Dnes je sobota, 03.december 2022, meniny má: Oldrich
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Najväčšie mýty o šetrení energiami

november 05, 2022 - 16:00
Situácia je momentálne taká, že sa väčšina slovenských domácností chystá na rapídne zdraženie energie. Preto nie je od veci vedieť, ako môžete spotrebu znížiť overenými vychytávkami. Rád ako ušetriť na prevádzke domácnosti koluje medzi ľuďmi nespočetne veľa. Avšak nie každá je pravdivá!
Foto: 
shutterstock

Trvalo zapojené spotrebiče a nabíjačky neodoberajú energiu

Ide o jeden z najrozšírenejších omylov, takže mu neverte. Napriek tomu, že sa jedná len o malý odber elektrickej energie, pomyslite na to, koľko spotrebičov v stand-by režime a nabíjačiek v skutočnosti človek v domácnosti používa. Vezmite si ako príklad napríklad obyčajnú televíziu. Tvári sa síce ako vypnutá, ale v skutočnosti je stále v pohotovosti. Všetky podobné zariadenia je teda lepšie vypínať sieťovým vypínačom a niektorým neublíži ani vytiahnutie zo zásuvky. Keď to neurobíte, ročne môžete prichádzať o desiatky eur.

Prázdna chladnička je úspornejšia ako plná

Ďalší z častých mýtov! Pokiaľ sa domnievate, že ušetríte, keď máte chladničku takmer prázdnu, mýlite sa. Opak je pravdou. Prázdna chladnička totiž spotrebuje viac elektriny, aby stále udržovala nastavenú teplotu. Z toho vyplýva, že čím plnšiu chladničku máte, tým lepšie, pretože jednotlivé potraviny medzi sebou držia chlad. Experti odporúčajú mať chladničku plnú zhruba z troch štvrtín. Platí to aj o mrazničke.

Mrazničku stačí odmraziť raz do roka

Na túto radu nikdy nedajte! Námrazy totiž značne zvyšujú spotrebu elektrickej energie. Keď sú vo vrstve vyššie ako 3 milimetre, zvyšujú náklady na elektrinu až o 75 %. Okrem toho zníženie spotreby tiež ovplyvní aj umiestnenie chladničky a okolitá teplota v miestnosti. Takže ju nikdy nedávajte k sporáku či do blízkosti kúrenia. Každý stupeň v okolí navyše vám zvýši spotrebu chladničky až o 4 %.

Rýchlovarné kanvice nie je úsporná

Tvrdia to väčšinou nepružní zástancovia klasických kanvíc, preto na tento názor nedajte! Jednoznačne platí, že rýchlovarné kanvice uvaria vodu lacnejšie. A šetrným zaobchádzaním môžete spotrebu ešte znížiť. Neohrievajte nikdy viac vody, než potrebujete. Pokiaľ na prípravu hrnčeka čaju uvaríte vodu v celej kanvici, zbytočne zvýšite náklady až štyrikrát.

Termostat na vyššiu teplotu, vykúri chladný byt rýchlejšie

Nie je to tak. Výsledkom bude iba to, že kúrenie bude pracovať dlhšie kvôli vyššej požadovanej teplote. Myslite aj na to, že sa väčšinou neoplatí kúrenie úplne vypínať a opäť zapínať, pretože zahrievanie úplne chladnej miestnosti je energeticky značne náročnejšie. Oveľa viac efektívne je udržiavať stálu teplotu. Stavte na dnešné moderné technológie, ktoré môžu teplotu vášho príbytku kontrolovať aj na diaľku. Majte na pamäti, že každý stupeň navyše znamená v priemere o 6 % vyššiu spotrebu energie.

LED žiarovky sa neoplatia

Stále je veľa užívateľov, ktorých zbytočne odrádza vyššia obstarávacia cena LED žiaroviek, tak snáď medzi nich nepatríte. Pretože správne vybraná LED žiarovka spotrebuje zhruba sedemkrát menej elektrickej energie ako tá obyčajná. Keď budete svietiť zhruba 4 hodiny denne bežnou 60 W žiarovkou spotrebujete skoro 90 kWh ročne, avšak pri LED žiarovke je to za rovnakú dobu 13 kWh. A ďalšia výhoda? LED žiarovkám nevadí časté spínanie.

Kombinovaná práčka so sušičkou ušetrí energiu

Sušičky sú všeobecne známe ako jedny z najväčších žrútov energie. Takže z hľadiska úspor je najlepšie sušiť bielizeň na sušiaku. Ak je však pre vás sušička nevyhnutná, dajte prednosť skôr samostatným prístrojom. Kombinované spotrebiče majú nielen vyššiu spotrebu vody, ale cyklus sušenia im zaberie dvakrát toľko času, a teda aj energie. Ďalšou výhodnejšou alternatívou je kondenzačná sušička s tepelným čerpadlom, pretože spotrebuje len polovicu energie.

- - Inzercia - -