Dnes je sobota, 03.december 2022, meniny má: Oldrich
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Zimovanie rastlín

november 01, 2022 - 14:00
Možno sa vám dnes nechce behať po cintorínoch a voľný deň chcete využiť po svojom. Jednou z praktických vecí, do ktorých sa môžete pustiť je napríklad zazimovanie rastlín.
Foto: 
shutterstock

Bežná starostlivosť

Rastliny, samozrejme, ošetrujeme aj v zime. Často kontrolujeme, či na listoch neprebývajú vošky, molice, puklice, roztoče alebo červce. Po prenesení do bytu, kedy sa rastliny aklimatizujú, títo škodcovia získavajú prevahu. Akonáhle niektorého objavíme, je rýchly zásah nevyhnutný, aby sa nerozšíril aj na ostatné rastliny. Nie je vždy úplne pravda, že sa s kvetmi nemá hýbať – výhony sa aj tak budú „ťahať" za svetlom. Občasné otočenie kvetináča výhonom len prospeje, ale pri rastlinách s veľkými listami (napr. fíkusmi) neotáčame o 180 stupňov, ale len čiastočne. Vôbec však nie je dobré hýbať s rastlinami kvitnúcimi alebo keď nasadzujú puky – napríklad pri vianočnom kaktuse, azalkách alebo kaméliách. Veľkú pozornosť venujeme rastlinám pri vetraní. Zásah mrazivým vzduchom je pre väčšinu smrteľný. Rovnako to nepreháňame so zálievkou, účinnejšie je radšej zalievať menej a častejšie než dopustiť, aby korene začali hniť.

To najlepšie pre krásky z trópov

Najnáročnejšie na životné podmienky sú izbové kvety pochádzajúce z tropických dažďových pralesov, ku ktorým patria predovšetkým mnohé orchidey, bromélie, paprade a mäsožravky. Ideálna je pre ne teplota medzi 22 a 28 stupňov, no pozor, len s nepatrnými výkyvmi. Sú náchylné na podchladenie a v žiadnom prípade neznesú prievan. Čo sa týka svetla, väčšina uprednostní polotieň, pretože svetla v pralese pri zemi tiež veľmi nie je. Pri týchto rastlinách je však veľmi dôležmožné vyriešiť skleníkovou vitrínkou s malým jazierkom a napríklad upraveným kmeňom, kde sa darí tilandsiám a broméliám.

Veľa svetla

Niektoré rastliny sú menej náročné na vzdušnú vlhkosť, ale potrebujú teplé prostredie. Pri umiestnení na parapetu pamätáme na to, že rastliny pestrolisté a s farebnými listami potrebujú veľa svetla, inak sa ich typické sfarbenie zakrátko stratí. Bez zvláštnych opatrení možno pestovať napríklad africkú fialku, antúriu, begóniu, pieprovec, marantu, filodendron, monsteru, fikus, difenbachiu, dracénu aj väčšinu bromélií. Pre byty s ústredným kúrením sú veľmi vhodné rastliny zo saván, napríklad „svokrin jazyk“ alebo kalanchoe.

Zelení otužilci

Miesto pre nich nájdeme na svetlom schodisku aj v pivnici, na chodbe či verande s teplotou len okolo 10 stupňov či dokonca menej. Ideálne je však len tesne nad nulu vykurovaný skleník alebo zimná záhrada vytvorená napríklad zasklením lodžie. Tam pestujeme kaméliu, azalku, oleander, vavrín, myrtu, rozmarín, aukubu, väčšinu muškátov, asparágus, akáciu, citrónovníky, či niektoré druhy paliem. Pri prezimovaní rastliny mimo bytu sa uplatnia druhy z tých oblastí subtrópov, kde teplota na niekoľko mesiacov klesá na 10 až 15 ° C – čo je ideálne pre ibištek čínsky, klíviu, cyklámen, cykas, voskovku, durman, kalu, zelenec či krvokvet.

Potrebujú tmu

Jedine rastliny, ktoré sú v úplnom vegetačnom pokoji, môžu byť cez zimu v úplnej tme. Teda tie, ktorým opadávajú listy – fígovník, granátovník, a v úplnom suchu aj niektoré kaktusy. V tme a v suchu uchovávame aj hľuzy napríklad tanierovky, zmijovce alebo hľuznaté begónie.

- - Inzercia - -