny nášho kontinentu Dunaja predurčila naše hlavné mesto, aby sa stalo dôležitou obchodnou metropolou, kde sa stretávali rôzne kultúry, pričom každá z nich zanechala po sebe stopu, ktorou nám rozpráva príbeh o svojej existencii.

Prijmite prechádzku Bratislavou, ktorá povedie okrem tých najznámejších miest aj do zákutí, ktoré možno nepoznáte, no ukrývajú v sebe mnoho zaujímavostí.

Bratislavský hrad

Miesto, kde stojí dominanta mesta a aj symbol Slovenska je osídlené už celé dve tisícročia. Pamätá si obdobie Rimanov aj  Keltov, ktorých neskôr vystriedali naši slovanskí predkovia. 

Hrad, taký ako ho poznáme dnes, začal vznikať ešte v trinástom storočí, za čias našej prvej dynastie Arpádovcov. Necelých tristo rokov tu boli uchovávané aj uhorské korunovačné klenoty, symbol moci našich panovníkov. Najväčšiu slávu a rozkvet však zažil hrad spolu s mestom za čias panovania Márie Terézie, ktorá ho darovala svojej najobľúbenejšej dcére Márii Kristíne a jej manželovi Albertovi Saskému. V čase, keď tu mladý miestodržiteľský pár sídlil, bol hrad prestavaný do terajšej barokovej podoby a vznikla tu aj nádherná baroková záhrada, ktorú môžete obdivovať dodnes. No nielen hrad, ale aj mesto v podhradí rozkvitlo do krásy. Aristokracia z celej krajiny si v uliciach Bratislavy dala vystavať nádherné barokové paláce, ktoré sú pýchou Bratislavy až do dnešných čias.

 

Staré Mesto

V podhradí sa ešte stále nachádzajú starobylé uličky dýchajúce jedinečnou históriou. K najvzácnejším pamiatkam patrí majestátny Dóm sv. Martina, ktorý sa stal svedkom korunovácie 19 panovníkov z rodu Habsburgovcov, ktorí tu prisahali vernosť krajine Uhorskej. Neďaleko neho sa nachádza Ventúrska ulica, ktorási  pamätá melódie mnohých slávnych hudobných skladateľov, ktorí dodnes vytvárajú zlatý fond európskeho hudobného umenia. Určite poznáte mená niektorých z nich, Bartóka, Liszta, Mozarta, Haydna či Beethovena netreba nikomu zvlášť predstavovať. 

Michalská brána

Mohutná brána s charakteristickou vežou zostala ako jediná zachovaná z mestského opevnenia. Prechádzka okolo nej vedie romantickými uličkami obklopenými starodávnymi domami. Každý z nich v sebe ukrýva príbeh svojich dávnych obyvateľov. Kúsok pred bránou sa nachádza aj doska, ktorá pripomína upálenie poslednej bratislavskej bosorky, a tak aj menej slávne časy mesta. No kým budete rozjímať nad životmi niekdajších Prešporčanov, dôjdete až na Hlavné námestie a upúta vás budova Starej radnice, ktorá si pamätá ešte prvého bratislavského richtára Jakuba z 13. storočia. Námestiu dominuje päť storočí stará Maximiliánova fontána, ktorá v sebe ukrýva vznešenú poetiku rytierskych čias. 

Primaciálny palác 

O dôležitom význame Bratislavy svedčí aj Primaciálny palác, ktorý slúžil aj ako zimná rezidencia ostrihomských arcibiskupov. Počas jeho rekonštrukcie začiatkom 20. storočia tu bol objavený skutočný poklad, ktorý nám v dobrom závidí celý svet. Je ním séria anglických kráľovských gobelínov zo 17. storočia, ktoré dodnes krášlia interiér paláca.

 

Hrad Devín

Pri návšteve Bratislavy nemožno obísť ani jej okrajové časti, ktoré tiež ponúkajú klenoty našej  histórie. Patrí k nim aj legendárny hrad Devín spätý s našou najstaršou históriou siahajúcou do obdobia Veľkej Moravy. Hrad, teda to čo z neho zostalo, sa týči nad sútokom riek Dunaja a Moravy a teší sa veľkej pozornosti nielen návštevníkov, ale aj archeológov, ktorí tu sústavne nachádzajú nové a nové poznatky. Vďaka svojej strategickej polohe bol hrad dôležitým sídlom tak veľkomoravských, ako aj neskôr uhorských panovníkov. Odolával útokom cudzích nájazdov, niekedy úspešne, no  mnohokrát bol aj  dobytý. Vždy bol však následne opravený a posilnený. Takto to bolo až do roku 1809, keď ho vyhodili do vzduchu vojská cisára Napoleona a od tých čias chátral. Ruiny, ktoré z neho zostali však  pamiatkari zachránili a v jeho útrobách je aj jedinečné múzeum. Okrem pohľadov do našej histórie hrad Devín ponúka aj nádherný výhľad na scenériu kraja. Keď sa na ňu zahľadíte, možno v diaľke uvidíte siluety našich dávnych predkov, ktorí tu hľadali ochranu pred nepriateľom a budovali základy našej prítomnosti.

- - Inzercia - -